Petak, 21. veljače 2025.

Ovisnost djece o internetu vrlo je zabrinjavajuća i opasna

"Online igre i društvene mreže postali su mjesta gdje počinitelji uspostavljaju kontakt s potencijalnim žrtvama, a zatim ih usmjeravaju na druge platforme radi iznuđivanja seksualnog sadržaja", rekla je voditeljica odjela maloljetničke delinkvencije i kriminaliteta MUP-a Anita Matijević

- Oglas -

Stručnjaci su upozorili na rizike prekomjernog korištenja interneta, ovisnostima i važnosti za edukacije, a jedan od ključnih problema su češći slučajevi seksualnog iskorištavanja djece i mladih putem interneta.

Pomoćnik ravnatelja ureda za suzbijanje ovisnosti i droga Željko Petković istaknuo je da prekomjerno korištenje interneta, posebno društvenih mreža i videoigara, predstavlja ozbiljan problem među mladima.

“Više od 40 posto mladih koristi internet više od četiri sata dnevno, što može dovesti do razvoja ponašajnih ovisnosti i narušiti psihičko i fizičko zdravlje”, rekao je na okruglom stolu održanom u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo.

- Oglas -

Naglasio je da internet danas nije samo alat za komunikaciju i učenje, već i sredstvo socijalizacije, ali upozorio je na opasnosti koje prate njegovo neodgovorno korištenje.

“Internet je postao svakodnevica, ali moramo učiti mlade kako ga koristiti na siguran i uravnotežen način, kako ne bi prerastao u ovisnost”, naglasio je.

Ovisnost o videoigrama i emocionalne potrebe

Svjetska zdravstvena organizacija prije nekoliko godina prepoznala je “gaming disorder” kao dijagnozu.

“Ovisnost o videoigrama karakterizira gubitak kontrole, prioritet igranja nad svim drugim aktivnostima i nastanak negativnih posljedica po psihičko zdravlje”, objasnila je Irena Rojnić Palavra, specijalistica za alkoholizam i druge bolesti Klinike za psihijatriju Sveti Ivan.

- Oglas -

Istaknula je da je internet često samo “vrh sante leda” koji krije dublje emocionalne probleme, poput anksioznosti ili depresije.

U liječenju ovisnosti o internetu i videoigrama ne može se koristiti klasični pristup apstinencije, već je potrebno učiti pacijente kontrolirano korištenje digitalnih sadržaja.

“Učimo ih kako koristiti internet na kreativan i koristan način, ali istovremeno radimo na jačanju njihovih psiholoških kapaciteta i socijalnih vještina”, rekla je.

Online sigurnost i seksualno iskorištavanje

Voditeljica odjela maloljetničke delinkvencije i kriminaliteta MUP-a Anita Matijević upozorila je na sve češće slučajeve seksualnog iskorištavanja djece i mladih putem interneta.

“Online igre i društvene mreže postali su mjesta gdje počinitelji uspostavljaju kontakt s potencijalnim žrtvama, a zatim ih usmjeravaju na druge platforme radi iznuđivanja seksualnog sadržaja”, rekla je Matijević.

Dodala je da mladi često nemaju razvijeno kritičko razmišljanje i samozaštitno ponašanje, što ih čini posebno ranjivima.

Matijević je istaknula da se sve više mladih suočava s posljedicama dijeljenja seksualno eksplicitnog sadržaja, a neki slučajevi uključuju i fizičke susrete s počiniteljima.

“Prije su žrtve bile tinejdžerice, a sada imamo slučajeve gdje svoje eksplicitne sadržaje s potpuno nepoznatom osobom na internetu dijele djeca u dobi od osam godina”, upozorila je.

Kao još jedan problem istaknula je snimanje i dijeljenje videozapisa vršnjačkog nasilja što žrtvi otežava proces iscjeljenja nakon traume

Stručnjaci naglašavaju kako ključnu ulogu ima prevencija i edukacija, kako među mladima tako i među roditeljima i nastavnicima. Petković je istaknuo da je potrebno razviti preventivne programe koji će se usmjeriti na podizanje samokontrole i odgovornosti mladih, ali i na jačanje obiteljskih odnosa.

“Previše pričamo o prevenciji koju provodimo tek u višim razredima osnovne škole, a vidimo da je tada već kasno za prevenciju jer je, u većini slučajeva, šteta već davno nastala”, poručila je Matijević.

Autor: Vera Kadijević

Oglas

Najnovije objave

Vezane vijesti