Prije tjedan dana jezero Šodericu i područja nizvodnije uz Dravu zadesila je poplava koja se ne pamti na ovim područjima. Voda se povlači, ali posljedice će ostati dugotrajne, a štete višemilijunske, posebno na Šoderici gdje je bila najteža situacija.
Jezero je bilo doslovno potopljeno jer se rijeka Drava probila preko pruge i zaštitnog pružnog pojasa, ako je i postojao, i napravila pravu katastrofu. Stradalo je puno vikendica te javni objekti na legradskoj strani jezera dok je na drugim dijelovima potopljeno radilište Nexe grupe te na stotine ilegalnih vikendica, kamperica i čamaca. Uništena su i tri kolosijeka pruge te oštećeno nekoliko vagona za prijevoz šljunka.
Na Šoderici su teško stradali i ribički domovi, posebno onaj ŠRK Podravke koji je potpuno uništen, dok je ribički dom ŠRK Koprivnice oštećen. Stradala je i nadstrešnica ŠRK Šoderica na jezeru Ribnjak dok je riba vjerovatno pobjegla iz jezera nakon spajanja s jezerom Šoderica.
Osim Šoderice stradalo je i C/R jezero Autoput gdje je oštećena nadstrešnica i drugi objekti, a jezero se spojilo s Dravom tako da je izgledno da je i tamo riba napustila jezero.
Stradala su i druga ribička društva nizvodno uz Dravu, ŠRK-u Bistri Repaš Drava je potopila jezero Zeleni brijeg, ŠRK-u Šaran i ŠRK-u Amur Molve je Drava spojila jezera na Sekulinama i napravila velike štete na objektima.
Voda se sada povlači, dok na Šoderici trenutno pada oko 15 cm dnevno s tendencijom smanjenja jer jedini izlaz vode je sada kod Stare Šoderice i ovim tempom to će trajati još dvadesetak dana do normalnog vodostaja. Kreće se polako sa sanacijom. Bit će to zahtjevan posao za lokalnu samoupravu, ali i za ribiče koji najviše koriste jezero.
Šoderica sad polako postaje i ekološka bomba, u vodi je završilo svašta. Osim što je Drava donijela svašta tu je i sav mogući otpad od nekoliko stotina ilegalnih bajti i kamperica koje su potopljene te razna ulja i masti s radilišta Nexe grupe koje je isto potopljeno.
A ne treba zaboraviti ni bivšu HŽ-ovu praonicu vagona kod jezera Dezinfekcija koja nikad nije sanirana, a sad je bila pod vodom te je voda u Dravu nosila mazut i razne kemikalije koje su uskladištene na tom području. Zbog pritiska vode ti materijali su vjerovatno ušli i prošli i kroz jezero Šodericu.