Sedamdeset je godina prošlo od osnutka Društva Naša djeca Virje čija je glavna misao biti podrška i pomoć roditeljima u razvoju i odgoju djece te djeci u zdravom odrastanju i kvalitetnom provođenju slobodnoga vremena.
Riječ je o dobrovoljnoj, edukativnoj i humanitarnoj udruzi mještana, roditelja i prijatelja djece koja radi za djecu i s djecom. Društvo provodi mnogobrojne aktivnosti u koje su uključena djeca, članovi Dječjeg foruma Iskrice koji vodi Iva Hrženjak, ali i ostala djeca s područja Virja koja se žele priključiti.
No, zakoračimo nakratko u povijest. Naime, davne 1954. godine na inicijativu djelatnika virovske osnovne škole, osobito tadašnjeg ravnatelja Krunoslava Mišića i učiteljice Magice Matoničkin, a uz veliku potporu zainteresiranih roditelja osnovano je Društvo Naša djeca Virje.
Cilj i putovanje kojim su prosvjetni djelatnici započeli svoj rad bio je potaknuti širu društvenu zajednicu na zajedničko djelovanje u odgoju i obrazovanju te pripremiti djecu za budućnost.
Nakon nekoliko mjeseci, na inicijativu i potporu Društva osnovan je i otvoren dječji vrtić u Virju. U početku u privatnim kućama, a kasnije u prostorijama stare škole. Godine 1994. Općina Virje preuzela je upravljanje i vođenje radom vrtića.
Također, prvi osnivači Društva su 1960. kupili malu kuću u Selcu koja je tijekom godina uređivana, nadograđivana i dovedena do statusa koji danas ima.
– Tijekom ovih 70 godina napravilo se mnogo u Društvu. Tome može posvjedočiti i monografija koja je predstavljana nedavno, na Martinje, a na koju sam ponosna jer sam ju napisala upravo iz razloga da se vidi koliko se radilo s djecom i za djecu – rekla nam je predsjednica Društva Naša Djeca Virje Danijela Večenaj.
Ova rođena Virovka pohađala je vrtić koji su vodile tete pod voditeljstvom Društva. Zaposlenjem u virovskoj školi te susretom s voditeljicom tadašnjeg Dječjeg foruma, 2006. godine je započela s radom u DND-u. Zbog okolnosti slobodnog radnog mjesta zaposlila se u Osnovnoj školi Molve, ali joj njezino rodno mjesto nije dalo mira. Nastavila je s radom u DND-u te je do 2018., kada je postala predsjednica Društva, vodila kreativnu skupinu Iskrice.
– Od početka mandata, točnije od 2018. godine, kada sam prvi put imenovana predsjednicom i kad sam zadobila povjerenje za sljedeći mandat u kojem sam sada, uspjela sam prikupiti i ujediniti društva i organizacije koje rade s djecom i za djecu te uz potporu načelnika Mirka Peroka doći do statusa Općina Virje – prijatelj djece – govori Danijela Večenaj.
Naime, 2019. godine krenulo se u jednu zanimljivu avanturu stjecanja statusa Grad/Općina – prijatelj djece. Naravno, uz vodeće osobe iz Općine, trebale su se pridružiti i osobe koje aktivno sudjeluju u radu s djecom čiji se rezultati primjećuju u Virju.
Tako su, uz aktivan rad s djecom i za djecu, Društvo Naša djeca, Narodna knjižnica Virje, Osnovna škola prof. Franje Viktora Šignjara, Dječji vrtić Zrno, sportski klubovi i Hrvatsko pjevačko društvo Ferdo Rusan predali svoje planove rada s djecom što su zajedno upotpunili u plan rada koordinacijskog odbora i krenuli u realizaciju. Svaku odrađenu aktivnost su pratili, zabilježili i dokumentirali kako bi na kraju godine predali izvješće o radu koordinacijskom odboru Saveza Društava Naša djeca Hrvatske, nositelju ove akcije.
– Nakon dvije godine, uslijedila je i provjera naših aktivnosti, anonimno anketiranje mještana, ali i učenika škole o provođenju naših aktivnosti. Zaslužili smo prolaznu ocjenu s kojom smo stekli status Općina – prijatelj djece koja uistinu svojim aktivnostima i radom unaprjeđuje i pruža kvalitetan život mladim naraštajima našeg mjesta – istaknula je Danijela Večenaj.
Što se tiče podrške Općine Virje Društvu, ona je uvijek tu. Naravno, financijski pomaže prema aktivnostima, a Društvo se rado uključuje u sve općinske aktivnosti.
– Trenutačno su u tijeku pregovori i dogovori za naše nove prostore u kojima bismo nesmetano radili i pripremali sva svoja događanja, a za sada aktivnosti odrađujemo u društvenom domu – govori predsjednica i dodaje da imaju podršku i od Koprivničko-križevačke županije.
Svake godine u Dječjem tjednu posjećuju koprivničko-križevačkog župana Darka Korena, a unatrag nekoliko godina Društvo se javlja na natječaj za financiranje projekata koje uredno odrađuje.
Danijela Večenaj ne skriva oduševljenje zainteresiranošću djece za aktivnosti virovskog Društva. Naime, njih više od 50, i to od četiri do 13 godina, pohađa sve aktivnosti i svi su vrijedni članovi Foruma.
Kako kaže, nakon svake objave u medijima ili na društvenim stranicama, dobivaju nove zahtjeve da bi voljeli upisati dijete u Iskrice, kako ih od milja zovu.
Društvo provodi mnogo programa i aktivnosti koje su vezane uz razna obilježavanja u kojima ih se uči kako se treba ponašati prema svojim vršnjacima, prema starijima, bolesnima i slično.
– Uključujemo djecu ranjivih skupina te učimo da smo svi jednaki bez obzira na svoje zdravstvene probleme, nacionalnost ili probleme u obitelji. Provođenjem aktivnosti, u izravnom radu s djecom i za djecu, potičemo druženje, igru, razvijanje stvaralačkih, zabavnih i društvenih aktivnosti, učimo, promičemo te ostvarujemo prava djece uz iskazivanje njihova mišljenja. Djeci, roditeljima, ali i općini želimo pružiti sigurniji, bolji, zdraviji i ljepši život koji stvaramo oko sebe. Stvaramo sretnije i sigurnije naraštaje koji će jednoga dana biti odrasle osobe, a do tada neka uživaju u djetinjstvu koje zaslužuju – ističe Danijela Večenaj.
Među bitnijim obilježavanjima svakako su Dan igara, Dječji tjedan, Dan Konvencije Ujedinjenih naroda o pravima djeteta, Dan šuma, Dan voda, Svjetski dan Down sindroma, maškare, Valentinovo, Dan očeva, Dan ružičastih majica, Međunarodni dan obitelji, Majčin dan, Dan zdravlja, ljetne radionice, Društvene (Martinjske) obiteljske igre i mnoge druge.
Također, u suradnji s Društvom žena Virje djeca uče pripremati tradicionalne prkače, slikaju i umjetnički se izražavaju crtajući virovsku baštinu…
U radionicama i aktivnostima sudjeluju i roditelji. Upravo su pojedine aktivnosti namijenjene zajedničkom druženju i radu. Tu su obiteljske društvene igre i kreativne radionice koje vole i očevi, radionica za mame i kćeri povodom Dana djevojčica ili Dana žena (izrada cvijeća od krep papira).
– Komentari roditelja su pozitivni, često uz osmijeh i pitanje: ‘Kad ćemo opet?’ – otkrila je predsjednica.
Društvo posjećuju i gosti. Tako je male slikare baštine mlada umjetnica Lucija učila slikati na platnu, a nastali su radovi bili izloženi na izložbi povodom Martinja u društvenom domu. Također, ne treba posebno isticati koliko je povodom Uskrsa djecu razveselila i oduševila potraga za pisanicama u mjesnom parku, ali i šetnja i druženje krajem školske godine svih članova i roditelja u vinogradu.
Svake se godine pokreću i novi projekti koji su djeci zanimljivi, a ujedno potiču razvijanje kreativnosti, samostalnosti, suosjećajnosti te očuvanje kulturne baštine Virja.
“Vjerujem da je djeci kod nas lijepo i da ih svako druženje, igranje ili obilježavanje nekog važnijeg dana uveseljava”, istaknula je Danijela Večenaj, koja je na kraju ovog divnog razgovora izdvojila citat nepoznatog indijskog autora, a koji joj je misao vodilja tijekom rada s djecom i za djecu:
“Djeca su sjeme budućnosti. Sadi ljubav u njihova srca i zalijevaj ih mudrošću i učenjima života. Dok rastu, daj im mjesto da rastu”.
Ovaj je citat našao mjesto i na naslovnici knjige o Društvu Naša djeca Virje.
*Ovaj članak donosimo u sklopu projekta ‘Klikaj za bolju budućnost djece i mladih’ koji je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija