Svjetski dan Roma obilježava se 8. travnja. Naime, tog je datuma 1971. godine u Londonu održavan prvi kongres Roma.
Ovaj je kongres za Rome vrlo važan jer je upravo tada prihvaćena romska zastava i službena himna temeljena na staroj romskoj pjesmi Đelem, Đelem (Idem, Idem). Također, tog je datuma proglašen i službeni romski jezik Romani chiba, a prihvaćen je i naziv Rom kako bi se izbjegao pogrdni naziv Cigan.
Svjetski kongresi Roma fokusirani su na poboljšanje građanskih prava i obrazovanja, očuvanje romske kulture, davanje počasti žrtvama nacizma Drugog svjetskog rata te međunarodno priznavanje Roma kao nacionalne manjine.
Prava Roma sve su jača, birani su za zastupnike u državnim institucijama te su zastupljeniji u građanskim i kulturnim zbivanjima, ali nažalost zbog slabe obrazovanosti, neuključenosti u formalne oblike rada, specifičnog načina življenja i drugih karakteristika, u većoj ili manjoj mjeri marginalizirani su skoro u svim društvenim i javnim područjima.
Romski slogan ‘Opre Roma’, odnosno ‘Naprijed Romi’, danas je formula romskog pokreta za društvenu pravdu i jednakost.
U Hrvatskoj je Romima zajamčena ravnopravnost, kao i pripadnicima svih nacionalnih manjina, a sloboda, jednakost, nacionalna ravnopravnost i ravnopravnost spolova, socijalna pravda te poštivanje prava čovjeka temeljne su vrijednosti hrvatskog ustavnog poretka.
U Zagrebu je 2007. osnovana nevladina organizacija romske zajednice pod nazivom Savez Roma u Republici Hrvatskoj ‘Kali Sara’ (SRRH ‘KALI SARA’). Riječ je o jednoj od najaktivnijih romskih udruga, a djeluje na području cijele Hrvatske te okuplja najviše članova romske zajednice. Njen osnivač i prvi predsjednik bio je Veljko Kajtazi.
Osnivanju udruge prethodile su godine rada osnivača s romskom zajednicom, posebice s djecom i mladima te aktiviranje ženske populacije. SRRH ‘KALI SARA’ je inicijator i sudionik domaćih i međunarodnih projekata, nositelj zajedničkog organiziranog i koordiniranog djelovanja na zaštiti i promicanju nacionalnih, kulturnih, društvenih, pravnih i svih ostalih interesa romske nacionalne manjine u Hrvatskoj, s posebnim naglaskom na kontinuirani rad na promicanju obrazovanja Roma.
Kao rezultat višegodišnjeg ustrajnog rada na sakupljanju, sistematizaciji i pripremi romskih riječi Veljka Kajtazija, u studenom 2008. je objavljen prvi romsko-hrvatski i hrvatsko-romski rječnik koji je prihvaćen kao temelj za nastavak rada na standardizaciji i modernizaciji romskog jezika, kako u Hrvatskoj, tako i na međunarodnoj razini.