Nedjelja, 24. studenoga 2024.

Državni inspektorat: s tržišta povučen čips zbog povećane količine akrilamida

Proizvod nije u skladu s Uredbom (EZ) br. 178/2002 o utvrđivanju općih načela i uvjeta zakona o hrani, osnivanju Europske agencije za sigurnost hrane te utvrđivanju postupaka u područjima sigurnosti hrane

- Oglas -

Opoziva se Go pure čips cikla, pastrnjak, mrkva i batat od 40 i 90 grama zbog povećane količine akrilamida, izvijestili su u subotu iz Državnog inspektorata RH.

Podrijetlo proizvoda je Belgija, a rok upotrebe je 15. i 22. travnja 2023.

Čips na tržište stavlja Biovega d.o.o., u veleprodaji nizozemske tvrtke Udea BV.

- Oglas -

Proizvod nije u skladu s Uredbom (EZ) br. 178/2002 o utvrđivanju općih načela i uvjeta zakona o hrani, osnivanju Europske agencije za sigurnost hrane te utvrđivanju postupaka u područjima sigurnosti hrane, priopćio je Državni inspektorat RH.

Što je akrilamid pojasnili su iz Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu.

“Akrilamid je kemijski spoj koji se pri povišenim temperaturama može formirati u hrani bogatoj škrobom. Nastaje iz njenih prirodnih sastojaka (reducirajućih šećera i aminokiselina), tijekom termičke obrade na temperaturama iznad 120°C (npr. prilikom prženja i pečenja). Veće količine akrilamida formiraju se u hrani koja se termički obrađivala duže vrijeme, na što ukazuje tamnija površina hrane. Hrana u kojoj se akrilamid najčešće može naći su kruh, prženi krumpir, čips, žitarice za doručak, keksi, krekeri, kava i slično.

Procjenjuje se da prisutnost akrilamida u hrani može povećati rizik od razvoja raka u svim dobnim skupinama, iako do sada nije prikupljeno dovoljno podataka kako bi se nedvosmisleno dokazala kancerogenost akrilamida kod ljudi uslijed konzumacije količina akrilamida sadržanih u uobičajenoj prehrani. Stoga se u slučaju akrilamida primjenjuje princip predostrožnosti – izbjegavanje konzumacije hrane s utvrđenim količinama akrilamida koje su veće od količina preporučenih zakonodavstvom.

Prehrambena industrija ulaže napore kako bi pronašla i provodila mjere za smanjenje količina akrilamida u hrani, no sljedeći postupci za smanjenje unosa akrilamida mogu se provesti i u vlastitom domu:

- Oglas -
  • hranu bogatu škrobom (krumpir, različiti proizvodi od tijesta) pržite ili pecite do postizanja zlatno žute ili svijetlije boje (ne duže)
  • prilikom pripreme zapakirane hrane (npr. pomfrit) slijedite upute proizvođača za pripremu kako bi se izbjegla nepotrebna duža termička obrada,
  • izbjegavajte konzumaciju zagorene hrane (npr. zagoreni tost, tamniji čips, prženi krumpiri i sl.),
  • pazite da sirovi krumpir skladištite na tamnom, hladnom mjestu na temperaturama iznad 6 °C, kako bi se izbjeglo stvaranje velikih količina slobodnih šećera u krumpiru, pogotovo ako ga namjeravate pripremati na visokim temperaturama prženja ili pečenja,
  • pridržavajte se pravila uravnotežene prehrane.

Hrana nije jedini izvor izloženosti akrilamidu jer je on prisutan i u dimu cigareta. Smatra se kako su pušači više izloženi akrilamidu iz dima cigareta nego iz hrane, a on predstavlja i izvor izloženosti za nepušače (pasivno pušenje)”, ističu iz Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu.

Oglas

Najnovije objave

Vezane vijesti