Subota, 26. listopada 2024.

Hrvatske rukometašice u pripremnoj utakmici bolje od Crne Gore

Novo okupljanje Hrvatske sa završnim pripremama za Europsko prvenstvo zakazano je za 17. studeni u Poreču

Na kraju drugog EHF tjedna, hrvatska ženska seniorska reprezentacija odigrala je prijateljski zatvoreni susret protiv Crne Gore i pobijedila 23:21.

Dva različita poluvremena odigrala je hrvatska reprezentacija. Prvo dosta slabo, s mnogo muke s agresivnom obranom suparnica i drugo sjajno, u kojem su primile samo devet pogodaka, izvijestio je Hrvatski rukometni savez.

Od 18 igračica koje je imao na raspolaganju za ovu akciju, izbornik Ivica Obrvan odlučio je pričuvati Klaru Birtić koja ima manjih problema s ozljedom i nije želio ništa riskirati. Naša početna postava bila je s Ivanom Kapitanović na vratima te krilima Andreom Šimarom i Nikolinom Kragulj (Zadravec). Na crti je bila kapetanica Katarina Ježić, a na vanjskim pozicijama: Tina Barišić, Larissa Kalaus i Dejana Milosavljević.

Crna Gora je stigla u kompletnom sastavu s Milenom Raičević koja se vratila u ekipu nakon prošlogodišnjeg nesporazuma s izbornicom. Oporavila se i Đurđina Jauković, a bila je tu i Katarina Džaferović. Dakako, i nova Podravkašica Matea Pletikosić. Ukratko, jako respektabilna ekipa.

Crnogorke su bolje otvorile susret. I brzo povele 0:3. Hrvatska je do svog prvog pogotka došla u 5. minuti. Ipak, s dvije obrane za redom naše vratarke Kapitanović i dva pogotka priključak je uhvaćen. No, kako su naše gošće uskoro odgovorile s još dva pogotka, nakon deset minuta igre hrvatski izbornik je zvao minutu predaha. I dobro su naše rukometašice odgovorile na to. Ponovno su dale dva pogotka za redom i stigle na minus jedan (5:6).

Desetak minuta prije isteka prvog poluvremena u kojem Hrvatska nije postigla pogodak, a Crna Gora je zabila tri, već je bilo ozbiljnih +4 (6:10). Ključnu razliku u tim trenucima uz izuzetno čvrstu obranu, radila je vratarka Amelle Attingre koja je u prvih 20 minuta već imala osam obrana.

Do predaha su hrvatske igračice uspjele smanjiti za jedan pogodak (9:12), ali je ohrabrenje stiglo s tri obrane Lucije Bešen koja je u završnici poluvremena stala na vrata.

Hrvatska je drugi do otvorila s 3:1 i opet stigla na samo pogodak zaostatka. Imala je i kontru za izjednačenje, ali je na žalost nije iskoristila. Drugu priliku ipak nije propustila pa smo u 37. minuti imali 13:13. Nova crnogorska izbornica Suzana Lazović morala je zvati minutu predaha.

Osam minuta poslije, Hrvatska je stigla do prvog vodstva 17:16. Naša obrana napokon je bila na onoj razini kakvu izbornik traži, premda je i dalje puno rotirao ekipu. I nisu tu naše rukometašice stale. Dapače, u 49. minuti bile su na plus tri (19:16). Crna Gora je bila bez pogotka punih osam minuta.

Kada ih je kriza prošla, zabile su dva za redom i završnicu susreta učinile dramatičnom. Sedam i pol minuta prije kraja naš je izbornik tražio minutu predaha. Hrvatska je u tim trenucima vodila 19:18. S golom prednosti dogurali smo do zadnjih 30 sekundi. No, ruka sudaca bila je u zraku. I uspjele su naše rukometašice zabiti 19 sekundi prije isteka vremena i uz to još ne primiti pogodak pa je na kraju bilo 23:21. S osam pogodaka sjajna je bila Tina Barišić. Četiri je i to za redom dala Mia Brkić. Od tri vratarke najbolja je bila Lucija Bešen s devet obrana od 14 udaraca. Kod Crne Gore najbolja Đurđina Jauković s pet pogodaka. Po četiri su dale Tatjana Brnović i Katarina Džaferović.

Sutra reprezentacije imaju zajednički trening, a novo okupljanje Hrvatske sa završnim pripremama za Europsko prvenstvo zakazano je za 17. studeni u Poreču.

– Utakmica je bila dobra, zadovoljan sam s pristupom i energijom. Grešaka je bilo u granicama naših trenutnih mogućnosti protiv jedne jake reprezentacije koja je bila gotovo u najjačem sastavu. Drugo poluvrijeme, sve cure su dobile priliku. U odnosu na prošlu utakmicu bilo je dosta drugačije, dosta bolji pristup i sigurno da će nam ova utakmica odlično poslužiti kao priprema za Europsko prvenstvo – rekao je Ivica Obrvan, izbornik hrvatske ženske seniorske reprezentacije.