Četvrtak, 21. studenoga 2024.

FOTO-VIDEO Svečano obilježena 33. obljetnica preuzimanja vojarne u Koprivnici i Dan koprivničkih branitelja

Povodom obilježavanja 33. obljetnice preuzimanja vojarne u Koprivnici i Dana koprivničkih branitelja u ponedjeljak je održan prigodni program

- Oglas -

Iznimno svečan dan za Koprivnicu započeo je prijepodne svetom misom za sve poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje u župnoj crkvi svetog Nikole biskupa nakon čega su se okupljeni uputili prema kompleksu bivše Vojarne Ban Krsto Frankopan, na prostoru današnjeg Kampusa.

Obilježava se 33. obljetnica preuzimanja vojarne u Koprivnici i Dan koprivničkih branitelja, a kod spomenika poginulim braniteljima iz Domovinskog rata, na Križu života, položeni su vijenci i upaljeni lampaši.

Tadašnji predsjednik izvršnog vijeća skupštine Općine Koprivnica, kao i predsjednik kriznog štaba te komisije za pregovore s JNA i komisijom europskih promatrača, Nikola Gregur, održao je prigodni govor u kojem se prisjetio pregovora za mirno prepuštanje koprivničke vojarne u ruke Hrvatske vojske.

- Oglas -

– Bile su to nemirne godine i sigurno je da smo svi zajedno bili u velikoj neizvjesnosti, iščekujući kako će se ta situacija razriješiti. Moram reći da sam od prvog dana vjerovao u mirno razrješenje, po prirodi sam miroljubiv čovjek i nisam tada mogao ni shvatiti da bi u našem gradu moglo doći i do jedne žrtve, kamoli da bi došlo do ozbiljnijeg razaranja – istaknuo je Nikola Gregur.

Pregovori su na svu sreću bili uspješni, a Gregur je ukratko opisao kako im je to pošlo za rukom.

– Uspjeli smo u tim pregovorima, svojom upornošću i pritiskanjem, ukazivali smo im na njihovu situaciju i da odu na lijep, miran i dostojanstven način. Na tome smo uspjeli zahvaljujući spletu okolnosti, dan prije toga pala je bjelovarska vojarna, desetak dana prije i varaždinska. U Koprivnici su praktički ostali tu sami, mislim da smo im omogućili miran odlazak prema Srbiji – navodi Gregur.

Za njima je ostalo nešto oružja i streljiva, koje su ubrzo stavili u funkciju za obranu. Istodobno je evakuirano i skladište Črna gora, gdje je bilo dosta nagomilane vojne opreme, što je također gotovo istog dana poslano na ratišta diljem Hrvatske, prisjetio se Gregur.

– Ovo je uvijek jedna od onih prigoda gdje se prisjećamo svih onih koji su dali zdravlje i živote za našu domovinu, ali isto tako se prisjećamo i onih koji su i dalje među nama, a koji su dali ogroman obol tome da bismo imali i slobodnu i neovisnu zemlju, ali da bi i naša Koprivnica prošla sa što manje ratne štete – rekao je ovom prigodom gradonačelnik Koprivnice Mišel Jakšić, ujedno izrazivši zahvalnost svim braniteljima.

- Oglas -

U zahvalama mu se pridružio i koprivničko-križevački župan Darko Koren.

– Moram izraziti i zadovoljstvo što smo ovako ustrajni u želji za očuvanjem sjećanja na vrijeme i naše ljude koji su obilježili ovaj prostor Koprivnice i naše županije prije 33 godine kada su svjedočili oslobođenju ovdašnje vojarne, odnosno tadašnje kasarne. I naravno na način na koji je to učinjeno, za razliku od nekih drugih sredina, gdje smo svjedočili velikim razaranjima, ovdje je to izvedeno na jedan nevjerojatan način zahvaljujući svima onima koji su vodili tu operaciju – naveo je župan Darko Koren.

Nakon polaganja vijenaca, uslijedio je tradicionalni mimohod ulicama grada od Kampusa do spomenika hrvatskoj slobodi za branitelje iz Domovinskog ratana na Florijanskom trgu, gdje su također položeni vijenci i i zapaljeni lampaši. Na Zrinskom trgu su se nakratko zaustavili kako bi se održala vojno-akrobatska vježba počasno-zaštitne bojne.

Na Florijanskom trgu polaganju vijenaca pridružili su se u velikom broju i učenici koprivničkih osnovnih i srednjih škola, a nakon čega je u Domu mladih održana svečana akademija.

Dodajmo i da je na koprivničkom sajmištu postavljen i taktičko-tehnički zbor Oružanih snaga Republike Hrvatske, koji je izazvao velik interes građana.

FOTO-VIDEO: Krešo Puklavec

Oglas

Najnovije objave

Vezane vijesti