Kišno nevrijeme praćeno tučom koje je nedavno pogodilo područje Bošnjaka i Županje u Vukovarsko-srijemskoj županiji uzrokovalo je velika oštećenja krovišta objekata, fasada, plavljenje objekata i rušenje stabala.
“Vatrogasci su najviše bilo angažirani na sanacijama krovišta budući da je led koji je padao oštetio krovove gotovo svih objekata na ovome području. Razmjeri štete bili su veliki”, rekao je zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Županja Vladimir Balentović te dodao kako je sanacija i dalje u tijeku.
Ovo strašno nevrijeme nije samo prouzročilo velike štete na objektima i usjevima. Od tuče su nastradale i rode. Naime, Bošnjaci su poznati po rodama koje su svoja gnijezda savile na stupovima i dimnjacima kuća.
Rode su se u vrijeme nevremena nalazile u svojim gnijezdima gdje su štitile svoje mlade, ali jačina leda bila je presnažna te su brojne od njih nastradale.
Budući da su im gnijezda teže dostupna zbog svoje visine, u njihovu spašavanju pomagali su i vatrogasci koji su s autoljestvama dolazili do njih.
“Vatrogasci su nakon nevremena bili angažirani na sanaciji objekata, prvenstveno krovišta. No, tijekom sanacije su sami nailazili na stradale rode ili su im građani dojavljivali. Pronašli smo ukupno 14 mrtvih roda koje je potom zbrinula veterinarska ambulanta. Ali, pronašli smo i 15 ozlijeđenih koje smo prevezli i predali u Centar za zbrinjavanje zaštićenih životinja Ruščica koji se nalazi u Slavonskome Brodu. Pronašli smo i dvije ozlijeđene mlade sove koje smo također dovezli u Centar kako bi im pomogli u oporavku”, rekao je zapovjednik Balentović.
Ozlijeđene rode dobro se oporavljaju
Voditelj Centra za zbrinjavanje zaštićenih životinja Ruščica Mirko Milec rekao je kako je nevrijeme koje je protutnjalo ovim područjem ostavilo posljedice na objektima kao one poslije rata. Stradala su krovišta, fasade su puna rupa…
“Nažalost, stradale su i rode koje nisu poput ostalih životinja koje se u ovakvim situacijama sakriju. One ostaju u gnijezdu i štite svoje mlade i zato su brojne rode i nastradale”, kazao je Milec i pohvalio rad vatrogasaca.
“Dečki su odlični, svaki dan su dovozili rode te s njima i inače imamo odličnu suradnju. Sve rode koje su dovezli sada su u dobrom stanju i veliku većinu njih ćemo uskoro i pustiti, čim se vremenski uvjeti poboljšaju”, objasnio je Milec te dodao kako dvije rode imaju još bandaže na krilima te će njih zadržati do proljeća, do potpunog oporavka.
Naglasio je kako su rode društvene životinje te da već negdje iza 20. srpnja napuštaju svoja gnijezda i odlaze u močvarni dio gdje se skupljaju u jata i tu kolektivno love. U taj će močvarni dio pustiti i ove rode koje su se do sada oporavile.
Također, rekao je i kako rode iza 15. kolovoza odlaze, a roditelji znaju u gnijezdima ostaviti mlade koji još nisu odletjeli. I tada opet najčešće dolaze vatrogasci koji prikupljaju mlade rode, odvoze ih u Centar koji se brine o njima do proljeća nakon čega ih se pušta u prirodu.
“Bez vatrogasaca sva ova spašavanja bila bi puno teža tako da su zahvaljujući njima u ovoj nesreći rode preživjele i uskoro će biti puštene u prirodu, isto kao i dvije mlade sove koje su dovezli i koje su se dobro oporavile”, rekao je za kraj Mirko Milec.