U prostorijama Županijske uprave održana je sjednica Županijskog tima za sprečavanje i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji Koprivničko-križevačke županije kojoj je ispred Koprivničko-križevačke županije prisustvovao zamjenik župana Ratimir Ljubić.
Voditeljica Tima Maja Gregurović uvodno je naglasila važnost aktivnog provođenja planiranih aktivnosti te zahvalila svim članovima na dosadašnjem angažmanu i proaktivnom djelovanju unutar svojih ustanova i institucija, a koje za cilj ima osigurati još sigurnije okvire za sve one koji trpe neki od oblika nasilja, izvijestila je Služba ureda župana.
Zamjenik Ljubić je dodao kako na nasilje treba imati nultu stopu tolerancije, a u tome jako veliku ulogu imaju edukativne i preventivne akcije kojima se podiže svijest građana.
– U posljednje vrijeme svijest građana se po tom pitanju povećala što je i zasluga ovakvih tijela koje u svojoj domeni provodne razne aktivnosti s krajnjim ciljem uklanjanja nasilja iz našeg društva. Županija također kroz svoje programe i projekte značajno doprinosi tome, primjerice uspostavom privremene i izgradnjom novog objekta sigurne kuće koja pruža sigurnost korisnicama. Nadamo se da će potreba za tom zaštitom biti manja, no ona mora postojati kako bi pružili adekvatnu zaštitu i dostojne uvjete za one osobe koje se moraju skloniti zbog nasilja. Podržavamo akcije protiv svih oblika nasilja, smatramo da je preventiva i edukacija od malih nogu najvažnija, pogotovo u ovom turbulentnom vremenu koje je prepuno problema – naglasio je Ljubić te uz zahvalu članovima na doprinosu zaključio kako će Županija i dalje biti velika podrška u radu Županijskog tima.
Dodajmo kako je na sjednici usvojen i Godišnji plan rada za 2022. godinu kojim su definirani operativni ciljevi – unaprjeđenje međuresorne suradnje i razmjena iskustava vezanih uz nasilje u obitelji, senzibilizacija javnosti za problematiku nasilja u obitelji i unaprjeđenje kompetencije stručnjaka za rad sa žrtvama i počiniteljima nasilja u obitelji.
Svaki od navedenih ciljeva pojedinačno je razrađen kroz sjednicu i sadrži aktivnosti /parametre za njihovo praćenja te je jednoglasno prihvaćen od strane svih prisutnih članova tima. Osobit naglasak svih članova tima je stavljen na veću povezanost i suradnju institucija koje se bave, kako prevencijom, tako i rješavanjem slučajeva nasilja – centara za socijalnu skrb, policije i pravosuđa.
Ispred udruge “HERA“, upućen je poziv svim članovima i članicama da se odazovu na trodnevni trening/edukaciju, koju će oni kao udruga organizirati u lipnju mjesecu, a cijeli događaj biti će popraćen i na nacionalnoj razini.
Neki od najznačajnijih zaključaka sjednice odnose se na upućivanje preporuke odnosno poziva prema školama na području naše županije, a s ciljem postavljanja svojevrsnih kutija “sandučića povjerenja“ u škole (tamo gdje to još ne postoji) kako bi se djeci olakšalo da anonimno i bez stigmatizacije prijave bilo koji oblik nasilja. Zaključeno je da je potrebno uputiti inicijativu prema Nacionalnom timu radi uvođenja „roditeljske zaštite“ na reklame koje nisu primjerene dobi djece, a potencijalno štete njihovom mentalno zdravlju.