Polaznici Ljetne škole ‘Domovina’ i ove su godine posjetili Varaždinsku županiju.
Riječ je o projektu Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Hrvatske koji je nastao u partnerstvu s Udruženjem hrvatsko-američkih stručnjaka, a namijenjen je mladima od 18 do 30 godina.
Projekt se održava u svrhu jačanja identiteta hrvatskog iseljeništva, poticanja globalnog umrežavanja Hrvata, kulturne i znanstvene suradnje s mladom generacijom potomaka hrvatskih iseljenika, razvoja i jačanja baštinskog turizma u Hrvatskoj te jačanja svijesti o nedjeljivom hrvatskom narodu.
Svoj su boravak u Varaždinskoj županiji iskoristili za posjet Trakošćanu, razgled Varaždina i Muzeja hrvatskog vatrogastva, a u društvu varaždinskog župana Anđelka Stričaka i direktora Turističke zajednice Varaždinske županije Gorana Mališa posjetili su i Županijsku palaču te Centar za posjetitelje.
“Raduje me da ste se i ove godine odlučili na ovo putovanje u svoju pradomovinu, jer smatram da je ovo odličan način povezivanja pripadnika hrvatskog naroda, ali isto tako i upoznavanje s tradicijom i kulturom vaših baka i djedova, kao i učenja hrvatskog jezika. Osim što se upoznajete s hrvatskom poviješću, kulturom, vi se upoznajete i s izazovima i prilikama koje čine hrvatsku stvarnost, odnosno sa svime onime što čini hrvatski identitet. Nadam se da vam je boravak u Varaždinskoj županiji bio ugodan, zanimljiv i edukativan, da ste se upoznali s najbitnijim, a to su, osim kulturne i prirodne baštine, ljudi. Upravo oni našoj županiji daju posebnu draž. Hvala vašim bakama, djedovima, roditeljima što su vam usadili ljubav prema domovini, kao i prema čuvanju naše stoljetne kulturne baštine, te se nadam kako ćete dio onoga što ste vidjeli i naučili ponijeti u zemlje iz kojih dolazite”, rekao je župan Stričak.
Osim Varaždina, polaznici Ljetne škole posjetit će i Dubrovnik, Sinj, Zadar, Osijek, Vukovar, Šibenik, Split i Zagreb te se upoznat s bogatstvom hrvatske gastronomije, glazbe, hrvatskog jezika te ljepotom života u domovini svojih predaka.
Sudjelovanjem mladih potomaka hrvatskih iseljenika koji potječu iz Južne Amerike, Australije, SAD-a, Kanade, Južne Afrike, Europe i Ujedinjenog Kraljevstva, ovaj projekt kao dodatni cilj ima povezati hrvatske zajednice širom svijeta.