Poticati djecu na literarno izražavanje s etnografskim temama doprinosi očuvanju kulturne baštine i jačanju osjećaja identiteta, dok istovremeno potiče kreativnost, jezične vještine i maštu.
Djeca kroz pisanje uče istraživati vlastitu tradiciju, povezivati se s različitim generacijama i razvijati empatiju prema ljudima i pričama iz prošlosti. Osim toga, ovakav rad gradi samopouzdanje, njeguje istraživački duh i pomaže u razumijevanju vlastite uloge u suvremenom svijetu prepunom različitosti.
Takvu dobrobit za djecu prepoznali su u udruzi Vendi iz Đelekovca, a posebna pozornost djeci dana je u sklopu višednevne manifestacije Dana Zlate Brzeske, koja se svake godine početkom ožujka održava na prostoru čak tri županije – Međimurske, Koprivničko-križevačke i Varaždinske.
– Prva manifestacija održana je 2019. godine, a iduće godine u ožujku održat će se sedma po redu. Mjesta radnje su Donja Dubrava, Veliki Bukovec, Mali Bukovec i Đelekovec, sela koja povezuje život i stvaralaštvo Zlate Brzeske, vrijedne članice udruge Vendi prema kojoj je manifestacija dobila ime, a koja nas je prerano napustila 2018. godine – istaknuo je Mladen Levak, predsjednik Udruge za očuvanje prirodne i kulturne baštine, kulturu i umjetnost te promidžbu seoskog turizma Vendi.
– Zlata je svojim radom dala neizmjeran doprinos Udruzi, a njezine tri knjige objavljene su u okviru biblioteke Udruge; „Komadić moje duše“, pjesme i proza (2014.), „Sto mojih rana u sto pjesama“, pjesme (2015.) i „U naručju smrti“, proza (2015.) – istaknuo je Levak.
– Osim pisanja izrađivala je ručne radove i umjetnička djela, a nagrađivana je i za cvjetni okoliš svog doma. Iako bolesna, društveno je bila vrlo aktivna i pomagala mnogim udrugama, sudjelovala u brojnim humanitarnim akcijama. Uvijek nasmijana i puna optimizma, oko sebe je širila toplinu i pozitivnu energiju. Manifestacijom se obilježava prije svega kreativnost kroz književni, likovni i glazbeni izričaj – navodi Levak, napomenuvši kako se radom s djecom možda najbolje evocira uspomena na Zlatu.
Tijekom četiri dana manifestacije održavaju se razne kreativne radionice, najviše vezane za djecu osnovnih škola, osnovnih škola iz Donje Dubrave, Velikog Bukovca i Đelekovca, ali putem književnog natječaja uključeni su i učenici Osnovnih škola podravsko-međimurskog kraja: Donje Dubrave, Ferdinandovca, Drnja, Gole, Legrada, Ludbrega, Martijanca, Molva, Preloga, Svetog Đurđa i Šemovca.
Svake se godine objavljuje književni natječaj za osnovne škole pod nazivom „Zavičaj uz rijeku Dravu“. Osnovni je cilj natječaja potaknuti mlade na razmišljanje o vlastitu zavičaju i o tome što je za njih rodni kraj, ali mogu se slati i radovi sa slobodnom temom. Na natječaj se šalju nenagrađivani literarni radovi osnovnoškolaca nastali u tekućoj školskoj godini, a to mogu biti pjesme, kratke priče, humoreske, crtice i slično. Radovi mogu biti pisani standardnim jezikom i kajkavskim narječjem. Najbolji radovi objavljuju se u zborniku koji izađe uoči održavanja same manifestacije. Do sada je izašlo čak pet zbornika, a u pripremi je i šesti.
Radovi se nagrađuju u četiri kategorije: za najbolju pjesmu, za najbolji prozni rad, za najbolji rad na kajkavskom narječju kao i posebna nagrada. Nagrade se dodjeljuju u Velikom Bukovcu u okviru drugog dana manifestacije, kada se i čitaju najuspješniji radovi pristigli na natječaj. U manifestaciju je uključeno 13 škola iz Koprivničko-križevačke, Varaždinske i Međimurske županije.
Učenici uvijek sreću one koji sebe u slobodno vrijeme pronalaze u pisanju, slikanju ili nečem drugom kreativnom, i tu se uvijek stvaraju lijepi kontakti i nove ideje, ističu oni koji su sudjelovali u samoj manifestaciji.
– Same aktivnosti ne uključuju samo pisanje i objavljivanje literarnih radova, već i likovno te glazbeno i scensko izražavanje. Uz likovni rad na radionici različitim tehnikama, djeca čitaju svoje pjesme, a oni koji sviraju izvode i glazbene točke. Uz to, tu su uvijek neki književni, likovni ili glazbeni gosti koji predstavljaju svoje radove i druže se s učenicima – kazuje Mladen Levak.
Važnu ulogu imaju i sami mentori, učiteljice i učitelji koji najviše sudjeluju u radu s djecom te ih usmjeravaju, ističe Levak.
– Naravno da sve puno zavisi od samih mentora u osnovnim školama jer ako oni sami nisu baš zainteresirani za kreativan rad izvan nastavnog programa, teško će biti motivirana i djeca. No, u svakoj školi uvijek ima jako dobrih mentora koji znaju motivirati djecu – kazuje Mladen Levak, navodeći kako rezultati, odnosno radovi objavljeni u samom zborniku dovoljno govore sami za sebe.
Osim pisanja, u sklopu manifestacije se organizira čitanje pjesama uz rijeku Dravu u Donjoj Dubravi, ako posluži vrijeme, a održavaju se i prigodne likovne radionice koju vode mentori i gostujući umjetnici na kojima sva djeca imaju priliku izraditi i naučiti nešto novo.
– Koristi ili prednosti sudjelovanja na manifestaciji je prije svega jedno lijepo kreativno druženje gdje se kroz svoje radove djeca međusobno upoznaju i zbližavaju, ali dobivaju i korisne informacije o onome što vole te tako dolaze do novih spoznaja – ističe Mladen Levak.
A koliko je značajno uključivanje djece u objavljivanju radova za jedan takav zbornik, istaknula je i nastavnica, prof. Marta Vrban iz OŠ Veliki Bukovec:
– Učenička su srca velika i puna topline! Nakon epidemijske i potresne godine ovaj mali zbornik pun pozitive sjeda nam kao točka na i te nas vraća u zagrljaj prirode, drage nam Podravine. Bistre su glavice tjednima bile prikovane uz ekrane, privikavajući se na nove oblike nastave, družeći se s tehnologijom umjesto s učiteljima i razrednim kolegama. Ukradene fragmente djetinjstva odnijelo je vrijeme, no mladi su literarci ponovno pokazali snagu odabira iskonskih motiva u sjedinjenju čovjeka i prirode. To su stihovi generacije kojoj nitko ne može oduzeti uspomene podravskog djetinjstva zapisane ponajprije u srcu, a zatim i na papiru. Bogatstvo ovog zbornika krije se u šarolikosti osjećaja koji potiču na promišljanje, zamišljanje, nostalgiju, smijeh… Drava ostaje kraljica motiva, neiscrpan izvor divljenja, žila kucavica duše podravskog i međimurskog zavičaja – ističe Marta Vrban.
Uskoro će Nova godina, a s njom stiže i novi natječaj za manifestaciju koja će se ponovno održati početkom ožujka, uoči rođendana Zlate Brzeske. Veće je raspisan novi književni natječaj „Zavičaj uz rijeku Dravu“.
Tako će i iduće godine učenici osnovnih škola svojim literarnim radovima ponovno imati priliku predstaviti bogatstvo riječi, donijeti mnogo poruka iznjedrenih iz dječjih snova, a ujedno i predstaviti bogatstvo različitih podravskih materinskih govora utkanih u svoje radove, napomenuo nam je Mladen Levak.
Ponovno će izaći novi zbornik radova koji je rezultat truda, predanosti i strasti mladih autora iz podravskog i međimurskog kraja uz našu rijeku Dravu, koja je svima uvijek velika inspiracija jer, ipak, to je naša domaja, napominje Levak.
– Tu je i taj naš kajkavski gdje se u literarnim radovima njeguje zavičajni govor jer pitanje našeg identiteta ne zaustavlja se samo na književnom jeziku, određeni smo i svojim govorom, svojim materinskim jezikom, govorom svojega mjesta. U mnogim literarnim radovima iskazuje se je ljepota zavičaja, jer zavičaj bi nam trebao biti neiscrpno nadahnuće. Toplo, s ljubavlju, oslikava se Dravu, rijeku našeg zavičaja, kao i mjesta u kojima učenici žive, zaustavljajući vrijeme na lijepim motivima iz sadašnjosti, ali i prošlosti – sa sjetom kazuje Mladen Levak.
Jedna od mentorica prof. Jasminka Vugrinec istaknula je kako ona doživljava dječje sudjelovanje kao netko tko je kroz cijeli kreativni proces s djecom.
– Veće blago i veću ljepotu od naše djece ne možemo ni sanjati, a kako tek zahvalni trebamo biti za blagoslov njihovih riječi i poticaja u kojima do izražaja dolazi radost i čudo življenja. Prevarili bismo se kad bismo brzopleto zaključili da je takav stav posljedica dječje bezbrižnosti i zanosa jer itekako ozbiljne i teške životne situacije tematiziraju u svojim radovima – od potresnih spoznaja o zamiranju općeljudskih vrijednosti do tragičnih gubitaka najmilijih – riječi su Jasminke Vugrinec.
Jer ipak, na kraju priče svi mladi autori, osnovnoškolci, nisu samo mladi pisci, oni su i budućnost. Njihovi radovi nisu samo riječi na papiru, već tragovi koje ostavljaju već sada za svoju i našu budućnost. Ovdje su da nas podsjećaju na moć riječi i umjetnosti u oblikovanju svijeta oko nas.
Svaka pjesma, svaka priča u ovom zborniku nosi sa sobom obećanje i nadu za svjetliju budućnost, a treba reći i da je dosta tu radova koji imaju sve elemente odličnog lirskog teksta, od bogate metaforike, ritmičnosti, sjajne i jasne poruke, emocije – zaključuje Mladen Levak.
Foto: Udruga Vendi
*Ovaj članak donosimo u sklopu projekta ‘Klikaj za bolju budućnost djece i mladih’ koji je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija