INA je započela istražno bušenje geotermalne bušotine Leščan GT-1 kod Đurđevca, ciljajući geotermalno ležište na dubini od 3700 do 4200 metara, s očekivanom temperaturom vode na površini od 180°C. Ova ključna faza projekta dolazi nakon opsežnih geofizičkih istraživanja i predstavlja potencijalni iskorak u proizvodnji geotermalne električne i toplinske energije.
Ako testiranja potvrde dovoljan energetski potencijal, INA planira odmah krenuti s drugom istražnom bušotinom te razradom sustava za proizvodnju električne i toplinske energije za lokalnu zajednicu i industriju, rekli su danas na predstavljanju ovog velikog projekta.
Ispitivanja su na području sjeverne i sjeverozapadne Hrvatske provodili tijekom cijele prošle godine, kako u Podravini, tako i u Međimurju, čime su utvrdili najperspektivniju zonu za istraživanje geotermalne energije, koja se nalazi upravo na tom području, istaknuo je Josip Bubnić, operativni direktor INA-e za istraživanje i proizvodnju nafte i plina.
– Ishodili smo dozvole za početak radova i to u rekordnom roku, u odnosu na ostale bušotine gdje Ina traži standardno naftu i plin. Ovdje smo izuzetno efikasni. To je prvi projekt takve vrste za INA-u, međutim, ovo je jedna od mnogih bušotina koje je INA izbušila u ovom području kojeg mi zovemo “duboka Podravina”. INA ima “know how” i tehničko iskustvo kako izgraditi duboke bušotine i kapacitete da projekt uspješno privedemo proizvodnji – kazao je Bubnić.
Radove izvodi tvrtka kćer Crosco, nakon tri mjeseca očekuju se da će postići željenu minimalnu dubinu, nastavio je Bubnić.
– Ako rezultati pokažu količine koje su potrebne za poslovni slučaj, to će nam omogućiti proizvodnju električne energije iz ove bušotine, tada ćemo moći krenuti s izradom druge termalne bušotine na istom ovom lokalitetu – zaključuje Bubnić.
Ukupna investicija u prve dvije bušotine iznosi 20 milijuna eura, dok bi vrijednost cijelog projekta mogla dosegnuti 170 milijuna eura.
Predsjednica uprave INA-e Zsuzsanna Ortutay naglašava kako je projekt tehnički i financijski zahtjevan, ali otvara vrata održivoj energetskoj budućnosti. Ključ uspjeha, ističe, leži u stabilnom regulatornom okviru i podršci države.
– Teško je zamisliti da prije samo tri mjeseca ovdje nije bilo ničega osim čiste zemlje. No, danas smo ovdje i sa zadovoljstvom mogu reći kako će ovo zasigurno biti projekt od iznimnog značaja, ne samo za INA-u, već za cijelu Hrvatsku. U interesu nam je pronaći dostatne izvore geotermalne energije za održivu proizvodnju električne energije bez ugljika. Ne treba posebno ni naglašavati važnost ovakvog projekta za lokalnu zajednicu i pomoći razvoju ekonomije ovog područja – navela je Zsuzsanna Ortutay.
Predsjednik uprave Agencije za ugljikovodike Marijan Krpan ističe kako ovaj projekt daje novu gospodarsku dimenziju energetskoj tranziciji Hrvatske. Koordinacija svih dionika bit će presudna za realizaciju projekta koji može donijeti radna mjesta i dugoročnu stabilnost opskrbe energijom.
– Sigurni smo u potencijal ovog područja, samo ga treba kvantitativno izraziti. Česta su pitanja novinara koliki je hrvatski potencijal geotermalne energije, na što možemo odgovoriti kako je on zapravo beskrajan. Treba samo novac i investicije da dobijete odgovarajuću količinu i da to transformirate u energiju. Hrvatska može imati nekoliko stotina megavata vrlo brzo, a mi u agenciji smo uvijek to shvaćali kao jedan biznis koji je kapitalno intenzivan – rekao je Krpan.
Gradonačelnik Đurđevca Hrvoje Janči komentirao je kako nije suvišno ponoviti kako se transformira geotermalna energija iz materijala u resurs te koliko je to važno ne samo za grad Đurđevac, već i za cijelu Hrvatsku.
– Jasno je koliko je investitorima važna proizvodnja električne energije da se takva investicija isplati i vrati sve ono što se ulaže. Ono što nam je posebno zanimljivo da se trenutno nalazimo kojih 500 metara od poduzetničke zone u Đurđevcu. Svi gradovi koji se ne oslanjaju na Zagreb u svojim poduzetničkim zonama daju sve besplatno, od zemljišta do oslobađanja komunalne naknade i poreznim olakšicama kako bi privukli sve zainteresirane poduzetnike i investitore. A s realizacijom ovakvog projekta zapravo se potencijalnim investitorima može ponuditi zelena energija, povoljnija od tržišnih cijena ostalih energenata – naveo je Janči.
Na kraju se svima ispred Koprivničko-križevačke županije obratio zamjenik župana Ratimir Ljubić.
– Lijepo je biti danas ovdje, na početku jedne velike investicije u našoj Podravini, zahvala upravi INA-e i svima uključenima jer se ovakve investicije ne donose u jako velikom broju za lokalnu zajednicu. Ne samo što će se proizvoditi zelena električna energija, već kako je i gradonačelnik rekao, sigurno će i svi lokalni poduzetnici imati koristi od toga. Svaka investicija sigurno donosi veći broj zapošljavanja, a isto tako i moguće širenje takvih investicija dalje. Svi znamo da je Podravina bogata, ne samo ugljikovodicima, već i potencijalom s geotermalnom energijom. Nadam se da se tu neće stati i da će se naši prirodni resursi koristiti za dobrobit naše zajednice – zaključio je dožupan Ljubić.
Foto: Krešo Puklavec