Dan škole, Tjedan cjeloživotnog učenja te Dan planeta Zemlje obilježeni su proteklog petka raznim predavanjima i radionicama u koprivničkoj Srednjoj školi.
Krenimo redom, nastavnica Manuela Gregurić organizirala je učenicima usmjerenja ekonomist, komercijalist i upravni referent gostujuće predavanje bivšeg učenika škole Luke Veljanovskog koji je na zanimljiv način predstavio svoje poduzeće Kastmz objasnivši učenicima kako se odvijao čitav proces realizacije poduzetničke ideje.
Predstavljanu ove lijepe poduzetničke priče prisustvovalo je stotinjak učenika koji su s velikom pažnjom slušali priču mladog poduzetnika.
Održana je i ‘Zelena čistka’ okoliša škole povodom Dana planeta Zemlje.
Nastavnice Marija Gabelica, Maja Kerovec Mlinar, Marija Križić i pedagoginja Maja Maričić zajedno s učenicima prvih razreda zanimanja upravni referent, tehničar nutricionist i hotelijersko-turistički tehničar te drugih razreda zanimanja prodavač i tehničar nutricionist čistile su okoliš škole od smeća i opušaka te sadile drveće.
Također, učenici su sudjelovali i u procesu postavljanja koševa za smeće u parku kod škole.
Niz zanimljivih radionica iz područja kemije, biologije i zaštite okoliša proveden je u dva izvrsno opremljena školska laboratorija i učionicama.
Nastavnica Melita Marinelli održala je radionicu ‘Zanimljivi pokusi’ na kojoj je sudjelovalo 10 učenika iz 1.j (farmaceutski tehničar) i 2.f (kemijski tehničar), dok je nastavnica Željka Razman provela je zajedno s učenicima smjera medicinska sestra/tehničar opće njege radionicu ‘Određivanje kvalitete zraka i otkrivanje živih bića u našim vodama’.
Uzorci za radionice su prikupljeni istog dana iz raznih mjesta i dijelova Koprivničko-križevačke županije, od više naseljenih mjesta, sela i gradova, područja jače industrijske i gospodarske djelatnosti, do onih divljih i šumovitih predjela županije.
Za provjeru valjanosti indikatora radili su se test uzorci ili probe te se svaki uzorak testirao nekoliko puta s više istovrsnih indikatora.
Radionice su bile dinamične, zabavne i nadasve korisne s relevantnim rezultatima čistoće zraka i pokazateljima kvaliteta naših voda, a nakon evaluacije rezultata otvorena je rasprava o razlozima dobivenih rezultata analiza te su se izveli zaključci.
Učenici drugog razreda zanimanja kemijski tehničar i trećeg razreda zanimanja prehrambeni tehničar su pod vodstvom nastavnice Maje Kosar izrađivali model pročistača komunalnih otpadnih voda.
Naime, modelom su simulirali operacije odvajanja krutih onečišćenja pomoću rešetke, gravitacijsku sedimentaciju u taložniku te dubinsku filtraciju u pješčanom filtru. Pri izradi pročistača koristili su otpadne plastične boce i time pokazali kako je otpadne materijale moguće uporabiti i produljiti im životni ciklus, jer se pročistač koji su izradili može koristiti u nastavne svrhe i nakon ove radionice.
Isto tako, učenici su s nastavnicom Emilijom Šanta Ištvanović sudjelovali na radionici ‘Čuda u kemiji’ na kojoj su izvodili laboratorijske pokuse različiti naziva – duga u menzuri, crna mamba, slonovska pasta, bojenje plamena, kemijski rez, svjetlucava kristalizacija.
Informatičari Ana-Marija Ružić, Vedrana Đurkan, Dejan Lovrenčić i Damir Odak napravili su za 35 učenika završnih razreda radionicu ‘Oblikovanje završnog rada’, dok je istovremeno nastavnica Ivona Baran održala radionicu pod nazivom ‘Dokumentacija za zapošljavanje’ na kojoj je sudjelovalo 20 učenika završnih razreda koji su imali priliku proširiti svoja znanja o pisanju molbi, CV-a te praćenju natječaja za posao.
Nastavnica Sanja Koluder i učenici medicinskog usmjerenja održali su zdravstveni kviz i screening preglede koji su uključivali mjerenje visine, težine, BMI, SpO2, RR, pulsa i vida na daljinu, a radionici je prisustvovalo 45 učenika.
Istovremeno je dio učenika medicinskog usmjerenja zajedno s nastavnicama Petrom Šimunić Jovanović i Anitom Galinec održao radionicu ‘Pružanje prve pomoći’ na kojoj je sudjelovalo 35 učenika trećih razreda zanimanja ekonomist i upravni referent.
Učenici su imali priliku ponoviti ranije stečena znanja, ali i naučiti kako se i kome pruža prva pomoć, na koji način pristupiti unesrećenoj osobi te kojim se redoslijedom prva pomoć pruža.
Pod vodstvom nastavnice Sandre Stubičar održano je predavanje Klaudije Seđek, instruktorice medicine i spašavateljice u HGSS-u.
Svrha predavanja bila je informiranje učenika o ponašanju i nezgodama te sprečavanju nezgoda u prirodi kod planinarenja i penjanja. Učenici su kroz vježbe učili primjenjivati pružanje prve pomoći te dobili informacije kako postupiti u slučaju nezgode. Predavanju su pristupili zainteresirani učenici različitih smjerova i razreda, njih 33.
Zanimljivo je bilo i u školskom hodniku gdje su nutricionisti predstavili namirnice u kojima se nalaze određeni šećeri, održana je i izložba starih sportskih rekvizita, a istovremeno se u sportskoj dvorani odvijao Dan sporta u kojem su sudjelovali učenici i nastavnici.