U organizaciji Općine Drnje i Odsjeka za etnologiju Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u 25. ožujka je održana promocija Drnjanske pjesmarice iz 1687.
Pjesmaricu su predstavili akademik Dragutin Feletar, povjesničar i profesor Hrvoje Petrić, priređivač knjige Ivan Zvonar i viša stručna suradnica Odsjeka za etnologiju HAZU Klementina Batina uz domaćina te načelnik Općine Drnje Petar Dombaj.
Za odličnu atmosferu i ugodno druženje pobrinule su se vrijedne članice udruge žena Hrvatsko srce Drnje.
“Veseli nas da je ovim događajem započeo jedan dugotrajan proces zaštite kulturnog identiteta Općine Drnje, kao i nastavak razvoja kulturnog i društvenog života. Hvala svima koji su se odazvali na ovaj lijepi događaj”, rekao je općinski načelnik Petar Dombaj.
O pjesmarici:
Drnjanska pjesmarica drnjanskog navučitelja Jurja Ščerbačića pripada među najstarije i najvrednije pjesmarice na sjeveru Hrvatske. Nastala je još 1687. godine, upravo u vrijeme kada se vodila vojna za oslobođenje južne Ugarske i Slavonije od osmanske okupacije. Osmanlije su tada bili na samoj Dravi u neposrednom susjedstvu Drnja. Najveći dio pjesama prikupio je drnjanski orguljaš i navučitelj Juraj Ščerbačić, a potom su pjesme dopisivali i drnjanski kantori i navučitelji Juraj Cvetković i Mihael Kozarić.
Pjesmarica sadrži pedesetak uglavnom nabožnih pjesama te nekoliko pjesama o događajima iz hrvatske povijesti (uglavnom o Zrinskima). Drnjanska pjesmarica imala je važnu ulogu u formiranju književnosti na sjeveru hrvatske. Knjiga može biti i predložak za razvoj kulturnog života Drnja, kao i za razvoj turizma uz rijeku Dravu.