Pacijent koprivničke Opće bolnice dr. Tomislav Bardek Koprivnice danas, u četvrtak, u 12.15 sati pokušao je izvršiti samoubojstvo padom sa šestog kata.
O događaju koji je šokirao javnost na izvanrednoj konferenciji za novinare govorio je ravnatelj bolnice Mato Devčić, koji je konstatirao kako su iz bolnice reagirali istog trena te ga ponovno hospitalizirali. U životnoj je opasnosti.
Pacijent u dobi od 19 godina bio je smješten na odjelu traumotologije gdje je zadržan na liječenju nakon teške prometne nesreće u kojoj je stradao još krajem studenog.
– Pacijent je teško ozlijeđen i smješten na intenzivnoj. U svom je padu došao do trećeg kata gdje se zaustavio. Događaj je primijećen u gotovo istom momentu i tri liječnika i dvije medicinske sestre uz pomoć djelatnika hitne službe su pacijenta smjestili na trauma dasku, imobilizirali vratnu kralježnicu i odmah je smješten na intenzivno liječenje – istaknuo je Devčić, napomenuvši kako su sve uradili po protokolu, kao i obavijestili obitelj pacijenta te policiju pa i Ministarstvo zdravstva.
– Situaciju ćemo intenzivno pratiti, u petak u 11 sati ćemo održati novi sastanak s Povjerenstvom za unutarnji nadzor koje će dobiti sve relevantne podatke u vezi ovog nemilog događaja – uvjerava Devčić, nadodavši kako će potom o svemu dalje obavještavati i javnost.
U prometnoj nesreći mladić je zadobio povrede glave, kao i poremećaje stanja svijesti, zbog ozljeda prijeloma lubanje i krvarenja u mozak. Pacijent je nakon tog događaja bio dezorijentiran, učestalo smeten, zbog čega je išao i na pregled psihijatrijske službe, nadodao je Devčić.
Zbog prirode fizičkih ozljeda on nije mogao biti zadržan na odjelu psihijatrije, već traumotologije, gdje posebna zaštita na prozorima nije propisana, napomenuo je Devčić, istaknuvši kako takvi događaji dosad ni nisu zabilježeni.
– Pacijent je dobio i terapiju koja je onemogućavala da dođe do samoozljeđivanja, a povremeno je bio i fiksiran remenom. Ovo je iznimno rijedak slučaj, ne radi se o uobičajenoj situaciji u našoj bolnici. Sukladno postojećim propisima, mi nismo u obvezi imati fizičke prepreke na prozorima na svim odjelima – zaključuje ravnatelj Devčić.
Samoubojstvo nije rješenje. Ako se vi ili netko vama blizak suočava s određenim psihološkim poteškoćama ili se jednostavno nalazite na životnom raskršću u potrazi da pravom odlukom nemojte se nikad ustručavati i pitati za pomoć i razgovor.
Evo nekoliko kontakata gdje možete porazgovarati s punim povjerenjem sa stručnjacima koji će vam sigurno pomoći…
Centar za krizna stanja i prevenciju suicida pri KBC-u Zagreb
Nazovite na telefon 01-2376-470 kad god vam zatreba pomoć od 0 do 24 sata, liječnici su uvijek spremni porazgovarati s vama i pomoći vam.
Hrabri telefon
Ako ste maloljetno dijete ili roditelj koji se suočava s različitim odgojnim izazovima, možete se obratiti stručnjacima na Hrabrom telefonu.
Ako ste dijete, nazovite na besplatni broj 116-111.
A broj Hrabrog telefona za mame i tate je 0800-0800. Linija je otvorena svakim radnim danom od 9 do 20 sati.
Psihološki centar TESA
Psihološki centar TESA je udruga koja već 25 godina daje besplatnu psihološku pomoć i podršku zdravom razvoju građana.
Nazovite na broj: 01/48 28 888 – radnim danom od 10 do 22 sata ili im se javite mailom za savjet: psiho.pomoc@tesa.hr