Diljem Varaždinske županije započele su berbe grožđa.
Domaćin šeste Županijske berbe, kojom je i ove godine na simboličan način označen početak sezone berbi i kraj mukotrpnog rada u vinogradima, bila je obitelj Furjan.
Podsjetimo, Rose Tradition Blanc de Noirs Extra Brut obitelji Furjan jedini je zlatom ocijenjeni hrvatski pjenušac na ovogodišnjem Decanteru.
‘Oboružani’ kantama, škarama i putama, među trsove su se uputili župan Anđelko Stričak, njegova zamjenica Silvija Zagorec, načelnik Općine Vinica Branimir Štimec, načelnik Općine Petrijanec Željko Posavec, pročelnik upravnog odjela za gospodarstvo i europske poslove Darko Majhen te direktor Turističke zajednice Varaždinske županije Goran Mališ.
“Županijskom berbom želimo očuvati stare običaje, a istovremeno označavamo početak sezone berbi u Varaždinskoj županiji. Ponosni smo na naše vinogradare koji cijelu godinu mukotrpno rade”, rekla je zamjenica župana Varaždinske županije Silvija Zagorec.
Prema podacima iz vinskog registra, u Varaždinskoj županiji godišnje se proizvede oko 1200 tona grožđa i blizu 8000 hektolitara vina.
“Naša su vina sve kvalitetnija, a o tome govori i podatak da smo u posljednjih pet godina na najprestižnijem svjetskom vinskom natjecanju Decanteru osvojili ukupno 172 medalje. Po njima smo druga najuspješnija hrvatska županija, iza Istarske. Samo ove godine 20 naših vinara osvojili su 43 medalje, od čega dvije zlatne, 12 srebrnih i 29 brončanih. Jedna od dvije zlatne medalje pripala je upravo domaćinu Županijske berbe Tomislavu Furjanu za Rose Tradition Blanc de Noirs Extra Brut 2021.”, rekla je zamjenica Zagorec zahvalivši se obitelji Furjan što ih je ugostila te im čestitala na svim dosadašnjim rezultatima.
Tomislav Furjan naglasio je kako su ove godine, ako se gleda razdoblje unatrag deset godina, najranije krenuli u berbu grožđa koja su baza za pjenušac, a to su sorte chardonnay, muškat i šipon.
“Već u drugoj polovici kolovoza krenuli smo s branjem grožđa. Svako jutro krećemo brati već u šest sati, odnosno kad nam svjetlo to dopusti i beremo maksimalno do deset sati, tada selimo u podrum gdje je oko 12 stupnjeva i gdje u savršenim uvjetima na niskim temperaturama imamo kompletnu obradu. Zadovoljni smo količinama onoga što je ostalo, jer jedan dio odnio je rani mraz, a jedan dio tuča. Dobrim probirom u samoj berbi došli smo do kvalitete, parametri su vrhunski, ostalo je dosta kiseline, a vremenski uvjeti dali su nam visoke šećere, posebno za bazu pjenušca”, objasnio je Tomislav Furjan koji se i ove godine nada vrhunskim vinima.