Na području Policijske uprave koprivničko-križevačke je od 1. do 27. travnja zabilježeno 66 prometnih nesreća od čega dvije prometne nesreće s poginulim osobama, 12 prometnih nesreća s ozlijeđenim osobama i 52 prometne nesreće s materijalnom štetom.
U prometnim nesrećama dvije osobe smrtno su stradale, dvije osobe zadobile su teške, a 18 osoba zadobilo je lake tjelesne ozljede.
Vozači pod utjecajem alkohola počinili su 13 prometnih nesreća, a mladi vozači šest prometnih nesreća.
U cilju održavanja povoljnog stanja sigurnosti od petka, 29. travnja, od 14 sati do ponedjeljka, 2. svibnja, do 7 sati na području Policijske uprave koprivničko-križevačke provodit će se pojačani nadzor prometa u sklopu kojeg će se na području Policijske postaje Križevci u subotu, 30. travnja, provesti akcija nadzora brzine kretanja.
Tijekom pojačanog nadzora prometa u dane vikenda posebna pozornost posvetit će se upravljanju vozilima pod utjecajem alkohola, droga i/ili lijekova, nadzoru brzine kretanja, nadzoru korištenja sigurnosnog pojasa i pravilnog prijevoza djece u vozilima, nadzoru upravljanja vozilima prije stjecanja prava ili za vrijeme zabrane, nadzoru korištenja mobitela, mladih vozača i recidivista te nadzoru vozača bicikala, mopeda, motocikala i traktora.
“Vozače podsjećamo na nužnost poštivanja najvećih dopuštenih brzina kretanja vozila. Ističemo da je potrebno poštivati prvenstvo prolaska prilikom prometovanja raskrižjima, ali i prilikom skretanja ulijevo na ravnom cestovnom potezu”, ističu iz Policijske uprave koprivničko-križevačke.
Naglašava se da alkohol negativno utječe na vozače te se apelira na osobe koje su konzumirale alkoholna pića da ne upravljaju vozilima, a prije vršenja radnji vozilom u prometu (pretjecanja, obilaženja, skretanja, uključivanja u promet i vožnje unatrag) vozači se moraju uvjeriti da radnju mogu sigurno izvesti i da pritom neće ugroziti sebe i ostale sudionike u prometu.
Također, iz policije apeliraju na vozače mopeda i motocikala da prije sudjelovanja u cestovnom prometu izvrše provjeru tehničke ispravnosti sustava za svjetlosnu signalizaciju, za kočenje i upravljanje mopeda i motocikala, posebice pneumatika.
Podsjeća se na obavezno korištenje zaštitne kacige te preporučujemo korištenje zaštitnih odjela, jer vozači mopeda i motocikala osim ove nemaju nikakvu drugu zaštitnu opremu. Stoga je bitno da su oni kvalitetni i da veličinom odgovaraju vozaču. Kaciga koju koriste vozači mopeda i motocikala, i putnici koje oni prevoze, mora biti propisna, homologirana i pričvršćena.
“Vozače traktora podsjećamo da ne upravljaju prije stjecanja prava odnosno bez položenog vozačkog ispita, ne konzumiraju alkoholna pića prije i tijekom vožnje, ne upravljaju traktorom ako su umorni i pod utjecajem lijekova, da o promjeni smjera kretanja ili zaustavljanja pravovremeno obavijeste ostale sudionike u prometu, ne prevoze veći broj putnika od broja koji je upisan u prometnu dozvolu i da iste prevoze na siguran način (da ne sjede na stranicama priključnog vozila ili stoje na dijelu između traktora i priključnog vozila i slično)”, istaknuli su iz PU koprivničko-križevačke.
Isto tako, u uvjetima smanjenje vidljivosti i noću potrebno je osvijetliti priključna vozila i teret na istima – katadiopterima i trokutima te iste osigurati od pada i rasipanja.