Povodom Svjetskog dana prevencije utapanja koji se obilježava 25. srpnja Hrvatski Crveni križ je objavio da u zemlji godišnje prosječno od slučajnog utapanja i iznenadnih srčanih zastoja u vodi umre 85 osoba, a utapanje je, nakon prometnih nesreća, drugi uzrok smrti djece u Hrvatskoj.
Hrvatski Crveni križ je ove godine obilježio Svjetski dan prevencije utapanja pod sloganom ‘Tko pliva, ne tone’, a kojim se želi ukazati na važnost znanja plivanja, posebno među djecom.
“Hrvatska je mediteranska zemlja, ali između 40 i 70 posto djece ne zna plivati”, priopćili su iz Crvenog križa.
Nedavni tragični slučaj utapanja 12-godišnjeg dječaka poticaj je da se govori o važnosti prevencije utapanja, kao i podatak da u Hrvatskoj godišnje od slučajnog utapanja i iznenadnih srčanih zastoja u vodi umre 85 osoba.
Utapanje je vodeći uzrok smrti kod djece u Hrvatskoj, odmah nakon prometnih nesreća, i jedan od pet glavnih uzroka nesretnih slučajeva u Hrvatskoj.
Ne postoji jedinstvena statistika koja bi pokazala koliko je točna neplivača u Hrvatskoj, ali iz Crvenog križa kažu kako iskustvo pokazuje da je taj broj velik.
“Situacija se razlikuje od županije do županije pa tako, primjerice, u Istri ne zna plivati više od 50 posto učenika drugih razreda osnovne škole, dok u Vukovarsko-srijemskoj ne zna plivati gotovo 70 posto djece”, priopćili su.
Obuka neplivača nije dio Državnog pedagoškog standarda od 2010., a u praksi je ta obaveza prepuštena lokalnim zajednicama, roditeljima, klubovima i školama.
Hrvatski Crveni križ, kao organizacija koja jedina u Hrvatskoj educira spasioce i provodi preventivne kampanje i edukacije, smatra kako bi obuka neplivača trebala biti dio odgojno-obrazovnog sustava u Hrvatskoj.
“Nužno je uspostaviti međuresornu suradnju kako bi se izgradio nacionalni plan sigurnosti na vodenim površinama”, poručili su iz Crvenog križa.