Oko 53 tisuće stabala, u najvećoj mjeri hrasta lužnjaka, posađeno je ove godine u ukupno 37 akcija pošumljavanja, dok je u posljednje tri godine diljem zemlje posađeno 178 tisuća novih stabala, izvijestili su iz Saveza izviđača Hrvatske.
Akcije pošumljavanja provode su sklopu projekta ‘CO2MPENSATING BY PLANTING’ i edukativnog programa ‘Šumoborci’, a organiziraju ih Savez izviđača Hrvatske, Hrvatske šume i agencija HEARTH (agencija za društveno odgovorno poslovanje).
”Ova godina bila je do sada najintenzivnija. U dva ovogodišnja ciklusa – proljetnom i jesenskom, održano je 37 akcija pošumljavanja s oko 3400 volontera i posađenih 53 tisuća stabala, u najvećoj mjeri hrasta lužnjaka”, priopćio je Savez izviđača Hrvatske.
Projekt je pokrenut krajem 2021. godine radi obnove šumskih područja koja su stradala direktnim ili indirektnim djelovanjem klimatskih promjena ili drugih nepogoda koja su uzrokovala propadanje tisuća hektara šumskih površina.
U tri godine provedbe, u akcijama pošumljavanja širom Hrvatske, sudjelovalo je oko 9900 volontera ‘Šumoboraca’ koji su posadili više od 178 tisuća novih stabala, u najvećoj mjeri hrasta, napominju iz Saveza izviđača.
”Izuzetno nam je drago da nam se pridružuje toliki broj volontera. Na nama je odgovornost za ovaj planet i za našu prirodu, stoga ovakve akcije pružaju šansu i priliku mnogima da se uključe. Ljudi po prirodi uopće nisu inertni niti nezainteresirani, samo im treba pružiti okvir, smisao i dobru organizaciju i onda se jako puno toga može“, rekao je glavni koordinator projekta Dan Špicer.
Priprema terena za pošumljavanje, odabir lokacija i prikladnih vrsti sadnica, stručna pomoć te nadzor akcija pošumljavanja provode se u suradnji sa stručnjacima Hrvatskih šuma.
U projekt uključeno više od 40 partnerskih škola i 35 kompanija
Do sada se u projekt uključilo više od 40 partnerskih škola i 35 kompanija. Među njima je i II. gimnazija Zagreb, koja kroz izvannastavnu aktivnost ‘Zajednica aktivnih građana’ zadnje tri godine sudjeluje u pošumljavanju područja u okolici glavnog grada.
”Kroz neformalne metode učenja, učenici stječu ne samo nova znanja, već i vrijednosti poput volonterstva, građanskog aktivizma, ekološke osviještenosti te osobnog zadovoljstva. Takve aktivnosti izuzetno doprinose mentalnoj ravnoteži i osjećaju ispunjenosti”, kazala je profesorica II. Gimnazije Zagreb Ivana Plazonić.
”Nikada nisam dobila negativnu povratnu informaciju od učenika. Također, nastavni sadržaji i njihovi ishodi mnogo bolje se realiziraju kada učenici imaju priliku učiti kroz praktičan rad i boravak u prirodi”, dodala je.
Šumoborci i Boranka – volonterski programi pošumljavanja
Projekt ‘CO2MPENSATING BY PLANTING’ i program ‘Šumoborci’ te sestrinski projekt Boranka, trenutačno su najveći volonterski programi pošumljavanja u Hrvatskoj.
Projekt podržavaju Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, Agencija za mobilnost i programe EU, Predstavništvo Europske komisije u RH, Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj i Grad Zagreb.