Uoči sprovodne mise, u petak navečer je zatvoren lijes s tijelom pape Franje u bazilici svetog Petra, izvijestio je Vatican News.
Obred je održan bez prisutnosti javnosti, nakon što je više od 250.000 ljudi u prethodna tri dana došlo u baziliku pomoliti se za njega.
Obred zatvaranja lijesa predvodio kardinal kamerlengo Kevin Joseph Farrell
Obred je započeo u 20 sati čitanjem službenog dokumenta (rogita), koji opisuje život Jorgea Maria Bergoglia i njegova ključna postignuća kao 266. pape. Istaknuto je kako je papa Franjo ‘ostavio Crkvi i svijetu divno svjedočanstvo ljudskosti, svetosti i univerzalnog očinstva’.
Istaknute su i papine reforme Rimske kurije, njegov angažman za siromašne, dijalog među religijama, kao i zalaganje za sinodalnost unutar Crkve.
Nakon molitve na latinskom jeziku, papinski ceremonijar mons. Diego Ravelli svilom je prekrio papino lice, a kardinal Farrell poškropio tijelo svetom vodom. U lijes su zatim položeni vrećica s medaljama i kovanicama iz njegova pontifikata, rogito, križ te pločica s njegovim imenom i godinama života.
Cinkani lijes potom je zapečaćen pečatima više vatikanskih ureda, nakon čega je položen u vanjski drveni lijes, koji također nosi križ i papin grb.
Na obredu su sudjelovali visoki crkveni prelati, uključujući dekana Kardinalskog zbora Giovannija Battistu Rea, kardinala Pietra Parolina, kardinala Konrada Krajewskog, predstavnici raznih dikasterija i Papinskog doma te članovi obitelji preminulog Pape.
Obred je trajao oko sat vremena i završio oko 21 sat, nakon čega je Kapitul svetog Petra nastavio molitveno bdjenje uz tijelo do jutarnje mise.
Pogreb pape Franje
Sprovodna misa počet će danas, u subotu, u 10 sati na Trgu svetog Petra, a predvodit će je kardinal Giovanni Battista Re, dekan Kardinalskog zbora. Misi će prisustvovati patrijarsi, kardinali, biskupi i svećenici, kao i brojni visoki državni predstavnici te vjernici iz cijeloga svijeta.
Misu će suslaviti 980 kardinala, među kojima i umirovljeni zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, biskupa i svećenika, a sudjelovat će 200 djelitelja pričesti i više od četiri tisuće svećenika s desne strane Trga, gdje se nalazi kip svetog Petra. Za vjernike je pripremljeno 225 ciborija, dok je za svećenike pripremljeno 80 kaleža i isto toliko ciborija. Desno ispred oltara bit će postavljena ikona Salus Populi Romani, pred kojom je papa Franjo često molio.
Nakon mise uslijedit će Ultima commendatio i Valedictio, završni obredi oproštaja, nakon čega će tijelo pape Franje biti preneseno u baziliku svete Marije Velike gdje će biti pokopano.