Više od 27.450 pacijenata prošlo je kroz Objedinjeni hitni bolnički prijem Opće bolnice Varaždin koji je s radom započeo u travnju ove godine.
U odnosu na isto razdoblje prošle godine, točnije od travnja do kraja listopada 2022., govorimo o povećanju broja pacijenata za 36 posto – rečeno je, između ostalog, na završnoj konferenciji projekta ‘Uspostava objedinjenog hitnog bolničkog prijema u Općoj bolnici Varaždin‘.
Istaknuvši kako je za Varaždinsku županiju ova godina – godina zdravstva, župan Anđelko Stričak podsjetio je kako je paralelno uz OHBP vrijedan 3,8 milijuna eura izgrađena i dnevna bolnica/jednodnevna kirurgija u vrijednosti od 7,5 milijuna eura.
Sveukupno riječ je o investicijama u vrijednosti od 11,3 milijuna eura.
“U središte svih naših zdravstvenih ustanova nastojimo staviti pacijenta, odnosno one kojima je potrebna zdravstvena skrb. Smatram da smo izgradnjom ovog objekta u tome uspjeli. Osim što gradimo i uređujemo potrebne zdravstvene prostore i opremamo ih suvremenom medicinskom opremom, zainteresiranim liječnicima nastojimo omogućiti potrebne edukacije i specijalizacije. Trenutno tako u svim zdravstvenim ustanovama na specijalizaciji imamo oko 150 liječnika, od kojih njih oko 120 je iz Opće bolnice Varaždin“, rekao je župan Stričak.
Župan se osvrnuo i na liste čekanja.
“Na određeni zahvat, pretragu ili uslugu u Općoj bolnici Varaždin naručeno je 55.392 ljudi. Ako gledamo broj stanovnika u Varaždinskoj županiji, možemo reći kako svaki treći stanovnik Varaždinske županije čeka na određenu uslugu u OB Varaždin. Vjerujem da ćemo uz napore liječnika bolnice, kao i boljom koordinacijom naših zdravstvenih ustanova uspjeti te liste čekanja smanjiti” zaključio je župan Stričak.
Ravnatelj Opće bolnice Varaždin dr. sc. Damir Poljak istaknuo je kako je vrijednost izgradnje objedinjenog hitnog bolničkog prijema nemjerljiva kako za žitelje Varaždinske županije, ali i šire, tako i za zdravstvene djelatnike.
“Varaždinska bolnica je na ovaj način, sva ona mjesta na koja su pacijenti dolazili, a riječ je o šest ambulanti, interna, kirurgija, urologija, otorinolaringologija, okulistika i neurologija, smjestila na jedno mjesto. Ti pacijenti danas dolaze na jedno mjesto gdje ih kvalitetni zdravstveni stručnjaci zbrinjavaju u promptnom vremenu. Dnevno kroz naš OHBP prođe više od 250 pacijenata, što je veliki optjecaj, ali zasad sve one koji zatraže našu pomoć kvalitetno zbrinjavamo”, rekao je ravnatelj Poljak koji se pohvalio kako bolnica napreduje i po pitanju smanjivanja liste čekanja.
“Osigurali smo rad u dvije smjene te subotama i nedjeljama. Djelatnici su prihvatili takav način rada jer shvaćaju važnost rješavanja lista čekanja, kao i mjere iz Nacionalnog plana oporavka i otpornost i mislim da ćemo do sredine prosinca s listama biti u zadanim okvirima, ispod 200 dana čekanja”, najavio je ravnatelj Poljak.
Voditelj OHBP-a Zoran Antončić, dr. med. spec. internist i subspec. gastroenterologije okupljene je upoznao sa strukturom, ali i radom OHBP-a.
“Izgradnjom OHBP-a Opća bolnica Varaždin dobila je moderni i funkcionalni prostor za zbrinjavanje hitnih pacijenata. U njemu imamo zaposleno 49 medicinskih sestara, dok je 70-ak liječnika u dežurstvu. Ujedno, moram naglasiti kako je sam proces spajanja i prilagodbe prošao u najboljem mogućem redu kako za same pacijente tako i za liječnički i sestrinski kadar. Iako imamo povećan prijem pacijenata u odnosu na prošlu godinu, pokazali smo da možemo i da su svi naši pacijenti kvalitetno zbrinuti”, rekao je Antončić.
Završnoj konferenciji prisustvovao je i ravnatelj uprave za financijske poslove i javnu nabavu u Ministarstvu zdravstva Gordan Žanić, predstavnice Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije, pročelnica za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Ljubica Božić, predsjednica Savjeta za zdravlje Varaždinske županije doc. prim. dr. sc. Spomenka Kiđemet-Piskač, pročelnica odjela za sestrinstvo Sveučilišta Sjever izv. prof. dr. sc. Marijana Neuberg i ostali uzvanici.
Razdoblje provedbe projekta trajalo je od 11. siječnja 2017. do 30. studenog 2023.
Ukupna ugovorena vrijednost projekta određena je u iznosu od 3.104.787,65 eura, dok ukupna vrijednost projekta nakon provedbe iznosi 3.833.237,29 eura, a EU je projekt sufinancira s 1.858.1.19,32 eura.