Aglomeracija Koprivnica projekt je vrijedan 410 milijuna kuna, a provodi se na području Koprivnice i općina Peteranec (naselje Sigetec), Đelekovec (naselje Đelekovec), Koprivnički Bregi, Rasinja (naselja Rasinja i Subotica Podravska), Drnje (naselja Torčec, Botovo, Drnje) i Hlebine (naselje Hlebine).
Bespovratna sredstva Europske unije su u udjelu 69,2 posto od prihvatljivih troškova i iznose 283.816.878,32 kuna. Preostali dio, 126.256.436,41 kuna, sufinanciraju Hrvatske vode, nadležna ministarstva, općine, Grad Koprivnica i Koprivničke vode.
U koprivničkoj Gradskoj vijećnici u srijedu je održano i svečano potpisivanje ugovora za tender II koji se odnosi na obuhvat koprivničkog područja. Odlukom o odabiru kao najpovoljniji ponuditelj odabran je Radnik iz Križevaca, a ukupna vrijednost ovog ugovora iznosi 212.155.221,89 kuna bez PDV-a. Čak 146 milijuna kuna sufinancira Europska unija, 47 milijuna otpada na partnere u projektu, Hrvatske vode i Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, dok će Koprivničke vode isfinancirati 19,2 milijuna kuna. Prema ugovoru, Koprivničke vode su ishodile sve građevinske dozvole i napravile sve glavne projekte. Obveza izvođača radova je napraviti izvedbene projekte i izgraditi i rekonstruirati vodno-komunalnu infrastrukturu sukladno ugovoru i ugovornom roku koji je do kraja 2023. godine, kao i cjelokupni projekt aglomeracije Koprivnica.
To je ujedno i najveći ugovor u sklopu projekta ‘Poboljšanje vodnokomunalne infrastrukture aglomeracija Koprivnica’. Podsjetimo, ugovor za prvi tender, na kojem je također za izvođača izabran Radnik, vrijedan je 150.656.157,42 kuna bez PDV-a. Više o tenderu I možete pročitati OVDJE.
– Drugim tenderom planirana je izgradnja 10,7 kilometara kanalizacijske mreže na području prigradskih naselja gdje ona još nije izgrađena. Znači, Draganovec, Starigrad, Kunovec Breg, Herešin, Jagnjedovec, Močile i Bakovčica. Planirana je i rekonstrukcija kanalizacijske mreže na području grada u duljini od 13 kilometara. Idemo i u izgradnju četiri retencijske građevine, bazena, čime će se dobiti 12.700 kubičnih metara volumena za prihvat oborinske vode, odnosno riješit će se problematična područja za vrijeme obilnih padalina, a samo taj zahvat je vrijedan 67 milijuna kuna. Također, planirana je i izgradnja novih vodoopskrbnih cjevovoda od 12,5 kilometara, od čega je najznačajniji cjevovod duljine 5,5 kilometara koji povezuje vodocrpilišta Lipovec i Ivanščak čime će se osigurati proizvodnja i sigurnost distribucije pitke vode u idućih pedesetak godina. Rekonstruirat će se i najznačajniji glavni magistralni cjevovodi u duljini od 19,5 kilometara – pojasnio je direktor Koprivničkih voda Zdravko Petras.
Uputio je i veliku molbu građanima Koprivnice.
– Molimo ih da u ovom roku do 2023. godine budu razumni i strpljivi. Bit će problema, neke ulice će se morati privremeno zatvoriti i bit će obilaznih pravaca. Sigurno će se u centralnom dijelu grada malo komfor života privremeno ljudima ugroziti, ali idemo razmišljati o budućnosti. Ovi infrastrukturni zahvati rade se za nove generacije, za narednih 50 godina, da nema problema ni u vodoopskrbi niti u odvodnji na području grada Koprivnice i prigradskih naselja koja tek sad dobivaju novu vodnokomunalnu infrastrukturu – naglasio je direktor Petras.
Mirko Habijanec, predsjednik uprave križevačkog Radnika, kazao je kako je projekt podijeljen na dvije faze – odvodnju i vodoopskrbu.
– S pripremnim radovima i snimanjima terena krećemo odmah. Imamo rok od tri godine i uvjeren sam da ćemo ispuniti sve zahtjeve koji su postavljeni pred nas – poručio je Habijanec.
Najveći infrastrukturni projekt u povijesti Koprivnice, koji napreduje prema zacrtanim planovima otkada se krenulo s njegovom provedbom 2019. godine, čini iznimno zadovoljnim i gradonačelnika Mišela Jakšića.
– Ovo potpisivanje ugovora daje konačan odgovor svima onima koji su bili skeptični u samu provedbu i svima onima koji nisu prepoznali važnost projekta za naše sugrađane. Već danas Koprivnica ima manje gubitke vode ne samo od hrvatskog prosjeka, nego i od EU. Analize pokazuju da crpimo iznimnu kvalitetnu vodu, a ovim projektom ta kvaliteta bit će još veća – rekao je Jakšić, pritom zahvalivši ekipi iz Koprivničkih voda, Komunalca i gradske uprave koji su radili na postavljanju ovog projekta na noge.
– S pravom možemo reći da je ovo najveći europski infrastrukturni projekt u povijesti grada Koprivnice pa i Koprivničko-križevačke županije. Isto tako, lijepo je znati da u našem kraju, našoj županiji, postoji kompanija koja je definitivno lider u svojoj branši na području Hrvatske. Tvrtki Radnik od svega srca želim da odradimo ovaj posao na sveopće zadovoljstvo te da i dalje budu glavni igrač u svojoj branši, kao i do sada – izjavio je gradonačelnik Jakšić.
Posebnu zahvalu Jakšić je uputio i rođenom Koprivničancu Davoru Vukmiriću, zamjeniku generalnog direktora Hrvatskih voda, “koji je dokazao da nije zaboravio na svoj grad i kraj odlaskom u Zagreb”. Zahvalio je na velikom doprinosu i bivšem saborskom zastupniku Branku Hrgu.
– Kao što smo već mogli čuti, radimo ovaj projekt za generacije koje dolaze, ali i za nas same. Današnji potpis ugovora je kruna jednog nevjerojatnog puta, a iz ovog lijepog ozračja može se zaključiti da će taj projekt biti obilježen uspjehom, u kvaliteti radova, ali i u ugovorenim iznosima i rokovima – zaključio je Davor Vukmirić i dodao kako je ovaj veliki projekt nastao suradnjom kvalitetnih partnera.
Na svečanom potpisivanju ugovora za tender II istaknuto je i da je važnost i veličina projekta Aglomeracije Koprivnica za Hrvatsku dokazana činjenicom da je na prvom potpisivanju ugovora o dodjeli sredstava, uz ministra gospodarstva Tomislava Ćorića, prisutan bio i premijer Andrej Plenković.