Svjetske novinske agencije i ostali mediji raspisali su se u petak o bespilotnoj letjelici sovjetskog podrijetla koja se u četvrtak kasno navečer srušila u Zagrebu, nakon sedam minuta leta, preletjevši prije toga nekoliko zemalja članica NATO-a.
– U suradnji s NATO-om imamo intenzivnu komunikaciju. Razgovarao sam s ministrima obrane Mađarske i Slovenije, razmijenili smo informacije koje imamo. Letjelica je ušla u 22:57, došla je od strane Mađarske, zadržala se 7 minuta i kretala brzinom od 700 km/h. Pravac kretanja je utvrđen. Ovo vjerojatno nije bila prijetnja za Hrvatsku, ne trebamo biti u strahu. NATO i domovinska sigurnost rade na slučaju – izjavio je ministar obrane Mario Banožić.
Protuzračna obrana NATO-a pratila je putanju leta drona koji se u četvrtak navečer srušio u Zagrebu, kazao je Hini dužnosnik NATO-a.
Rumunjsko ministarstvo obrane objavilo je priopćenje o letjelici koja je pala u Zagrebu:
”Rumunjski sustav zračnog nadzora uhvatio je u četvrtak, 10. ožujka, signal niskozemnog zrakoplova, najvjerojatnije drona, koji je prešao nacionalni zračni prostor na vrlo kratko vrijeme, manje od tri minute. Zrakoplov je ušao u rumunjski zračni prostor oko 23:23, dolazeći iz Ukrajine, a napustio nacionalni zračni prostor oko 23:26 u smjeru Mađarske. Vrlo kratko vrijeme u kojem je ova letjelica letjela nacionalnim zračnim prostorom, velika brzina i mala visina, kao i tadašnji terenski i vremenski uvjeti, nisu omogućili korištenje drugih proceduralnih sredstava za daljnju identifikaciju zrakoplova”, prenio je priopćenje Index.
Stručnjaci za sigurnost ocijenili su da pad bespilotne letjelice u glavnom gradu Hrvatske nakon što je preletjela tri zemlje članice NATO-a predstavlja ozbiljan sigurnosni propust i nesposobnost unutar europskog sustava kontrole zračnog prostora.
Hrvatska kontrola zračne plovidbe (HKZP) priopćila je da bespilotna letjelica, koja je u četvrtak navečer ušla u hrvatski zračni prostor i pala u Zagrebu, nije imala transponder pa je stoga HZKP nije detektirao sekundarnim radarima koji se koriste za nadzor zrakoplova.
Saborski zastupnici u petak su apelirali da se ne stvara panika i psihoza među građanima zbog pada bespilotne letjelice noćas na zagrebačkom Jarunu te pozvali sve nadležne službe na hitnu istragu, ali i ozbiljnu raspravu u NATO-u zbog tog incidenta, prenosi Hina.
Najveći je misterij kome zapravo pripada letjelica koja je pala na Jarun. Rusija je poručila kako takve ne koristi od 1991. godine, a i Ukrajinci tvrde da nije njihova.