Uz poštivanje propisanih epidemioloških mjera u cilju sprječavanja širenja koronavirusa, u petak su u đurđevačkom Domu kulture potpisani ugovori o radu s radnicama koje će od ponedjeljaka, 1. veljače, pružati usluge potpore i podrške osobama starije životne dobi u nepovoljnom položaju u sklopu projekta Snaga pomoći 2.
Radnicama su podijeljena zaštitna sredstva za sigurniji rad i zaštitu vlastitog zdravlja te zdravlja korisnika, a dobile su i bicikle kao svakodnevno prijevozno sredstvo za obilazak korisnika i nabavu potrepština.
Projekt je prijavljen u suradnji s Gradom Đurđevcom na javni poziv za dodjelu bespovratnih sredstava iz Europskog socijalnog fonda pod nazivom Zaželi-program zapošljavanja žena faza II kojega je raspisalo Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.
Cilj projekta je omogućiti pristup zapošljavanju i tržištu rada ženama pripadnicama ranjivih skupina s naglaskom na ruralna područja Đurđevca te povećati razinu kvalitete života krajnjih korisnika, starijih i nemoćnih osoba s đurđevačkog područja.
Projektom se zapošljava 25 žena na razdoblje od 12 mjeseci, a svaka će voditi brigu o najmanje šest krajnjih korisnika.
“Projekt je namijenjen starijim i nemoćnim osobama koji će uz pomoć gerontodomaćica moći obavljati svoje svakodnevne aktivnosti. Djelatnice će biti zadužene za pomoć u dostavi namirnica i lijekova, pomoć u pripremi obroka u kućanstvu, pomoć u održavanju čistoće stambenog prostora, pomoć pri oblačenju i svlačenju, brigu o higijeni, pomoć u socijalnoj integraciji, pomoć u posredovanju u ostvarivanju raznih prava, plaćanju računa i dostavi pomagala, ali i za pružanje podrške kroz razgovore i druženje te uključivanje u društvo i pomoć u raznim društvenim aktivnostima”, ističu iz udruge Mali princ.
Vrijednost projekta iznosi 2.321.637,50 kuna, a sredstva su u cijelosti osigurana iz Europskog socijalnog fonda.
Projekt provodi Udruga Mali princ u suradnji Gradom Đurđevcom, Hrvatskim zavodom za zapošljavanje i Centrom za socijalnu skrb Đurđevac.
Tijekom provođenja projekta djelatnice će proći programe obrazovanja i osposobljavanja preko kojih će steći dodatno obrazovanje i kompetencije koje će im pomoći da se uključe u tržište rada nakon završetka projekta.
“U prijašnjem razdoblju Grad Đurđevac je provodio ovakav projekt u koji je bilo uključeno 15 žena, a kako je projekt bio jako dobro prihvaćen od korisnika koji su se prijavljivali u velikom broju, ovim projektom povećan je broj zaposlenih žena kako bi što više starijih i nemoćnih sugrađana moglo koristiti uslugu pomoći i podrške i time poboljšati kvalitetu života. S današnjim danom prijavilo se gotovo 180 korisnika iz Đurđevca i svih osam prigradskih naselja, a prijave se zaprimaju i dalje”, istaknuli su iz udruge Mali princ.