Petak, 22. studenoga 2024.

Svečano obilježena 32. obljetnica oslobođenja Međimurja 1991. i Dan međimurskih branitelja

U raznim postrojbama Hrvatske vojske i Zbora narodne garde tijekom Domovinskog rata sudjelovalo je više od 7.700 Međimuraca

- Oglas -

Svečana akademija upriličena je povodom Dana oslobođenja Međimurja 1991. i Dana međimurskih branitelja.

Trideset i dvije godine su prošle otkada je Međimurje postao prvi kraj u Hrvatskoj koji je oslobođen, a vojarna u Čakovcu bila prva vojarna koja je u potpunosti oslobođena.

Skupština Međimurske županije je 17. rujna proglasila ovaj važan dan međimurske povijesti spomendanom.

- Oglas -

I ove godine svečanost je počela odavanjem počasti poginulim i nestalim braniteljima polaganjem vijenaca kod spomen-obilježja u Perivoju Zrinskih u Čakovcu, nakon čega je služena sveta misa u Crkvi sv. Nikole biskupa u Čakovcu za sve poginule i nestale branitelje u Domovinskom ratu.

Obilježavanje ovog važnog dana za Međimurje nastavljeno je svečanom akademijom u Katoličkom domu kojoj su, uz međimurske branitelje i pripadnike braniteljskih udruga, nazočili izaslanik predsjednika Republike Hrvatske, direktor Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske general bojnik Krešo Tuškan, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Dražen Srpak, izaslanik predsjednika Vlade RH Ljubomir Kolarek, izaslanica ministra hrvatskih branitelja Manuela Šmit Vuk, župan Međimurske županije Matija Posavec sa zamjenikom Josipom Grivcem, predsjednik Skupštine Međimurske županije Dragutin Glavina, gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini, saborska zastupnica Andreja Marić, načelnici međimurskih općina, predstavnici Policijske uprave Međimurske s načelnikom Ivanom Sokačem, predstavnici Ureda za obranu u Međimurju s voditeljem Vladom Hranjecom, predstavnici Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata RH – Podružnice Međimurske županije na čelu sa Stjepanom Horvatom, zapovjednici postrojbi koje su sudjelovale u oslobođenju Međimurja, ratni zapovjednici Međimurskih postrojbi Hrvatske vojske, obitelji poginulih i nestalih hrvatskih branitelja, predstavnici institucija i političkih stranaka.

– Svi vi koji ste danas ovdje bili ste svjedoci najsvjetlije međimurske povijesti, i iako su prošle 32 godine, sjećanja ostaju – sjećanja koja nosite u svojim srcima i koja prenosite na generacije koje dolaze iza vas. To je nemjerljiva uspomena na nešto što se zove ponos i pobjeda – rekao je župan Matija Posavec te dodao kako je oslobađanjem Međimurja poslana poruka ohrabrenja braniteljima koji su bili na ratištima diljem Hrvatske.

U raznim postrojbama Hrvatske vojske i Zbora narodne garde tijekom Domovinskog rata sudjelovalo je više od 7.700 Međimuraca, od čega 5.892 u međimurskim postrojbama, a Vukovar je branilo 200-tinjak međimurskih policajaca, prošavši jedan od najtežih ratnih putova.

Svečanost su prigodnim pjesmama upotpunile članice Ansambla Pučpuljike, a nakon akademije program je nastavljen druženjem branitelja.

- Oglas -

Više fotografija možete pogledati OVDJE.

* Ovaj sadržaj donosimo u suradnji s Međimurskom županijom

Oglas

Najnovije objave

Vezane vijesti