Nakon vijesti kako će Udruga osoba s invaliditetom Bolje sutra grada Koprivnice morati iseliti iz novouređenog prostora u koprivničkom Kampusu, iz same udruge sazvali su tiskovnu konferenciju na kojoj su iznijeli svoju stranu priče.
– Želimo prije svega pozvati javnost da nam se pomogne, da osvijestimo sve dionike u našoj lokalnoj zajednici, da nas ne izbace iz ovog prostora koji nam je dan i da ne postanemo beskućnici nakon 20 godina djelovanja. U tih 20 godina postigli smo zaista lijepe rezultate, ne za nas osobno i naše članove, već za cjelokupnu lokalnu zajednicu – rekla je u uvodu predsjednica udruge Marija Mraz.
U uređenje zgrade u Kampusu, na adresi Trg Žarka Dolinara 17 (nekadašnje kantine u prostoru bivše vojarne) utrošeno je oko 1,6 milijuna eura, i to sredstvima iz fondova Europske unije. Projekt, kao i udrugu tijekom cijelog tog procesa pratili su brojni problemi, od produljivanja rokova za samu izgradnju, kao i povećanje cijena izvođenja samih radova. Situacija je kulminirala stečajem udruge Bolje sutra, nakon čega je osnovana udruga Bolje sutra PLUS s kojom su nastavili svoje djelovanje.
Prostor u Kampusu počeo se koristiti za rad i djelovanje udruge, kao i za obrazovanje, budući da je broj članova postao preveliki za Centar za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju Podravsko sunce, istaknula je Marija Mraz.
Prošle godine u studenome rečeno im je da moraju raskinuti ugovor koji su imali s Podravskim suncem te da učenici koji su koristili prostorije na katu moraju izaći van.
– Mi smo imali ovu zgradu i preselili smo se ovdje. Tada smo prvi put bili zapravo izbačeni van. Nije to bilo tako rečeno tada, ali morali smo van. Ponudili smo Gradu Koprivnici da se i ostali za koje više nema mjesta u Podravskom suncu pridruže ovdje k nama, ipak imamo svi zajedničke interese. No, našu ponudu nisu prihvatili – navela je Mraz.
Iz udruge se i dalje nadaju da do iseljavanja ipak neće morati doći te da će pronaći neko zajedničko rješenje.
– Nadam se da će razum ipak prevladati, da Grad Koprivnica, koji ima veliko srce koje je pokazao za puno toga, da zaista neće dozvoliti da udruga Bolje sutra završi na cesti. Ne samo što smo se pobrinuli da bi mnogim našim članovima život bio kvalitetan, mnogi su radili u udruzi, troje ljudi u invalidskim kolicima izgubilo je posao zbog ove neželjene situacije – nastavila je Mraz, nadodavši u čemu je bio problem s projektom.
U samom provođenju projekta nedostajala je stručna podrška i savjetodavna služba, navodi Mraz.
– Trebali smo podršku, stručnjake i kapacitete za sam kraj projekta, do kojega smo došli sasvim sami, no nismo uspjeli prijeći zadnju stepenicu. Smatram da moramo sjesti i razgovarati da vidimo kako ćemo raspetljati ovu situaciju – kazuje Mraz.
Iz Grada Koprivnice ranije su izvijestili javnost kako su zbog stečaja udruge Bolje sutra na sebe preuzeli troškove režija nad navedenom zgradom te da je novoosnovana udruga Bolje sutra PLUS kao svoje sjedište navela navedenu adresu bez prethodne suglasnosti Grada. Međutim, do dopisa o iseljavanju došlo je nakon obavijesti SAFU-a, Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije, o raskidu ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava i pokretanju stečajnog postupka nad spomenutom udrugom. Zbog toga, pokraj zgrade, od udruge Bolje sutra traži se, uz iseljavanje iz prostora, i povrat svih utrošenih sredstava.
Budući da su sva sredstva utrošena u spomenutu zgradu koja je preuređena i opremljena, pitanje je kako će taj novac na kraju biti vraćen. A ta je zgrada, naglašava Marija Mraz, potpuno opremljena za boravak za osobe s invaliditetom. Vjerojatno je to i jedina zgrada u Hrvatskoj koja ima razdvojene WC-e za osobe s invaliditetom za oba spola, a ima i potrebne markere za slijepe i slabovidne, ističe Marija Mraz.
Međutim, završno izvješće SAFU-a navodi kako je izvođač radova dostavljao račune s višim cijenama iznad prosjeka za naše tržište. Međutim, tu su procjenu iz udruge, kako kažu, dobili tek na kraju, iako su čak četiri puta tražili sastanak s predstavnicima SAFU-a na kojima su željeli ukazati na anomalije koje su sami primjećivali tijekom projekta, kazuje Marija Mraz.
– Moje je pitanje na jednom od sastanaka bilo: ‘Pregledavate li detaljno svaki račun koje nama izvođač radova izda?’, na što sam dobila odgovor da ne, da to provjeravaju ‘slučajnim odabirom’. Nama zato nije jasno kako u zadnjem izvješću dolaze do podatka da su cijene iskazivane više od prosjeka u Hrvatskoj. Netko tko je procijenio vrijednost radova je procijenio kako će taj novac biti dovoljan – rekla je Mraz, istaknuvši kako je nakon tog izvješća SAFU izuzeo sav novac koji su imali.
Podravska banka je u međuvremenu udruzi pozajmila novac potreban za plaćanje zadnjeg računa, no nakon posljednjeg izvješća SAFU-a udruga je ostala bez novaca, a tada je još i banci trebalo platiti dug, ističe Marija Mraz.
Iako je projekt službeno završio datumom 31. prosinca 2023. godine, odluka o raskidu ugovora dolazi tek sad, unatoč činjenici da je udruga, doduše, u međuvremenu i pod drugim imenom, normalno nastavila svoj rad u novouređenom prostoru. Ugovor su raskinuli, kako je kazala Marija Mraz, s obrazloženjem kako oni svoju djelatnost više ne mogu obavljati te da u navedenoj zgradi više ne mogu provoditi svoje socijalne usluge.
– To je epilog tužne priče za udrugu osoba s invaliditetom koja je 20. siječnja dobila dopis da ćemo od idućeg tjedna biti beskućnici. Daljnje komunikacije nema, kao i nikakve inicijative, zbog čega apeliramo na donositelje odluka da razmisle hoće li naša udruga biti jedina udruga s invaliditetom o kojoj se danas priča u cijeloj Hrvatskoj u negativnom smislu. Danas smo mi, a sutra može biti netko drugi – zaključila je Marija Mraz.
FOTO-VIDEO: Krešo Puklavec