U lovačkom domu Lovačke udruge Zec iz Kuzminca prošle subote, 19. studenog, članovi udruge organizirali su predavanje s ciljem upoznavanja djece, mladih i njihovih roditelja o lovstvu, lovnom gospodarenju i divljači pod nazivom “Edukacija djece i mladih o lovstvu” u sklopu projekta Hrvatske elektroprivrede d.d. “Svjetlo na zajedničkom putu”.
Sudionici su bili djeca i mladi iz Osnovne škole Andrije Palmović Rasinja, područne škole Kuzminec, RUM – Rasinjska udruga mladih, Eko-selo Kuzminec, lokalna zajednica te roditelji u pratnji.
Predavanje je održao predsjednik Lovačke udruge Zec Zoran Hat, mag.ing.šum., koji je u uvodnom dijelu objasnio kako lovce najčešće prikazuju u negativnom smislu, a ovim predavanjem i edukacijom htjelo se objasniti kako su lovci zapravo tu zbog nekih važnijih stvari od samog čina lova.
“Biti lovac nije samo položiti lovački ispit, već je to način i stil života, odnosno korištenje slobodnog vremena u prirodi, društvu za dobrobit staništa i svega što je u njemu. U našoj udruzi svaki član ima zadatak osnivati remizu koja služi za hranu i zaklon divljači, nisko i visoko hranilište, solište. Istinski i pravi lovac u lovištu provede 80 posto svog slobodnog vremena na radnim akcijama, brizi i osmatranju divljači, a tek preostalo vrijeme u lovu”, istaknuo je Hat.
Lovno gospodarenje vezano je uz tri pojma, a to su uzgoj, zaštita i lov divljači. Tim redoslijedom se gospodari s divljači pa tako pod uzgojem i zaštitom divljači smatramo radnje koje je potrebno obaviti u lovištu da se divljači osigura voda, hrana, da se omoguće povoljni uvjeti za razmnožavanje divljači i vođenje mladunčadi, prati zdravstveno stanje i brojnost divljači, održava normalno brojno stanje, prate štete od i na divljači, pojasnio je predsjednik.
“Izgradnja pojilišta vrlo je važna u današnje vrijeme zbog sušnih ljeta, a hrana je potrebna ponajviše u zimskim mjesecima kada nema vegetacije gdje godišnje za potrebe divljači naši članovi u hranilišta odnesu i preko 10 tona hrane, ponajviše kukuruza. Sol je također vrlo važna za divljač jer podiže apetit i žeđ divljači, ali i pomaže u razvoju mišića i kosti jer u sebi ima potrebne minerale pa se grade solišta. Zaštita divljaci se očituje i u sprječavanju protuzakonitog lova te zakonski propisanom lovostaju. Odstrel divljači planira se s obzirom na brojno stanje divljači, omjeru spolova, potrebama za opstanak divljači, količinama i veličinama šteta od divljači. Odstrel se najviše vrši na grabežljivcima, odnosno predatorima a to su lisica, čagalj, vrana, svraka, šojka. Sve vezano uz navedene radnje propisano je u lovnogospodarskoj osnovi, odnosno desetgodišnjem planu upravljanja lovištem. Još su tu i brojni zakoni i pravilnici kojeg se jedna lovačka udruga i članovi moraju pridržavati. Često ljudi misli da mi pucamo na sve što hoda i leti, a to nije istina. Odstrel i divljačina su zapravo nagrada lovcu za sav trud i vrijeme koji je uložio za doprinos divljači i staništu u kojem obitava. Rekao bih da su oni pravi lovci najprije uzgajivači i zaštitari. Možda je i riječ lovac kriva jer se svodi na završni čin u lovstvu, ali rječnik je teško mijenjati”, naglasio je predsjednik Hat.
Kroz projekciju u lovačkom domu održala se i prezentacija vrste divljači i obradila ona koja obitava u našem kraju, a to je jelen obični, srna obična, divlja svinja kao krupna divljač te sitna divljač – fazan, patka, prepelica, zec, lisica, čagalj, jazavac. Lovci se još bave i lovnim streljaštvom, sudjeluju na “zelenim čistkama”, sajmovima, skupovima, izložbama.
Sudionici projekta su uz pomoć lovaca iz spremišta hrana odnijeli hranu u jedno nisko hranilište za potrebe sitne divljači.
Za sve je na kraju bila pripremljena i okrjepa, a djeca su u lovačkom domu crtala divlje životinje i sve drugo što su taj dan čula.
“Na kraju smo jako zadovoljni jer su svi otišli s pozitivnim komentarima i pitanjem zašto ovakvih predavanja nema više jer javnost treba upoznati što je sve lovstvo i što sve lovci rade. Zahvaljujemo svima na sudjelovanju i pozivamo druge udruge za provedbu istih ili sličnih sadržaja”, zaključio je predsjednik Lovačke udruge Zec iz Kuzminca Zoran Hat.
Foto: Lovačka udruga Zec Kuzminec