U samo 20 dana područje Krapinsko-zagorske županije tri puta je pogodilo jako nevrijeme praćeno obilnom tučom, pri čemu su na usjevima, vinogradima, voćnjacima, automobilima, gospodarskim i stambenim objektima nastala štete koje se broje u desecima milijuna kuna, piše Zagorje International.
Iako u manjim razmjerima, tuča je velike štete radila i na području Varaždinske, Međimurske, Zagrebačke… Od tuče se na području središnje i sjeverne Hrvatske posljednje dvije godine brani još samo generatorima, a krajem ljeta obrana od tuče, prema prijedlogu Ministarstva poljoprivrede i DHMZ-a, u Saboru RH se kroz donošenje zakona planira u potpunosti ukinuti.
Nebrojeni apeli raketara koji tvrde da protugradna obrana raketama sigurno funkcionira bolje od nikakve te na stotine komentara građana u kojima se zaziva povratak obrane od tuče raketama motiv su za organiziranje ove peticije. Njome se želi potaknuti nadležne u Ministarstvu poljoprivrede, DHMZ-u, pa i Vladi RH, da se od tuče ponovno počne braniti raketama i da se barem djelomično spriječe štete koje se kratkoročno i financijski mjere u desecima milijuna kuna, a dugoročno te u trudu, znoju, vremenu i marljivosti ljudi i mnogo više.
Peticiju možete potpisati OVDJE.
Podršku ovoj peticiji dali se Udruga raketara RH te krovne udruge vinograda, voćara i povrtlara s područja Krapinsko-zagorske županije.
Slavko Merkaš, predsjednik Udruge vinara i vinogradara Sveti Križ Začretje i bivši voditelj strukovne grupe vinogradara pri Gospodarskoj komori, Županijskoj komori Krapina, inicijativi za peticijom dao je punu podršku.
– Nisu to samo vinogradi, puno imamo oštećenih objekata, i gospodarskih i kuća, tako da je obrana od tuče raketama definitivno jedini izlaz iz ove situacije. Ovo što se događa nije normalno. Svaki normalan čovjek bi morao na to reagirati. To vam je tako, osiguravajuće kuće su u privatnim rukama i njihovi lobiji rade svoje, ali to nije u redu prema malom čovjeku i treba reagirati. Svakako, oni koji su na tržištu sa svojim poljoprivrednim proizvodima, trebali bi se osigurati, međutim hobisti, a njih je velika većina, njih netko treba štititi. A to je država kojoj plaćaju porez. Tako da definitivno smo za obranu od tuče raketama, vjerujem da je takav stav velike većine vinogradara. Ali evo, zamislite koji je trošak za državu, pa i za osiguravajuće kuće, kada se dogodi ovako nešto. Pa zar nije bolje spriječiti nečime što košta pet puta manje? Ja znam da, kad se pucalo, nikada nije bilo tuče, padala je kiša, eventualno tu i tamo koje zrno leda, a ovo što pričaju da nije znanstveno dokazano, to nema veze s time. I kako nije dokazano, pa ja znam da kada se pucalo, takve tuče nije bilo. Dakako, treba se voditi računa o avionskim koridorima, no to se lako da provjeriti i mislim da država treba ići u tom smjeru, jer će biti sve veći troškovi, imat ćemo sve više ovakvih situacija. Pa samo je sada, zbog prošlog nevremena, samo jednog, Vlada morala osigurati 54 milijuna kuna za obeštećenja ljudima, a rakete možda koštaju 20 milijuna kuna. A ako se događa više puta, što se događa, što onda? To je katastrofa. Ako ćete pokretati peticiju, vinogradari svakako stoje iza vas. To se mora učiniti, imate našu podršku – zaključio je Merkaš.
Podršku daje i predsjednik Udruge raketara RH Josip Salatko.
– Naravno, mi smo već jednom skupljali potpise, došli smo do nekih 2000, no onda je sve stalo jer smo uvijek dolazili do zida. Pokrenite peticiju mi je podržavamo i potpisujemo. Dosta je zahuktana situacija i rijetko tko je neće potpisati. I ne samo to, treba zahtijevati i hitno uvođanje obrane u punom smislu na predstojeće stanje, zatim izdvajanje obrane od DHMZ-a te ostavku ministrice poljoprivrede i ravnateljice DHMZ-a, tražiti krivičnu i materijalnu odgovornost za nastalu štetu. Imate podršku za peticiju – rekao nam je Salatko, dodajući da su rampe na mjestu i da sve vrlo brzo može početi funkcionirati. Otkrio nam je i da je u Varaždinu skladišteno oko 2600 raketa, čije će se uništenje, zbog odluke o ukidanju protugradne obrane, platiti oko 50.000 eura.
Dragutin Jureša, predsjednik Udruge pčelara KZŽ također je dao podršku peticiji.
– Naravno da su i pčelari pretrpjeli štete, čim strada priroda, stradamo i mi. Kada se pucalo raketama nije bilo ovakvih tuča, stoga našu podršku imate – kazao je.
Nedjeljko Trgovec, tajnik krovne zagorske udruge voćara ‘Zagorski bregi’, inače i sam proizvođač jabuka, krušaka i aronije, koji zemlju ima u Poznanovcu, kazao je da se nešto mora učiniti da se ova sadašnja situacija promijeni.
– Ovo što je sada nema smisla. Kod nas su štete stopostotne, tko nema zaštićeno mrežama, nije mu ostalo ništa. Jako dobro znam situaciju u zagorskim voćnjacima, PZ Krapina ima zaštitu mrežom i svega još nekoliko većih proizvođača, nitko drugi nema. Kod nas je teren specifičan, to su nagibi, sitne površine, ne možete sve ni zaštititi. Ja imam djelomično pokriveno mrežama i to je ostalo čitavo, međutim, ono što nemam, sve je uništeno, katastrofa. Inače sam prošlog tjedna obišao i Klanjec i Kumrovec, ista priča. Ono što je bilo tamo, sada je ovdje. Stoga nitko normalna neće biti protiv obrane raketama. Ajmo probati. Iako ovi u ministarstvu i DHMZ-u kažu da nema smisla, ali ovo što nam se događa svakog tjedna ima još manje smisla – zaključio je.