Koprivnička knjižnica i čitaonica Fran Galović u rujnu je započela s provedbom Erasmus+ projekta pod nazivom ‘Posjeti knjižnicu – postani dio zajednice’, a koji će trajati godinu dana.
Cilj projekta je ojačati ulogu narodne knjižnice kao institucije koja pokreće zajednicu, stvara pozitivne trendove i promjene te postaje mjesto susreta i druženja.
U okviru projekta održana je edukacija koprivničkih knjižničarki Ide Gašpar i Danijele Petrić koje su tjedan dana provele u Oslu i posjetile glavnu knjižnicu Deichman Bjørvika te pojedine njezine ogranke.
Za ovaj je projekt odabrana upravo ova knjižnica koja u svom poslanju naglašava doprinos društvu u kojem svatko ima osjećaj pripadnosti i predanosti – i prema zajednici i prema vlastitom životu.
Slogan knjižnice ‘Bez obzira zašto dođete ovdje, otići ćete s nečim u punom smislu doživjele su i koprivničke knjižničarke koje su osim što su pratile rad ove knjižnice i drugih ogranaka, sudjelovale i u knjižničnim programima koji okupljaju sve generacije i cijelu zajednicu.
Deichman Bjørvika je središnja knjižnica narodne knjižnice Deichman koja je smještena u novoj, modernoj knjižničnoj zgradi od 2020., a nedugo nakon otvaranja bila je proglašena za najbolju javnu knjižnicu na međunarodnoj konferenciji knjižničara IFLA 2021.
Knjižnica uz središnju zgradu, ima još 22 ogranka širom Osla. Osnovana je 1785. i najstarija je javna knjižnica u Norveškoj koja se počela razvijati iz zbirke od 6000 knjiga koju je industrijalac Carl Deichman ostavio stanovnicima Osla.
Ima šest katova te je vanjskim izgledom i unutarnjim uređenjem atrakcija, ne samo za stanovnike Osla, već i za turiste koji ju rado posjećuju, kao i obližnju Operu i Munchov muzej. Cilj arhitekata je bio napraviti knjižnicu koja može ponuditi mnoštvo različitih prostora unutar jednog velikog kontinuiranog prostora.
Koprivničke su knjižničarke posjetile i tri ogranka ove knjižnice, i to Biblo Tøyen, Deichman Stovner i Deichman Majorstuen.
Svaki od ovih ogranaka ima svoj koncept koji je prilagođen stanovnicima tog područja grada.
Tako je Biblo Tøyen posebno osmišljena knjižnica za mlade od 10 do 15 godina, a napravljena je po uzoru na švedsku knjižnicu samo za tweense ‘Tio Tretton’. Djeca se u njoj mogu opustiti od ostalih obaveza. Imaju posjete škola, koncerte, razgovore o literaturi, umjetničke programe koji uključuju glazbu, ples, kazalište, escape room-a, role play programe.
Deichman Stovner je otvoren 2018. u predjelu Stovner grada Osla (smještena je u trgovačkom centru na metro stanici). Ova je knjižnica mjesto okupljanja, a pored vrta koji sade i održavaju korisnici, ima i knjižnicu sjemenja, provodi radionice o sadnji, ali i programe za bebe i malu djecu uz kazališni prikaz. Također, u ovom ogranku je i soba sa senzomotorikom.
Knjižnica Deichman Majorstuen organizira brojna događanja koja su rado posjećena, poput Language Café-a, program za učenje norveškog jezika koji se provodi u suradnji s volonterima Crvenog križa ili Literary Friday – čitanje literature srijedom za odrasle. Programe za mlade kao što su ‘chill out’ petkom, ‘dance battle’, ‘drop in gaming room’, ‘drop in 3D print’, recikliranje plastike, šivanje i popravak stare odjeće.
Koprivničke knjižničarke, Ida i Danijela, predstavile su kolegama programe knjižnice i čitaonice Fran Galović te su uspostavile suradnju ovih dviju ustanova koje će i nadalje razmjenjivati ideje i knjižničnu praksu.
“Inspirirane novim prostorima i uslugama, u okviru ovog Erasmus+ projekta, knjižničarke će prenijeti stečena znanja kolegama i organizirati programe kojima će se nastojati privući korisnike koji do sada nisu prepoznali knjižnicu kao mjesto susreta”, poručili su iz koprivničke knjižnice.
Ovaj studijski posjet financiran je sredstvima Europske unije u okviru Erasmus+ programa u području obrazovanja odraslih.
Više možete pročitati OVDJE.