Srijeda, 12. veljače 2025.

TUŽNA VIJEST Preminuo Zvonimir Čolak, poznati kolekcionar i ljubitelj naivne umjetnost

Osim Ivana Generalića, prikupljao je i djela majstora naivne umjetnosti (M. Kovačića, I. Večenaja, I. Lackovića Croate), kao i pripadnika treće i četvrte generacije Hlebinske škole

- Oglas -

Tužna vijest stigla je iz Muzeja grada Koprivnice.

“S velikom žalošću javljamo da je gospodin Zvonimir Čolak nenadano preminuo. Njegova vrijedna zbirka djela Ivana Generalića do kraja ovog tjedna dostupna je u Galeriji naivne umjetnosti u Hlebinama. Zahvalni na svemu”, stoji u objavi Muzeja grada Koprivnice.

Zvonimir Čolak rođen je 1957. godine u Mostaru, a 1961. je s obitelji doselio u Mariju Bistricu. Tri godine kasnije preselio je u Zagreb gdje je završio osnovno i gimnazijsko obrazovanje te Veterinarski fakultet na kojem je i magistrirao.

- Oglas -

Godine 1983. zaposlio se u Veterinarskoj stanici Đurđevac (ambulanta Molve).

Kolekcionarstvom se bavio od 1986. godine, a sa svijetom naivne umjetnosti upoznao ga je Ivan Andrašić. Ivana Generalića upoznao je 1988. godine te je sve umjetnine (izuzev slike Čišćenje snijega iz 1974.) nabavljao direktno od autora za njegova života.

Osim Ivana Generalića, prikupljao je i djela majstora naivne umjetnosti (M. Kovačića, I. Večenaja, I. Lackovića Croate), kao i pripadnika treće i četvrte generacije Hlebinske škole.

Oglas

Najnovije objave

Vezane vijesti