Na đurđevačkom Gradskom vijeću jedna od točaka dnevnoga reda bilo je i godišnje financijsko izvješće o radu Gradske knjižnice koje je prezentirala v.d. ravnateljica knjižnice Bernarda Ferderber.
“Protekla godina proglašena je Europskom godinom mladih pa se i naša knjižnica nizom kvalitetnih stručnih aktivnosti uključila u obilježavanje, u suradnji s Osnovnom školom Đurđevac i đurđevačkim srednjim školama, a sve s ciljem ukazivanja na važnu ulogu mladih u izgradnji uključivije i digitalnije budućnost. I ove godine provodimo čak 8 različitih kreativnih programa s inkluzivnim skupinama, a većina njih prepoznata je i od strane Ministarstva kulture i medija i Grada Đurđevca uz čiju financijsku podršku uspješno realiziramo sve zamišljeno”, rekla je ravnateljica.
Posebno je izdvojila suradnju s đurđevačkom udrugom Mali princ, Društvom osoba s invaliditetom grada Đurđevca te suradnju s domovima za starije i nemoćne na području Đurđevca, ali i suradnju najmlađima, dječjim vrtićem Maslačak te najosjetljivijima, prijevremeno rođenom djecom, malenim palčićima.
“Posebno nas veseli odobravanje novog projekta Mreža malih slobodnih knjižnica Grada Đurđevca koji podrazumijeva postavljanje malih slobodnih kućica – knjižnica u prigradskim naseljima. Ovim projektom knjižnica želi izaći izvan prostora knjižnice, posjetiti prigradska naselja i doprijeti do malih zajednica kojima je knjiga teže dostupnija, a cilj ovog hvalevrijednog projekta je promicati pismenost i ljubav prema čitanju te povećanje dostupnosti knjiga ljudima različite dobi i financijskih mogućnosti”, rekla je.
U 2022. knjižnica je organizirala 283 knjižničnih događanja različitog karaktera na kojima je sudjelovalo preko 4000 posjetitelja, što govori o kvaliteti i raznolikosti programa prilagođenih raznim dobnim skupinama.
Svake godine ističe se projekt Ljeto u knjižnici namijenjen svoj djeci vrtićke i osnovnoškolske dobi, a prošle godine na devet kreativnih radionica okupilo se oko 300 djece.
Učlanilo se 257 novih korisnika te sada broj učlanjenih korisnika iznosi oko 2000.
“Knjižnica je uspješno nastavila i svoju nakladničku djelatnost izdavši dvije značajne knjige za zavičajno nakladništvo, i to knjigu kuharicu Miljenka Grgaca: Kaj so jeli te zbirku poezije Željka Kožarića: Buka tišine. Ulažemo u obnovu informatičke opreme pomoću koje smo opremile Makerspace prostor te dječji odjel kako bi poticale nove oblike cjeloživotnog učenja, posebno u području informatike i prirodnih znanosti te za provođenje mnogobrojnih radionica informacijske i medijske pismenosti”, naglasila je ravnateljica.
Svi programi knjižnice, projekti, knjižnične usluge, kao i članstvo i dalje su besplatni što zasigurno pridonosi sve većoj zainteresiranosti mještana za programe i usluge te još većoj otvorenosti knjižnice prema javnosti.
Đurđevačka će knjižnica i dalje težiti tome da bude kulturna ustanova koja svojim radom i djelovanjem nastoji zadovoljiti kulturne, informacijske i obrazovne potrebe lokalne zajednice i svih njezinih građana.