Ponedjeljak, 16. rujna 2024.

Stiže novi toplinski val, evo kako se možete zaštititi

Posebno ranjive skupine stanovnika su starije osobe, dojenčad i djeca, osobe nižeg socioekonomskog statusa, kronični bolesnici i osobe koje obavljaju aktivnosti na otvorenom

- Oglas -

Izloženost tijela visokim temperaturama okoliša može utjecati na psihičko stanje (zbunjenost) te fizičko stanje organizma, od iscrpljenosti pa čak do poremećaja rada srca.

U kroničnih bolesnika često dolazi do pogoršanja postojeće bolesti. Posebno ranjive skupine stanovnika su starije osobe, dojenčad i djeca, osobe nižeg socioekonomskog statusa, kronični bolesnici i osobe koje obavljaju aktivnosti na otvorenom (poljoprivrednici, građevinari, …) ili u zatvorenom (ljevaonice metala, tvornice keramike, rudarske djelatnosti, rad u pekari i kuhinji).

Prema podacima Međunarodne baze podataka o katastrofama (EM-DAT), toplinski valovi bili su najsmrtonosniji ekstremni vremenski događaji od 1980. do 2011. godine. U periodu od od lipnja do rujna 2003. godine toplinski val je prouzročio više od 70.000 smrtnih slučajeva diljem Europe.

- Oglas -

Što nam nosi budućnost? Očekuje se da će buduće klimatske promjene povećati učestalost i intenzitet toplinskih valova. Na sreću, na štetne učinke visokih temperatura se u određenoj mjeri ipak može utjecati, ističu u Zavodu za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije.

Jednostavne mjere za smanjenje izloženosti tijekom toplinskog vala:

  • Nastojte rashladiti prostor u kojem živite i klonite se vrućine što je više moguće.
  • Rashladite tijelo i pijte dovoljno tekućine.
  • Potražite savjet liječnika, ako imate neku kroničnu bolest ili uzimate više lijekova.
  • Ako se osjećate loše, smirite se i legnite u rashlađenu prostoriju što je prije moguće.
  • HITNA STANJA ! Ako netko ima vruću suhu kožu ili delirij (nerazumno razgovara i nemiran je), grčeve i/ili je bez svijesti odmah zovite liječnika / hitnu pomoć. Dok čekate na liječnika / hitnu pomoć, smjestite osobu u hladnu prostoriju u vodoravan položaj, podignute joj noge i kukove, odstranite odjeću i počnite s vanjskim hlađenjem – hladni oblozi na vrat, pazuhe i prepone uz ventilator i špricanje kože vodom temperature 25–30°C. Mjerite temperaturu tijela. Hladite osobu dok se tjelesna temperatura ne spusti ispod 38° C. Nemojte davati osobi lijekove za snižavanje temperature (npr. acetilsalicilnu kiselinu ili paracetamol). Osobe bez svijesti postavite u bočni ležeći položaj.

Potražite dodatne informacije o zdravstvenim učincima topline i kako ih spriječiti možete pronaći OVDJE i OVDJE.

Oglas

Najnovije objave

Vezane vijesti