Miris cimeta i vanilije ugodni su blagdanski mirisi koji potiču sjećanja, ali te namirnice imaju i niz zdravstvenih prednosti, piše njemačka novinska agencija dpa.
Vanilija koja se koristi u pečenju i aromatiziranju ekstrahira se iz mahune vanilije.
Čisti ekstrakt vanilije, a ne umjetni ekstrakt s okusom, bogat je fenolnim spojem koji se zove vanilin.
Postoje ograničene studije koje su pokazale da vanilin ima antioksidativna, i protuupalna svojstva.
Miris vanilije je njegova stvarna moć. Opisan je kao topao i umirujuć. Budi uspomene. Uobičajeni je sastojak parfema.
Thomas Jefferson kušao je sladoled od vanilije u Parizu 1780-ih i zapisao je recept, a primjerak se nalazi u Kongresnoj knjižnici.
Cimet je drugi miris sezone i drugi najpopularniji začin u Sjedinjenim Državama. U starom se Egiptu koristio za liječenje kašlja, artritisa i upale grla.
Danas postoje istraživanja koja povezuju cimet sa smanjenom razinom šećera u krvi, a neka istraživanja pokazuju da bi mogao smanjiti otpornost na inzulin.
Cimet je bogat antioksidansima, koji mogu zaštititi vaše stanice od oštećenja, a pomažu i u smanjenju upalnih procesa u tijelu.
Opet, poput vanilije, količine koje se inače jedu imale bi ograničene zdravstvene prednosti, ali miris je topao i ugodan.
Ipak, nema razloga da ne povećate unos, piše dpa.
Povećanje unosa cimeta poboljšat će okus i užitak u vašoj hrani. Jednostavan način dodavanja ovog začina je da ga pomiješate s kavom, promiješate čaj sa štapićem cimeta, dodate ga u muffine i palačinke te pospete po zobenim pahuljicama i smoothiejima.