Petak, 22. studenoga 2024.

FOTO U Subotici Podravskoj održana promocija knjige Marije Terek ‘Moje sjećanje na Vukovar 1991. godine’

Marija Terek nositeljica je Spomenice 1991. godine, kao i dobitnica Spomen plakete Vukovar 1991. godine koju Hrvatski sabor dodjeljuje braniteljima Vukovara 1991. godine

- Oglas -

Općina Rasinja je i ove godine na prigodan način obilježila Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja.

Naime, u četvrtak, 5. kolovoza, udruga Podravska gruda je pod pokroviteljstvom Općine Rasinja u društvenom domu u Subotici Podravskoj organizirala predstavljanje knjige Marije Terek ‘Moje sjećanje na Vukovar 1991. godine’.

Promocija knjige

- Oglas -

Na promociji su bili prisutni dr.sc. Đuro Škvorc te profesorica Tatjana Mihaldinec iz Ministarstva branitelja Koprivnica koji su pomogli Mariji da njezina sjećanja na ratne vukovarske dane ugledaju svjetlo dana i približe čitateljima, koji nisu doživjeli rat u svoj njegovoj svireposti, kroz kakve patnje i pakao su prošli stanovnici Vukovara i njegovi branitelji.

Potrebno je istaknuti da je lektorica knjige profesorica Marija Levak, recenzent dr.sc. Ivan Peklić, a naslovnu stranicu ilustrirao je slikar-branitelj Ivan Mažar-Magi.

Pozivu organizatora odazvali su se načelnik Općine Rasinja Danimir Kolman, predsjednik Općinskog vijeća Zvonimir Fajfarić te značajan broj ostalih pozvanih gostiju.

Promocija knjige

Uvodno je o knjizi govorio povjesničar Đuro Škvorc, urednik knjige koji je napomenuo da je knjiga značajna jer autorica iskreno i jednostavnim rječnikom opisuje što se događalo u okupiranom Vukovaru i svjedoči kako je bila teška borba hrvatskog naroda za slobodu.

- Oglas -

Nakon toga je i Marija Terek ispričala što ju je motiviralo da se vrati natrag u Vukovar, nakon što je bolesnog supruga i sina, tada srednjoškolca, po takozvanom ‘kukuruznom putu’, dopratila na teritorij koji nije bio zahvaćen ratnim stradanjima (u Suboticu Podravsku i Varaždin).

Iako su se tada u Vukovaru događale najgore ratne strahote, njena hrabrost, čovjekoljublje, domoljublje i prkos da se zlu treba oduprijeti, vratili su je natrag u Vukovar. Stavila se na raspolaganje ratnoj bolnici za zbrinjavanje ranjenika premda njena primarna struka nije bila zdravstveni djelatnik jer je znala da će naći način kako da pomogne ranjenima i bolesnima.

Nakon pada Vukovara prošla je mukotrpan put prije dolaska na siguran teritorij. Dugo je u njoj sazrijevala želja da prizove svoja sjećanja i bolne uspomene na sve proživljeno u Vukovaru 1991. godine, ali je glavni motiv za pisanje bio što je mnogima, koje je zbrinjavala, u nadi da će im pomoći u njihovim bolima i najtežim trenucima, obećala da će njihovu patnju i hrabrost, nakon završetka rata, opisati u knjizi.

Zbog toga su njezini likovi stvarni, od krvi i mesa, s imenom i prezimenom ili nadimkom, a opisi pojedinih situacija vrlo slikoviti.

Promocija knjige

Također, Marija Terek nositeljica je Spomenice 1991. godine, kao i dobitnica Spomen plakete Vukovar 1991. godine koju Hrvatski sabor dodjeljuje braniteljima Vukovara 1991. godine, odužujući im se za junaštvo, stradanja i žrtvu u ključnim i presudnim trenucima u borbi za opstojnost hrvatske države i hrvatskog naroda.

Promocija knjige

Događanje je oplemenjeno glazbenim dijelom jer je mladi crkveni zbor Dominus iz Subotice Podravske, osim himne, koju je otpjevao na početku, izveo prigodne skladbe Moj Vukovar i Ne dirajte mi ravnicu.

Foto: Karlo Krušelj / Tekst: Ana Mlinarić

Oglas

Najnovije objave

Vezane vijesti