U subotu je na imanju etnografa Josipa Cugovčana u Podravskim Sesvetama održana tradicionalna radionica i izložba Pisanica uspomena i prijateljstva.
Na radionici je sudjelovalo 15 umjetnika iz pet županija koji u svom radu koriste različite tehnike oslikavanja i izrade pisanice.
Potrebno je istaknuti da se na imanju Josipa Cugovčana nalazi velika i značajna etno zbirka u okviru koje je i stalna izložbena postava pisanica 35 izlagača iz Hrvatske te osam iz drugih zemalja.
Sudionike su pozdravili domaćin Josip Cugovčan, Alen Janči iz Turističke zajednice područja Dravski peski i Kristina Sočev iz Turističke zajednice Koprivničko-križevačke županije, a uvodni je govor održao kulturni umjetnik Krešimir Blažek.
Članica Županijske skupštine i predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Verica Rupčić je zahvalila organizatoru na velikom trudu u organizaciji ovog događaja, kao i na svemu što čini u očuvanju i njegovanju kulturne i etnografske baštine.
Također, pozdravila je i zahvalila se svim sudionicima radionice na dolasku i sudjelovanju u okviru svog umjetničkog izričaja uz naglasak na važnost čuvanja tradicije izrade pisanica uz uskrsne običaje i prenošenje na mlade naraštaje te je uz želje za uspjeh radionice, lijepo druženje i njegovanje zajedništva svečano otvorila radionicu i izložbu.
Tijekom cijelog dana posjetitelji su mogli razgledati izložbu te uživati u majstorijama umjetnika. Na kraju lijepog i nezaboravnog druženja prisutne je svojim nastupom i izvođenjem starih podravskih pjesama očarala pjevačka skupina udruge umirovljenika Podravske Sesvete, a nakon toga su svim sudionicima podijeljena priznanja za sudjelovanje i doprinos u razvijanju kulturne tradicije.
Ta mala umjetnička dijela putuju kroz povijest već stoljećima
U Podravskim Sesvetama zadržala se najstarija tehnika ukrašavanja pisanica u četiri boje, i to bijelom, žutom, crvenom i crnom s biljnom ornamentikom.
“Poznato je da su najstarije pisanice iz Podravskih Sesveta, koje se čuvaju u zagrebačkom Etnografskom muzeju izradile Ana i Marija Šokec te Ana Halusek, koja je i mene naučila kako se to radi. Kao likovnjak primio sam se tog posla malo ozbiljnije te sam ovu tehniku ukrašavanja naučio mnoge osobe širom Hrvatske. Kako sam obilazio likovne radionice tako sam na terenu i sakupljao primjerke pisanica te ih spremao u zbirku”, rekao je Josip Cugovčan.
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske pisanicu je prepoznalo kao nacionalno blago te je uvrstilo u nematerijalno kulturno dobro Hrvatske, kojeg je i sam Josip nositelj.
Hrvatska pisanica postala je prepoznatljiva i u svijetu, tako da su pisanice bile izložene u Americi, Kanadi, Italiji, Njemačkoj, Latviji, Austriji… te se pojedini primjerci čuvaju u mnogim privatnim zbirkama u svijetu.
“Ove pisanice koje su izložene na ovoj izložbi u vitrinama prikupljane su desetljećima i evo pružila se prilika da mnogi zaljubljenici u ovu vrstu umjetnosti mogu vidjeti različitost i bogatstvo kulturne baštine u Hrvatskoj. Zahvaljujući našim dragim starima koji su nas naučili da se ne zaboravi naša bogata prošlost i mi smo dužni učiti sljedeće generacije da ne bi zaboravili svoje običaje i kulturu”, istaknuo je Josip Cugovčan.