Down Syndrome International (DSI) službeno je odredio 21. ožujka kao Svjetski dan osoba s Down sindromom (WDSD). Ovaj datum je izabran kako bi označio jedinstvenost Downova sindroma u potrostručenju (trisomiji) 21. kromosoma, a prvi je put obilježen u Singapuru 2006. godine.
Uzrok Downova sindroma otkrio je 1959. francuski liječnik i genetičar Jérôme Jean Louis Marie Lejeune kada je na 21. paru kromosoma otkrio još jedan kromosom viška, odnosno umjesto dva tu su se nalazila tri kromosoma, a u cijeloj stanici umjesto 46, ukupno 47 kromosoma.
Djeca s Down sindromom zrače ljubavlju i veseljem, izrazito su emotivna i topla, unose vedrinu u sredinu u kojoj se nalaze, vrlo su tolerantna, blage naravi i potiču naklonost onih koji s njima dolaze u kontakt.
Cilj obilježavanja Svjetskog dana Down sindroma je podizanje svijesti i razumijevanje Down sindroma, kao i pitanja vezanih uz mobiliziranje podrške i priznavanje dostojanstva te prava i dobrobiti za osobe s Downovim sindromom.
Simbol Dana sindroma Down su rasparene šarene čarape jer predstavljaju različitost, a nošenjem šarenih čarapa pokazuje se podrška borbi osoba s Downovim sindromom kako bi se što bolje integrirali u društvo.