Hrvatska nesumnjivo ima bogatu gastronomsku ponudu i tradiciju u kojoj značajno mjesto zauzimaju tjestenina, šurlice, rezanci, požiraki, fuži, taškrle, pljukanci… Odavno je poznato da je ona dio bogate kulinarske tradicije i posebnosti te da je u hrvatskim recepturama odoljela globalnim trendovima, a mnogi hrvatski restorani upravo su prepoznatljivi po atraktivnosti, kvaliteti i autentičnosti kulinarske tjesteničarske ponude. U varaždinskom Hotelu Turist u utorak je održan 14. Internacionalni kongres gastronomije tjesteničarstva i izvornih tjestenina Conpasta u organizaciji novinsko-nakladničkog poduzeća Robinson d.o.o. te uz pokroviteljstvo Varaždinske županije. Zemlja partner ovogodišnjeg kongresa bila je Republika Italija.
Treba istaknuti kako Republika Hrvatska ima bogatu gastronomsku ponudu i tradiciju, u kojoj značajno mjesto zauzima upravo tjestenina.
Podršku proizvođačima tjestenine, ali i mnogim udrugama koje su se predstavile svojim gastro proizvodima dali su i veleposlanik Republike Italije u Republici Hrvatskoj NJ.E. Pierfrancesco Sacca, Damir Crleni, predsjednik Hrvatskog kuharskog saveza, predsjednik Obrtničke komore Varaždinske županije Igor Šoković, načelnici i gradonačelnici s područja Varaždinske te Koprivničko-križevačke županije, pročelnik upravnog odjela za gospodarstvo i europske poslove Darko Majhen, direktor Turističke zajednice Varaždinske županije Goran Mališ, direktor novinsko-nakladničkog poduzeća Robinson d.o.o. Stjepan Odobašić, a kongres je otvorio župan Varaždinske županije Anđelko Stričak.
– Iznimno mi je drago da smo domaćin ovog kongresa, a posebno me veseli da je baš Italija zemlja partner. Moram istaknuti ovom prilikom kako nam turističke brojke rastu, postajemo sve zanimljivija turistička destinacija i ovakvi kongresi i sadržaji daju nam dodatni zamah. Ovdje sudjeluju kuhari s tri kontinenta, odnosno šest država te predstavljaju svoja jela od tjestenine. Zanimljiv je podatak da je unazad 20 godina u Hrvatskoj konzumacija jela od tjestenine gotovo udvostručena. Naime, s 3,9 kilograma po stanovniku došli smo na 7,3 kilograma – rekao je župan te čestitao organizatorima na uspješno odrađenoj manifestaciji.
Organizator kongresa direktor novinsko-nakladničkog poduzeća Robinson d.o.o. Stjepan Odobašić je rekao kako je ovogodišnja Conpasta okupila rekordan broj sudionika, njih čak 250.
– Želimo upoznati hrvatske gurmane i ljubitelje tjestenina, naše kuhare i prosvjetare sa svijetom tjestenina. Strance pozivamo zato što oni donose svoje recepture, a naglasak ovog kongresa je na izvornim tjesteninama kojih Hrvatska ima jako puno, no do danas ni jedna nije zaštićena u Europskoj uniji. Nažalost, još uvijek uvozimo 60 posto tjestenine, no otvara se nova tvornica tjestenina koja će godišnje proizvoditi 10 tisuća tona, što je još uvijek kap u moru u odnosu na potrošnju koja naročito eskalira tijekom turističke sezone – istaknuo je Odobašić.
Veleposlanik Republike Italije u Republici Hrvatskoj NJ.E. Pierfrancesco Sacca pohvalio je organizatore ovog kongresa te se zahvalio Varaždinskoj županiji na pokroviteljstvu.
– Italija je poznata po vrhunskoj tjestenini i po vrhunskoj pasti i drago nam je da dio toga danas možemo predstaviti u Varaždinu. Hrvatska je kao i Italija poznata po izvrsnoj gastronomiji, a upravo nas to područje i spaja. Čestitke organizatoru, lijepo je danas biti u Varaždinu – naznačio je Sacca.
Igor Šoković, predsjednik Obrtničke komore Varaždinske županije, istaknuo je kako jedan takav događaj mnogo znači i za sve ugostitelje koji još uvijek nose “ožiljke” restrikcija zbog pandemije koronavirusa, dok je ravnateljica Gospodarske škole Varaždin mr.sc. Jasminka Kelemen u čijoj su se školi održavala natjecanja učenika srednjih škola naznačila kako je počašćena domaćinstvom.
Na Conpasti se obratio i predsjednik Hrvatskog kuharskog saveza Damir Crleni koji je istaknuo kako je podrška Županije i županijske Turističke zajednice dobrodošla jer je tradicija u Varaždinskoj županiji vezana uz mlince i udruge žena koje njeguju tradiciju očuvanja gastronomije u ovome kraju.
– One imaju doista vrijedne tjestenine koje smo možda i zaboravili, a one to vraćaju u život. Dobro je da se to održava u hotelu, u restoranima i da to kroz Dane varaždinske kuhinje i Dane restorana u Varaždinu možemo ponuditi gostima da oni tu iznimnu tjesteninu koriste svaki dan. Industrija i veći proizvođači koji se bave tjesteninom isto su polako počeli primjenjivati neke tehnike da ta tjestenina bude što sličnija onoj izvornoj, domaćoj. Pa pogledajte, recimo, Hvar, kad dođete za njihov štand, vidjet ćete da su oni doista radili na marketingu i promociji i kuharima to olakšava prije svega. No svaki kuhar svojoj kreaciji doda nekakav touch da to bude kao stari okus. Vidio sam na programu da ima dosta tjestenine s kosanoj masti, ili trganci, ili neki noodli i to me veseli – rekao je Crleni.
Spomenimo kako je Udruga žena Vidovec pripremila tjestenine sa zeljem, izvorne maruševečke makarune spravile su članice Udruga žena Maruša iz Maruševca, tjesteninu s kosanom masti i grenadir marša priredila je Udruge žena Preslica Sračinec, a lepoglavske, domaće rezance s domaćim sirom i vrhnjem ponudile su članice Udruge Lepoglavski pušlek iz Lepoglave.
Hrvatska je konačno prije dva mjeseca dobila prvu zaštitu hrvatske tjestenine, a to su požiraki, koje su u svatovskoj juhi s jetrenim knedlima pripremile članice Udruge žena općine Đelekovec. Budući da tjestenine ne mogu bez gljiva, za to su se pobrinuti članice Udruge žena iz Vinice Koprivnica koje godinama čuvaju svoju gastronomsku tajnu kako pripremiti najbolji umak od gljiva za tjesteninu.
Foto: Zdravko Vuljak
Još fotografija s Conpaste možete pogledati OVDJE.