Inovativni znanstveno-istraživački projekt Dječje bolnice Srebrnjak, Podravke i Belupa namijenjen personaliziranom pristupu redukcije prekomjerne i održavanju zdrave tjelesne mase kod djece i odraslih predstavljen je u srijedu u Hrvatskom liječničkom zboru.
Vrijednost projekta pod sloganom „Hranom do zdravlja” je devet milijuna kuna, uključujući i bespovratnih 6,8 milijuna kuna iz EU fondova, a većina financijskih sredstava uložit će se u provođenje kliničke studije, istraživanje i razvoj novih proizvoda, patentnu zaštitu, ali i zapošljavanje novih stručnjaka.
Sinergija prehrane i farmacije
– Ovaj projekt sinergijski povezuje unutarnje potencijale naše dvije divizije, prehranu i farmaceutiku. Vjerujemo da će nam primijenjena znanja iz područja prehrane, farmacije, medicine i nutricionizma omogućiti iskorak u nove kategorije proizvoda u segmentu hrane i zdravlja te nas pozicionirati na sam vrh kompanija koje kreiraju trendove te su u potpunosti usmjerene na potrošače. Kvaliteta prehrane, kvaliteta hrane i zdravlje u srži i srcu su poslovanja Podravke i Belupa. Upravo iz tog razloga smatram da su Podravka, Belupo i dječja bolnica Srebrnjak prirodni partneri za traženje i pronalaženje koncepta prehrane i proizvoda koji će osigurati podršku zdravom načinu života, kvalitetnoj i nutritivno vrijednoj prehrani, naročito kod djece i mladih. Stoga, ovaj projekt vidimo kao jedan od koraka koji je sukladan našem osnovnom poslu i poslovanju, ali i našoj društvenoj odgovornosti i tradiciji da sudjelujemo u različitim javnozdravstvenim inicijativama – istaknula je dr.sc. Martina Dalić, predsjednica uprave Podravke.
Dodala je da inovativnost u razvoju proizvoda, prepoznavanje trendova i približavanje novim skupinama potrošača imaju vrlo važnu ulogu u povećanju konkurentnosti tvrtke. Naglasila je i da je projekt sukladan nedavno usvojenoj strategiji rasta i razvoja tvrtke do 2025. godine.
Predsjednik Uprave Belupa, Hrvoje Kolarić, mr.pharm. istaknuo je da je ta tvrtka prije pet godina iskoračila u područje nutraceutike i kliničke prehrane koji se ovim projektom širi u područje zdravstvenih rješenja za prekomjernu tjelesnu masu.
– Ovaj projekt u potpunosti je usklađen sa Strategijom pametne specijalizacije RH i prioritetima Belupa koji se pozicionirao kao jedan od ključnih igrača u proizvodnji dodataka prehrani – istaknuo je Kolarić.
Multidisciplinarni pristup
Voditeljica projekta prof.dr.sc. Mirjana Turkalj iz Dječje bolnice Srebrnjak pojasnila je da se provedbom istraživačkih aktivnosti i multidisciplinarnim pristupom koji podrazumijeva blisku suradnju kliničkih i temeljnih istraživača, nutricionista i poslovnog sektora namjerava razviti novi dijagnostički i terapeutski pristup namijenjen smanjenju prekomjerne tjelesne mase.
– Ovaj pristup uključivat će provođenje kliničke studije, ali i razvoj inovativnih proizvoda za obroke pri redukcijskoj dijeti te razvoj personalizirane podrške pacijentima i korisnicima – naglasila je prof.dr.sc. Turkalj dodavši da znanje, stručnost i multidisciplinaran pristup u rješavanju javno zdravstvenih izazova predstavljaju velik potencijal za suradnju s gospodarstvom, osobito s hrvatskom farmaceutskom i prehrambenom industrijom.
Tijekom tri godine provedbe projekta razvit će se klinički dokazan i zdravstveno siguran koncept redukcije prekomjerne i održavanja zdrave tjelesne mase kod djece i odraslih koji će se temeljiti na suvremenim medicinskim i nutricionističkim principima, uključujući promjene u načinu života, uravnoteženu niskoenergetsku prehranu i redovitu tjelesnu aktivnost uz personaliziranu stručnu podršku, rečeno je na predstavljanju projekta. Tom prigodom održan je i panel na kojemu su u izazovima prekomjerne tjelesne mase, ali i mogućnosti suradnje poduzetništva i zdravstva izlagali dr.sc. Darja Sokolić, ravnateljica Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu te prof.dr.sc. Željko Krznarić, predsjednik Hrvatskog liječničkog zbora.
Globalni javnozdravstveni problem
Prekomjerna tjelesna masa i debljina globalni su javnozdravstveni problemi i rizični su čimbenici za nastanak vodećih kroničnih nezaraznih bolesti: kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa i nekih vrsta karcinoma te jedan od najčešćih komorbiditeta i nezavisnih čimbenika rizika u razvoju astme. Prekomjerna tjelesna masa također je vrlo važan prediktor razvoja komplikacija kod infekcije COVID-19, uključujući potrebu za hospitalizacijom, intenzivnom njegom i mehaničkom ventilacijom a uzrokuje i povećani rizik od neželjenih ishoda COVID-19 bolesti.
Zdravstveni problemi povezani s neadekvatnom prehranom ubrajaju se među najznačajnije javnozdravstvene probleme. U Hrvatskoj, kao i u Europi, više od polovice osoba starijih od 18 godina ima prekomjernu tjelesnu masu i debljinu, njih 57,4%, od čega debljinu ima 18,7% stanovnika. Brojke ukazuju na alarmantno stanje upravo u mediteranskim zemljama te potvrđuju premisu da se mediteranska prehrana, koja slovi kao najbolja za očuvanje zdravlja, sve manje konzumira, posebice među djecom.
Prema posljednjim podacima 34,9% djece u Hrvatskoj ima prekomjernu tjelesnu masu i debljinu, od čega debljinu ima njih 14%, značajnije više dječaka, njih 17,2% u usporedbi s 10,7% djevojčica. Zabrinjavajući je podatak da se proteklih 12 godina udio djece s prekomjernom tjelesnom masom i debljinom povećao za gotovo 15%.