Kao i svakog ljeta, oko spomendana svetog Lovre, odnosno 10. kolovoza, događa se maksimum aktivnosti meteorskog roja Perzeidi koji će se prema ovogodišnjim procjenama dogoditi u noći s 11. na 12. kolovoza, pišu Međimurske novine.
Prognozira se prosječna aktivnost od oko 100 meteora na sat, a uvjeti za opažanje ove godine će biti izvanredni s obzirom na to da je mladi Mjesec te mjesečeva svjetlost neće smanjivati vidljivost nebeskog vatrometa. Stoga se svim promatračima preporučuje da nađu mjesto dalje od rasvjete i svjetlosnog onečišćenja te uživaju.
“Ovom prigodom pozivamo gradove i općine na gašenje javne rasvjete s 11. na 12. kolovoza od ponoći do jutra kako bi što bolje mogli uživati u ovom nebeskom spektaklu”, pozivaju iz Hrvatskog astronomskog saveza.
Izraz „suze sv. Lovre“, korišten kao pučki naziv za meteorski roj Perzeide, postaje popularan unatrag 50 godina ponajprije u Dalmaciji gdje je preuzet iz Italije.
Poznati talijanski pjesnik iz 19. stoljeća Giovanni Pascolli opjevao je godišnjicu smrti svoga oca na kojeg ga podsjećaju meteori koji u to doba padaju.
Sveti Lovro kršćanski je mučenik kojeg su 10. kolovoza 258. godine, prema legendi, spržili na rešetki pri čemu je svojim mučiteljima hrabro rekao „gotov sam s ove strane, okrenite me na drugu!“
Upute za opažače
- ne gledajte direktno u radijant (ishodišnu točku meteorskog roja) tamo ćete opaziti najmanje meteora
- za opažanje meteora nije potrebna nikakva posebna oprema (teleskopi, dvogledi, …)
- meteori se opažaju golim okom ležeći na tlu, a potrebno je biti barem 30 minuta u tami kako bi vam se oči prilagodile noćnim uvjetima
- potrebno se udaljiti iz prostora u kojem ima rasvjete i svjetlosnog onečišćenja u što bolju tamu
- potrebna vam je prostirka, ležaljka ili vreća za spavanje na koju možete leći prilikom opažanja
Astronomska društva udružena u Hrvatski astronomski savez tim povodom organiziraju razne astronomske aktivnosti jer će se osim najljepšeg meteorskog roja u godini teleskopima moći pogledati Saturn i Jupiter.
Popis mjesta, vremena i organizatora astronomskih motrenja možete pogledati OVDJE.