Pletenje cekara (ili cekera, zavisi odakle dolazite) uobičajen je posao kojim su se kroz povijest bavile žene u Međimurju kako bi uprihodile koju kunu više za kućanstvo.
Kao i mnogi drugi poslovi, pletenje cekara bilo je nešto uobičajeno pa je rijetko tko zabilježio kako se to radi, zašto, od kojih materijala, izradio skice ili kakvo likovno umjetničko djelo.
Sve što znamo o izradi cekara dolazi iz tek pokojeg zapisa suvremenih etnografa i usmenih kazivanja žena koje još uvijek izrađuju cekare.
Stoga je pokrenut proces kandidature za upis na listu kulturnih dobara Republike Hrvatske u kategoriji nematerijalnih dobara, što je i uspjelo, pa je ovaj proizvod dobio zasluženo priznanje koje je temelj i dodana vrijednost za brojne planirane projekte vezane uz nematerijalnu kulturnu baštinu Međimurja.
– Zaštita je samo prvi korak u vrednovanju ovog tradicijskog umijeća, te je potrebno i dalje intenzivno raditi na dizanju svijesti lokalnog stanovništva o vrijednosti cekera koji se ne može i ne smije više smatrati samo običnim uporabnim predmetom koji služi za prenošenje stvari, već je vrijedan suvenir i unikatna rukotvorina Međimurja. Hvala na inicijativi Lokalnoj akcijskoj grupi „Međimurski doli i bregi“, te na sudjelovanju čuvaricama te vještine, članicama Udruge žene Nedelišće, Udruge žena Pušćine i KUU Seljačka Sloga Nedelišće – istaknuo je međimurski župan Matija Posavec.
FOTO: Međimurska županija