Koprivnička Srednja škola nedavno je u sklopu Erasmus+ projekta Branch bila domaćin dolazne mobilnosti za dvadesetero učenika i petero nastavnika rumunjske gimnazije Colegiul National Samuil Vulcan Beius.
“Riječ je nastavku projektnih aktivnosti u sklopu kojeg propitujemo što se događa s klimom, kako ona utječe na prirodu, biljni i životinjski svijet, bioraznolikost, sortiranje i recikliranje otpada”, istaknuli su iz Srednje škole Koprivnica.
Ravnatelj Mario Latin prvog radnog dana pozdravio je kolege i učenike iz Rumunjske te na okruglom stolu predstavio hrvatski školski sustav, Srednju školu Koprivnica, strukovna zanimanja te njihove kurikule. Također, to su učinili i nastavnici iz rumunjske gimnazije Colegiul National Samuil Vulcan Beius.
Koordinatorica Erasmus akreditacije u području odgoja i općeg obrazovanja Marija Gabelica upoznala ih je s projektnim aktivnostima, a nastavnik Vedran Šikić održao je predavanje po nazivom ‘Treba li rijeka Drava postati nacionalni park?’.
Učenici su sudjelovali na radionicama Fun with Chemistry koja je uključivala pokuse Pozlaćivanje novca, Skačući natrij, Šljokice u čaši, Olovno drvo, Duga u menzuri, Ekstrakcija DNA iz banane i jagode, Magična lizalica, Putovanje iona, a koje je vodila nastavnica Emilija Šanta Ištvanović.
Održane su i radionice Fun with biology koje je vodila nastavnica Melita Marinelli, a učenici su izradili DNA koktele i pokuse Duga u čaši te pH magija.
Naravno, razgledali su i upoznali Koprivnicu, i to kroz zanimljivu igru Mapiranje grada u kojoj su se, uz vodstvo nastavnice Jelene Štimac, podijeljeni u grupe, natjecali u rješavanju zagonetki koje su ih vodile na različite lokacije koprivničkih znamenitosti.
Rumunjski učenici i nastavnici posjetili su i koprivničku Galeriju Mijo Kovačić i prvi put upoznali slikarsku tehniku samoukih običnih ljudi iz naroda te Muzej prehrane Podravka.
Terensku nastavu proveli su u Legradu gdje su posjetili Halaš Čardu i vidjeli ušće Mure u Dravu, dio prirode koji je iznimno bogat biljnim i životinjskim vrstama.
“Uz stručno vodstvo biologinje Dijane Kolarić, matematičarke Jelene Štimac i geografa Vedrana Šikića, učenici su imali različite zadatke iz STEM područja koje su morali rješavati, fotografirati i prikupljati kako bi kasnije mogli izraditi prezentacije”, ističu iz koprivničke Srednje škole.
Posjetili su i HE Dubrava, a na terenskoj nastavi u Varaždinu posjetili su Gradski muzej Varaždin. Projektni zadatak bio im je i fotografiranje kulturnih ustanova i građevina za kasniju izradu foto kolaža.
Na terenskoj nastavi u Nacionalnom parku Plitvička jezera ispitivali su kvalitetu vode te upoznali biljni i životinjski svijet, zaštićene biljke i životinje, geološke karakteristike i kulturno naslijeđe.
Dvije rumunjske nastavnice biologije i engleskog jezika pratile su nastavu nastavnika Ine Šikić Bobetić, Ane Kukec, Jasmina Prišća, Melite Marinelli, Željke Razman i Dijane Kolarić.
“Praćenjem nastave iz biologije, kemije i engleskog jezika dobile su uvid u organizaciju nastave koju provodimo u našoj školi, načine i kriterije ocjenjivanja, metode rada, testove i vođenje e-Dnevnika, laboratorijske vježbe i praktičnu nastavu u specijaliziranim učionicama”, poručili su iz Srednje škole Koprivnica te dodali kako se nastavnici biologije posebno svidjelo kako su koprivnički srednjoškolci u laboratoriju samostalno pripremali, sterilizirali i nasađivali hranjive podloge.
Na kraju svih aktivnosti održana je završna radionica u kojoj su internacionalni timovi izradili prezentacije koje su sadržavale sve tjedne aktivnosti i naučena znanja te ih izlagali nastavnicima i ostalim učenicima.