SUMA – udruga za održivi razvoj nedavno je u Podravskim Sesvetama proslavila svoj treći rođendan u društvu sadašnjih i bivših članova, volontera i suradnika. S ponosom su predstavljeni projekti i uspjesi udruge u proteklim godinama, kao i planovi za budućnost.
Sve je počelo kada se u Podravskim Sesvetama okupila nekolicina mladih ljudi s idejom pružanja neformalnog obrazovanja u lokalnim sredinama, a prva takva radionica održana je krajem 2019. godine. S obzirom na veliki interes za ovakvim načinom edukacije i druženja, došlo je do potrebe za registracijom udruge te je SUMA počela s radom već nekoliko mjeseci kasnije.
Dolaskom pandemije koronavirusa, udruga u online obliku započinje s projektom “Let’s go digital”, volontiranjem te projektom “Ideathon”.
“Ideathon” je projekt na lokalnoj razini u kojem su svi zainteresirani sudjelovali u natjecanju za izbor najboljih ideja koje bi pridonijele razvoju općine Podravske Sesvete.
Popuštanjem mjera zbog pandemije, udruga organizira te provodi “Sportsko ljeto” i “Dergez karavane” te projekt s umirovljenicima “Idemo u prošlost, sadašnjost i budućnost Podravskih Sesveta”. Tijekom zadnjeg projekta iznjedrili su tri e-publikacije o toponimima, obiteljskim nadimcima i ulicama u Podravskim Sesvetama i okolici.
Od presudne važnosti za dizanje udruge na višu razinu bio je projekt “Bio selo-sinergija ptica, oprašivača i ljudi”, sufinanciran od strane Britanske ambasade gdje su vrijedni članovi udruge kroz edukativne radionice izrađivali i postavljali kućice za ptice, hotele za oprašivače te sadili drveća.
Bili su i dio najveće akcije čišćenja u povijesti Hrvatske “Rezolucija Zemlja” u suradnji s Večernjim listom.
U suradnji sa sponzorima i medijskim pokroviteljima, organizirali su najveću konferenciju za mlade u Podravini – “Inspirativna Podravina”, i to u Đurđevcu, a okupila je zanimljive izlagače i mnogobrojnu publiku.
Iznimno su ponosni na državnu nagradu za volontiranje koju je osvojila Anja Dergez. Seline Stankir sudjelovala je na EU konferenciji za mlade u Švedskoj kao predstavnica mladih Hrvatske. Vladimir Miloš, predstavnik udruge, pak, sudjelovao je na treningu pod nazivom “Upravljanje kriznim menadžmentom” u Grčkoj.
Pokazatelji uspješnosti udruge su i 3120 sati volontiranja, 214 održanih aktivnosti, 12 projekata u svrhu osnaživanja lokalne zajednice.
Sastav udruge čini 35% muške populacije i čak 65% žena. Što se tiče razine obrazovanja članova udruge, najveći postotak članova, čak 30%, ima završen magisterij, 5% doktorat, 25% VSS, 15% trenutačno studira, 20% ima SSS te je 5% snovnoškolaca.
“U planu je pokretanje gospodarske djelatnosti koja bi omogućila stabilizaciju financijske strane udruge te podržala otvaranje radnih mjesta, kao i jačanje međunarodne i nacionalne suradnje te razvitak projekata sa sponzorima u smjeru razvoja karijera i konferencija. Također, u planu je i rad na projektima na programu Erasmus+”, istaknula je Antonia Janković, volonterka u udruzi SUMA.
Za kraj je pozvala i sve radoznale i željne druženja i edukacije da prate udrugu SUMA na društvenim mrežama.