Utorak, 18. ožujka 2025.

Koprivničko-križevačka županija u hrvatskom vrhu u pružanju potpore poduzetnicima i rastu broja obrta

Uz financijsku potporu poduzetnicima, Županija sudjeluje i u snažnoj promociji poduzetništva, ali i strukovnih školskih programa

- Oglas -

Koprivničko-križevačka županija u samom je hrvatskom vrhu kao lider u pružanju potpore poduzetnicima i obrtnicima, što je rezultiralo značajnim gospodarskim rastom i razvojem obrtništva na tom području, pokazuje analiza podataka Ministarstva gospodarstva koju je proveo portal župan.hr.

Najveći porast obrta na kraju 2024. godine, u odnosu na 2021. godinu, bio je bio je u Koprivničko-križevačkoj županiji, a broj obrta u posljednje tri godine povećao se za čak 33,12 posto.

“Obrtnička komora ima važnu ulogu u razvoju poduzetništva na našem području, što se jasno vidi u značajnom rastu broja obrta na našem području posljednjih nekoliko godina, a mjere i potpore Županije dodatno doprinose tom porastu. Lani je osigurano gotovo dva milijuna eura za 24 javna poziva iz područja gospodarstva kroz različite potpore i donacije čime je obrtnicima i poduzetnicima olakšano poslovanje. Nastavit ćemo podupirati obrtnike i poduzetnike, a tome će znatno doprinijeti i realizacija projekata iz Razvojnog sporazuma Sjever te kapitalnih infrastrukturnih investicija od nacionalnog značaja koje na našem prostoru premašuju iznos od 700 milijuna eura”, rekao je župan Darko Koren.

- Oglas -
Darko Koren
Darko Koren // Foto: Krešo Puklavec

Kako je pokazala nedavna proračunska analiza za 2023. godinu vezana za potpore poduzetnicima i obrtnicima, Koprivničko-križevačka županija je vodeća i po izdvojenim sredstvima za potpore i njihovom rastu.

Županija subvencionira s dva posto kamatu za kredite plasirane po HBOR-ovim ‘Poduzetništvo mladih, žena i početnika’ i ‘Investicije privatnog sektora’, Kreditom do konkurentnosti – Mjera 1. te projektu ‘Obrtna sredstva za mikro i male poduzetnike’.

Velika potpora je i program za samozapošljavanje ‘START UP’, za osnivanje novog obrta/tvrtke za proizvodne djelatnosti odnosno djelatnosti iz područja prerađivačke industrije, kao i za deficitarna zanimanja. Za sudjelovanje na sajmovima i manifestacijama (tuzemnim i inozemnim), subvencionira se 50 posto nastalih materijalnih troškova.

“Program START UP provodimo već sedmu godinu i njime potičemo samozapošljavanje, a tijekom godina uz pomoć programa START UP osigurali smo preko 400 tisuća eura uz pomoć kojih je otvoreno novih stotinjak obrta. Vjerujemo da ova sredstva olakšavaju početak rada i pomažu novim poduzetnicima da se lakše snađu na tržištu. Kontinuirana suradnja koju imamo sa Zavodom rezultira činjenicom da je tržište rada u našoj županiji aktivno te imamo najmanji broj nezaposlenih osoba i vjerujemo da programima koje provodimo pozitivno utječemo na željene promjene”, poručio je župan Koren.

Uz financijsku potporu poduzetnicima, Županija sudjeluje i u snažnoj promociji poduzetništva, ali i strukovnih školskih programa. Na 26. Obrtničkom i gospodarskom sajmu Koprivničko-križevačke županije koji je održan u studenome, uz poduzetnike i obrtnike koji su predstavili svoje proizvode i usluge, održane su i prezentacije strukovnih zanimanja i školskih programa koje nude škole u Koprivnici, Križevcima i Đurđevcu.

- Oglas -

Ukupno je sudjelovalo 580 učenika, a takav odaziv osnovnih škola i učenika potvrđuje veliki interes za strukovno obrazovanje, kao i važnost sajmova u informiranju mladih o mogućnostima daljnjeg obrazovanja i profesionalnog razvoja, stoji na službenim stranicama Koprivničko-križevačke županije.

Oglas

Najnovije objave

Vezane vijesti