Petak, 22. studenoga 2024.

Isplati li se kupiti perilicu rublja koja je ujedno i sušilica? Istražili smo prednosti i nedostatke

Perilice i sušilice rublja postaju sve učinkovitije u obavljanju svojeg posla do te mjere da više ne moramo kupovati zasebne uređaje jer postoje aparati s funkcijama perilice i sušilice u jednom

- Oglas -

Napredna tehnologija dotakla je sve dijelove naših života, uključujući i način na koji peremo rublje. Perilice i sušilice rublja postaju sve učinkovitije u obavljanju svojeg posla do te mjere da više ne moramo kupovati zasebne uređaje jer postoje aparati s funkcijama perilice i sušilice u jednom.

One posjeduju sve najčešće funkcionalnosti kao i odvojeni uređaji, no pritom zauzimaju duplo manje mjesta i istovremeno obećavaju veliku uštedu vremena. No, može li jedan uređaj uistinu raditi posao jednako učinkovito kao dva zasebna uređaja?

Nastavite čitati i saznajte na što paziti kod kupnje perilice rublja koja je ujedno i sušilica, odnosno koje su njezine prednosti i nedostaci.

- Oglas -

Prednosti i nedostaci perilice sa sušilicom

Glavna vrijednost uređaja koji kombinira perilicu i sušilicu rublja u jednom je to što zauzima duplo manje prostora od klasične perilice i sušilice. Čak i kada u kupaonici imate dovoljno kvadrata za odvojene uređaje, ponekad se isplati optimizirati prostor spajanjem dvaju uređaja u jedan.

Uređaj je jednostavno koristiti jer odjeću možete oprati i osušiti u jednoj rundi bez premještanja i naknadnog postavljanja načina pranja i sušenja. Odjeću ubacite u uređaj prije spavanja ili odlaska na posao i kasnije će vas dočekati čisto i suho rublje.

Iako je uređaj kombinacija perilice rublja i sušilice, rublje koje u njemu operete ne morate ovdje nužno i osušiti. Primjerice, uređaj možete koristiti prvenstveno kao klasičnu perilicu rublja, a funkciju sušilice koristite u slučaju nužde.

Nažalost, ova vrsta uređaja ima nekoliko nedostataka, a najveći dolazi do izražaja upravo u kategoriji sušenja.

Žena vadi rublje iz perilice
Foto: Freepik

Sušenje dugo traje, a to troši struju i – vodu

- Oglas -

Proces i rezultati pranja rublja na ovakvom uređaju identični su onome na samostalnom uređaju, ali zato rezultati sušenja nikada nisu na razini koju pruža samostalna sušilica rublja.

U kombiniranom uređaju radi se o kondenzacijskoj sušilici koja kontinuirano cirkulira isti zrak tako da ga pusti kroz bubanj po odjeći, potom ga propušta kroz kondenzator gdje se on hladi i odvlažuje i na kraju ga ponovo pušta kroz bubanj sušilice. Zbog toga radi pri višim temperaturama te joj treba više vremena za sušenje rublja.

Primjerice, u samostalnoj ventilacijskoj sušilici ciklus sušenja prosječno traje oko 50 minuta, dok na kombiniranom uređaju sušilica radi do čak 90 minuta. Zbog toga, ovisno o količini odjeće, ukupni ciklus pranja i sušenja može trajati od tri do šest i pol sati, a to pak drastično utječe na potrošnju električne energije.

Godišnja potrošnja perilice sa sušilicom kapaciteta od osam kilograma iznosi oko 1000 kWh električne energije – dva zasebna uređaja, oba kapaciteta od osam kilograma, potrošit će tek oko 300 kWh.

Osim većeg računa za struju zbog višesatnog rada uređaja, povećat će vam se i potrošnja vode. Kombinacija perilice i sušilice troši velike količine vode tijekom sušenja kako bi se spriječilo pregrijavanje uređaja dok suši odjeću.

Potrošnju struje i vode smanjite kupovinom uređaja s toplinskom pumpom. Kombinirani uređaji s pumpom skuplji su od modela bez, ali dugoročno štede električnu energiju jer toplinska pumpa omogućuje sušenje rublja pri nižim temperaturama.

No, ni toplinska pumpa neće vam omogućiti sušenje iste količine odjeće u jednom ciklusu. Pokrenete li ciklus pranja na dupkom punoj perilici, prije sušenja morat ćete ukloniti dio te odjeće jer za sušenja uređaj ima manji kapacitet nego tijekom pranja. U suprotnome će odjeća ostati djelomično vlažna i morat ćete je sušiti na zraku.

Primjerice, na kombiniranom uređaju na kojemu perilica rublja ima kapacitet od osam kilograma, sušilica može osušiti tek pet kilograma rublja.

Problem predstavlja i to što je filter na perilicama sa sušilicom ponekad teško doseći zbog čega ih ljudi rjeđe čiste, a to pak može uzrokovati kvar na uređaju i smanjiti njegov životni vijek.

Žena vadi rublje iz perilice
Foto: Freepik

Kome se isplati kupiti perilicu sa sušilicom?

Kombinirani uređaj sjajno su rješenje za mjesta male kvadrature poput apartmana, kuća za odmor, kampera i kamp prikolica, brodova… Također će odgovarati kućanstvima s jednom do dvije osobe te obiteljima kojima sušilica treba više za u slučaju nužde, nego kao svakodnevna potreba.

Perilica sa sušilicom ujedno je korisna i osobama koje imaju problema s pokretljivosti jer umjesto premještanja odjeće iz jednog uređaja u drugi, sve mogu obaviti na jednom mjestu.

Perilica sa sušilicom uistinu je praktična, no većini kućanstava više se isplati kupiti dva zasebna uređaja. S njima ćete moći sušiti više odjeće, uštedjet ćete na režijama, a odvojena perilica i sušilica kvalitetnije će obaviti svoj posao.

______________________________

Petra Škofić je magistra komunikologije s višegodišnjim iskustvom u stvaranju sadržaja za web. Trenutno radi kao content marketing menadžerica za portal Nabava.net – servis koji od 2001. godine na jednom mjestu prikazuje ponudu proizvoda na hrvatskom tržištu, s ciljem da kroz sveobuhvatni komparativni prikaz olakša ljudima kupnju.

Oglas

Najnovije objave

Vezane vijesti