Zamjenica ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Ivana Pavić Šimetin u HRT-ovoj emisiji Otvoreno komentirala je smrt 33-godišnjeg muškarca povezanog s cjepivom AstraZeneca u ožujku i zašto se tako dugo čekalo na rezultat.
“Takvi dokazi su stigli tek kasnije i ušli su u sažetak svojstva lijeka kao nuspojava. Zato se nije tako brzo moglo dokazati takvo nešto, kako bi se moglo da se danas nešto takvo dogodi. Također, HALMED je slao dokumentaciju u vanjski laboratorij na drugo mišljenje koje se također čekalo”, rekla je Pavić Šimetin.
Čekaju se rezultati za još 32 slučaja koji se provjeravaju, a koji bi mogli biti povezan sa smrću pacijenata od nuspojava. Pavić Šimetin je istaknula da se svaki slučaj pojedinačno provjerava.
“Slučajevi se kontinuirano događaju i to su slučajevi prvo i osnovno vremenski povezani s cijepljenjem. Slučajevi su nastupili nakon cijepljenja pa se onda istražuje je li to moglo biti povezano s cijepljenjem ili ne. Za najveći dio slučajeva se ipak na kraju utvrdi da osim te vremenske povezanosti uzročno-posljedično veza s cijepljenjem najčešće se ne može utvrditi. Dnevno u Hrvatskoj umire oko 150 ljudi, pogotovo kada se cijepi starija populacija uvijek je moguće da netko tko je cijepljen ovih dana je netko tko će i ovih dana preminuti. Uvijek treba vidjeti smrti nakon cijepljenja jesu li se one slučajno dogodile odnosno nastupile neovisno o cijepljenju zbog životne dobi i zdravlja osobe ili ima nekakva uzročno-posljedična veza s cijepljenjem”, istaknula je.
Pavić Šimetin kaže da slučajevi koji se provjeravaju nisu povezani samo s AstraZenecom, ima i drugih cjepiva. AstraZenecom se ne cijepi od sredine lipnja prvom dozom, ali ima osoba kojima se završava cijepljenje drugom dozom.
Također, ističe kako se u zadnjih mjesec dana dalo nešto manje od 4000 doza cjepiva AstraZenece te smatra da ovaj jedan slučaj smrti neće obeshrabriti ljude na cijepljenje.
“Brojevi umrlih od covida daleko nadilaze ovaj jedan slučaj smrti. U posljednja 24 sata imamo 60 preminulih od toga su 49 nisu uopće cijepljeni, tri samo prvom dozom. Kod smrtnih slučajeva prevladavaju osobe koje nisu cijepljene. Dvanaest najmlađih osoba od 25 do 65 godina koji su preminulih nisu bili cijepljeni. Bolest uzima živote nemilice pa čak i mlade. To jesu najčešće osobe koje imaju druge bolesti, ali ne bi ni oni trebali umrijeti”, ističe.
Komentirajući nove upute HZJZ-a oko omikron varijante kako kontakti zaraženih idu u 14-dnevnu karantenu i moraju se prvi i posljednji dan testirati PCR testom Pavić Šimetin rekla je da ono što se zna kako nećemo izbjeći proširenje omikron varijante.
“Ono što možemo napraviti je da usporimo širenje kako bi se smanjio pritisak na bolnice, da taj pritisak pokušamo produljiti kroz neko vrijeme da ne nahrli veliki broj bolesnika u kratkom vremenu bolnice. Važno je da se što bolje pripremimo za tu varijantu jer što će duže vrijeme proći od otkrivanja to će se više znati o njoj, o tome kako je prevenirati i liječiti. Važno je usporiti širenje omikron varijante u Hrvatskoj. Ovakav princip smo imali i na početku dolaska delta varijante. To je ideja. Kad budemo vidjeli da omikron varijanta prelazi više od 50% sojeva koje imamo u populaciji onda više takva mjera neće biti potrebna jer će u populaciji cirkulirati uglavnom omikron varijanta”, objasnila je.
Pavić Šimetin je na kraju rekla kako misli da će se u Hrvatskoj teško postići kolektivni imunitet te da kod cijepljenja djece protiv covida koje treba početi 15. prosinca, na žalost ne očekuje veliki odaziv.
“Pozivam roditelje da cijepe svoju djecu, javite se svojim liječnicima, pogotovo ako se radi o djeci koja imaju povećanu tjelesnu težinu, koja imaju astmu, koja boluju od drugih bolesti, dijabetesa, srčanih bolesti. Imamo dosta djece koja su operirali srce, ili imaju neke druge bolesti, trebaju se cijepiti”, zaključila je.