U Općini Legrad odlučili su se ozbiljno uhvatiti u koštac s prekršiteljima komunalnog reda. Prvenstveno se to odnosi na zapuštena, neuredna i nepokošena zemljišta.
Naime, prema odluci o komunalnom redu na području Općine Legrad, propisano je da su vlasnici, odnosno korisnici dužni održavati i obrađivati dvorišta, vrtove, voćnjake, vinograde, livade, neizgrađena građevinska zemljišta i druge slične površine koje su vidljive s javne površine sukladno njihovoj namjeni i na taj način doprinositi uređenju naselja.
Za prekršitelje komunalnog reda kazna iznosi 700 kuna, a taj iznos raste ako se vlasnik ili korisnik ogluši na opomenu i ne dovede u red svoju parcelu. Tada čišćenje preuzima Općina Legrad ili treća strana i za to ispostavi račun.
“Komunalni redar redovitim obilaskom terena utvrđuje kršenje komunalnog reda. Nakon što se to ustanovi, slijedi obavještavanje vlasnika nekretnine pismenim putem u kojem ga se upozorava na prekršaj i daje rok za izvršenje. Kada je adresa vlasnika nepoznata, ide se na dostavu javnom objavom, sukladno Zakonu o općem upravnom postupku. U članku 95. Zakona stoji da se dostava javnom objavom obavlja stavljanjem pismena na oglasnu ploču javnopravnog tijela, objavom pismena u dnevnim novinama, na internetskoj stranici javnopravnog tijela ili na drugi prikladan način. Dostava se smatra obavljenom istekom osmog dana od dana javne objave. Pismena koja nisu dostavljena putem pošte, objavljena su putem internetske stranice te na oglasnoj ploči ispred zgrade Općine”, pojasnili su u Općini Legrad.
Tako su 5. studenog javno izrekli opomenu četvorici vlasnika ili korisnika zapuštenih zemljišta na području Općine Legrad. Opomenu je dobio Adriano Granđa, Franjo Herceg, Ivica Špoljarec i Predrag Udžbinac.
Različite su priče, ali svima je jedno isto – zemljišta u njihovom vlasništvu su, blago rečeno, neuredna. U međuvremenu Adriano Granđa javio se u Općinu Legrad i dogovorili su rješenje problema, dok su slučajevi Herceg i Špoljarec otvoreni. Udžbinac je, pak, 2. prosinca dobio rješenje da u roku od 15 dana od izvršnosti uredi svoju parcelu u Ulici Kralja Tomislava 64. Žalba na to rješenje ne odlaže njegovo izvršenje.
Ana Valek, komunalni redar, pojasnila nam je da su s javnim objavama prekršitelja komunalnog reda krenuli jer na to imaju pravo, a sve češće ne uspijevaju doći do vlasnika.
Kaže kako znaju proći mjeseci dok se cijela procedura ne odradi. Prije su uglavnom uspjeli pronaći vlasnike zapuštenih zemljišta i riješiti problem, ali sada je sve to malo zapelo. Velika većina ih ne živi na predmetnim adresama, iako su tamo i dalje prijavljeni. Teško im je ući u trag. No, jedno je sigurno, OIB imaju i ako će doći do točke kada će se morati u Općini Legrad naplatiti i kazne i troškove postupka pa čak i ovrhe vlasnici će postati svjesni problema.
A novčani iznos koji će za sve to morati nije sigurno malen. U prosjeku čišćenje zapuštenih parcela s bagerima i više radnika može stajati oko 3500 kuna, tu je i 700 kuna kazne za kršenje komunalnog reda, troškovi postupka plus eventualna ovrha. To naravno vrijedi za fizičke osobe, taj iznos je i puno veći ako se radi o pravnim osobama.
– Borimo se već jako dugo s problemom zapuštenih i neuređenih zemljišta. Puno smo toga počistili, no dosta toga nam je još i ostalo. Neki ljudi stvarno su bezobrazni i dosta nam je natezanja i zato smo odlučili ovaj problem probati riješiti i javnim objavama da nam svima bude ljepše i ugodnije živjeti – istaknuo je Ivan Sabolić, načelnik Općine Legrad.