Ponedjeljak, 16. rujna 2024.

E.T.N.O. festival ovog petka i subote održava se u Koprivnici

Jedan od ciljeva festivala jest ponuditi pregled trenutnog stanja etno glazbene scene i world musica kroz koncertne aktivnosti i slušaonice/DJ setove, te približiti etno glazbu široj publici

- Oglas -

E.T.N.O. KC ili punim nazivom Edukacija. Tradicija. Novi izričaji. Okupljanje. Koprivnica festival je posvećen promoviranju tradicijske i etno glazbe, te world musica u trajanju od dva dana.

Prvo izdanje festivala održano je u rujnu 2022. godine, a ove godine održat će se treće po redu. Obuhvaća koncerte, radionice i predavanja prilagođene svim generacijama i uzrastima.

Jedan od ciljeva festivala jest ponuditi pregled trenutnog stanja etno glazbene scene i world musica kroz koncertne aktivnosti i slušaonice/DJ setove, te približiti etno glazbu široj publici. Ove godine očekuju nas 4 koncerta, 4 radionice, 2 predavanja i 2 DJ seta.

- Oglas -

NAJAVA

U petak koncertni dio programa otvorit će Balkalar, etno sastav iz Zagreba. Balkalar reinterpretira i aktualizira dobro poznate tradicijske pjesme iz Makedonije, Srbije, Hrvatske te Bosne i Hercegovine, pri tom se dobro zabavljajući i potičući sve prisutne na ples. Grupa je osnovana 2016. godine, a do sada je nastupala diljem Europe po brojnim festivalima (Floating Castle, Balkan:MOST, Balkan Trafik). Nakon Balkalara slijedi world music DJ set pod nazivom “Glazbe svijeta u našem dvorištu” koji će puštati Hannah, voditeljica umjetničkog dijela programa festivala.

U subotu ćemo ugostiti jedan od trenutno najznačajnijih hrvatskih etno izvođača, grupu Veja iz Pazina koja je pronašla svoj specifični izričaj u istarskoj tradicijskoj glazbi. Od prvih pjesama Veja je intrigirala svojim zvukom, a svoj prvi album “Dolina mlinova” su objavili 2014. godine. Taj album je doživio odličan prijem i od strane kritike i od strane publike, a nekoliko pjesama s njega (“Anka”, “Marija”, “Črni orko”) su postale nezaobilazne u pregledu hrvatske world music scene. Publika će imati priliku čuti ženski vokalni ansambl Harmoniju disonance iz Zagreba, ansambl koji se bavi očuvanjem, sakupljanjem i interpretacijom hrvatskih tradicijskih napjeva.

Izvest će koncert pod nazivom “Daj nam dobro leto”, donoseći tradicijske napjeve koji prate običaje žena kroz godišnje i životne cikluse. Pjesme, koje su pomno odabrale preslušavajući brojne snimke Instituta za etnologiju i folkloristiku, dolaze iz raznih krajeva Hrvatske. Osim koncerta, ansambl će održati i radionicu pod nazivom “Glasom kroz tradiciju”, radionicu tradicijskog pjevanja.

Nastupit će i BUMBnjARI – pasionirani ljubitelji pčela i zapadnoafričkih ritmova. BUMBnjARI predstavljaju skupinu zaljubljenika u zapadnoafričke ritmove čija povijest zajedničkog bubnjanja seže cijelo desetljeće unazad. Kako sami za sebe kažu oni po uzoru na savršen dizajn i harmoniju koju pčele ostvaruju u košnici, roj ovih ljudskih istomišljenika kreira slično okružje sviranjem plesnih ritmova na najpopularnijem bubnju na svijetu – djembeu.

- Oglas -

Ovaj sastav svira pod vodstvom Krunoslava Kobeščaka koji će nam prije koncerta održati i radionicu sviranja djmebe bubnja. Krunoslav Kobeščak je glazbenik, edukator te osnivač i glavni majstor radionice Brainframe – jedinog proizvođača djembe i frame drum bubnjeva u Hrvatskoj i regiji. Instrumente-unikate koje je izradio koriste glazbenici iz Austrije, SAD-a, Njemačke, Slovenije, Španjolske i Hrvatske. Posljednjih 14 godina aktivno se bavi glazbom te svira udaraljke u nekoliko glazbenih sastava. Na prvi pogled se zaljubljuje u afrički djembe bubanj koji počinje svirati 2006. godine, te ga 2008. uvodi u sastav St!llness.

Za kraj subotnje večeri i kao “točka na i”, world music DJ set puštat će nam Emir Fulurija urednik i voditelj world music emisije Izvorišta na zagrebačkom Radio Studentu i jedini hrvatski član udruge EBU koja tvori najugledniju svjetsku world music top listu – World Music Charts Europe.

Osim navedenog koncertnog programa i dvije glazbene radionice, ova dva dana uključuju i radionicu capoeire (afro-brazilske plesno-borilačke vještine) koju će održati Katarina Križić, predavanje Marije Generalić o povezanosti glazbe i naivne umjetnosti, predavanje Vesne Peršić Kovač pod nazivom “Može li hrana biti baština?” i radionicu “Čarobne žene – osnaživanje žena kroz narodne priče svijeta” pod vodstvom Jelene Premec.

Festival financiraju Grad Koprivnica i Koprivničko-križevačka županija.

PROGRAM:

PETAK // 6.9.

19h Capoeira – radionica plesno-borilačke vještine (Katarina Križić)
20:30h Glazba u naivnoj umjetnosti – predavanje (Marija Generalić)
22h KONCERTNI PROGRAM
BALKALAR
+ after party DJ set (Hannah)

SUBOTA // 7.9.

17h Glasom kroz tradiciju – radionica tradicijskog pjevanja (Harmonija disonance)
18h Može li hrana biti baština? – predavanje (Vesna Peršić Kovač)
18:30h Djembe bubanj – radionica zapadnoafričkih ritmova (Krunoslav Kobeščak)
20h Čarobne žene – radionica osnaživanja žena kroz narodne priče svijeta (Jelena Premec)

Oglas

Najnovije objave

Vezane vijesti