O dugom kontinuitetu života na području Grada Ludbrega uskoro će svjedočiti i arheološki park Iovia. Tako će bogata povijest ovoga kraja biti prikazana na jednom mjestu, a moći ćemo se i prisjetiti kako su na ovim prostorima davno živjele životinje koje se danas mogu susresti jedino u pričama.
Zahvaljujući osječkoj udruzi Slama, svi Ludbrežani i posjetitelji Ludbrega moći će se upoznati sa životinjama na Zanatskom trgu.
“Ludbreg je grad bogate povijesti, a među brojnim dokazima koji to potvrđuju posebno se ističe kostur nosoroga otkriven na području Malog Sigečaka, točnije u vinogradu kojeg su vlasnici obitelj Ivančić”, rekao je gradonačelnik Dubravko Bilić te dodaje kako se gospođa koja je pronašla ostatke zove Erika i otuda naziv ovog vunastog nosoroga.
Do otkrića kostura došlo je 1982. godine kada se urušio dio strmog usjeka puta, klanjca koji vodi u Vinograde Ludbreške. Upravo je gospođa Erika Ivančić obavijestila da je primijetila ostatke životinjskih kostiju i zuba velike veličine. Tad se još nije znalo da je to vunasti nosorog jer je to rijedak paleontološki nalaz u Europi. Prema pisanju Marine Šimek, koja je sudjelovala u iskapanju Erike, na području Europe otkriveno je svega nekoliko sačuvanih kostura ove životinje.
“To je samo jedan u nizu dokaza koji potvrđuju dugotrajnost života na ovom području, a nama otvaraju mogućnost dodatnog unaprjeđenja kontinentalnog turizma. Željeli smo predstaviti javnosti kako su te životinje izgledale, a da budu zanimljive široj javnosti. Drago nam je da su već od samog postavljanja naši sumještani zastajkivali i proučavali o čemu se radi, a veselimo se da će one biti jedan od razloga da nam stignu i posjetitelji”, rekao je gradonačelnik Dubravko Bilić.
Vunasti nosorog je jedan od najzastupljenijih velikih sisavaca koji su živjeli u Euroaziji, ali i na ovim prostorima. U pojasevima tundre i hladne stepe Europe i Azije zajedno s mamutima živio je i vunasti nosorog jedina je takva vrsta koja se uspješno prilagodila hladnim uvjetima.