Škola nogometa Grada Koprivnice (ŠNGK) osnovana je s ciljem promicanja i unapređenja rada s mlađim dobnim kategorijama na području Grada Koprivnice.
U području djelovanja ŠNGK je kompletna briga o odgoju i usmjeravanju navedenih mladih nogometaša te razvijanje fizičkog i psihičkog zdravlja kod članova.
ŠNGK je tijekom 2024. godine provodila projekt na temu prevencije nasilja nad i među mladima u suradnji sa Središnjim državnim uredom za demografiju i mlade pod nazivom ‘Sportom protiv nasilja’. Projekt se provodi u okviru Poziva za prijavu projekata usmjerenih mladima za financijsku potporu iz raspoloživih sredstava dijela prihoda od igara na sreću i Državnog proračuna za 2023. godinu.
Školi je odobren iznos od 13.000 eura za kupnju opreme i provođenje radionica s djecom nogometašima starosti od 15 do 19 godina kroz cijelu 2024. godinu.
”Kako bismo pozitivno utjecali na mlade i okolinu, te prevenirali ili barem u određenoj mjeri smanjili nasilje nad i među mladima, potrebno ih je prije svega upoznati s oblicima nasilja i mogućim posljedicama (kako za žrtve tako i za počinitelje nasilnog ponašanja). Sama prevencija pokušaja neke vrste nasilja dovest će do poboljšane kvalitete života među mladima, njihovim obiteljima, a na kraju i u samoj lokalnoj zajednici i šire. Ovim projektom želimo educirati mlade osobe, ali i pružiti osjećaj uključenosti, omogućiti im da postanu aktivniji građani (kako bi mogli iznositi svoje stavove, mišljenja i prijedloge), te da postanu svjesni svoje uloge u društvu. S obzirom na veliku prevalenciju fizičkog i verbalnog nasilja u ukupnom broju zabilježenih vršnjačkih nasilja, a upravo smo navedena detektirali kao najčešće oblike nasilja počinjene u sportu, ovaj će projekt svojim aktivnostima doprinijeti smanjenju stope vršnjačkog nasilja među mladima koji se bave sportom, odnosno nogometom”, pojasnili su iz ŠNGK.
Nažalost, u posljednjih nekoliko godina javlja se negativan trend, kako u Hrvatskoj tako i diljem svijeta; riječ je o nasilju nad i među mladima. Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike izdalo je godišnje statističko izvješće za 2021. godinu gdje je zabilježeno 1617 prijava vršnjačkog nasilja, prilikom čega je zabilježeno 512 žrtava fizičkog nasilja, 315 žrtava verbalnog nasilja, 481 žrtva fizičkog i verbalnog nasilja istovremeno, 236 žrtava nasilja putem SMS poruka, društvenih mreža i interneta, 8 žrtava napada na djelatnike škole, 43 žrtve seksualnog uznemiravanja, 22 slučaja dovođenja u opasnost (pirotehnika, petarde).
Neprihvatljiva ponašanja u obliku vršenja nasilja, unatoč javnim politikama i djelovanjima u smjeru smanjivanja istoga, i nadalje predstavljaju jedan od najvećih problema društva, a istovremeno se nerado govori o njima.
– Kako bismo pozitivno utjecali na mlade i okolinu, te prevenirali ili barem u određenoj mjeri smanjili nasilje nad i među mladima, potrebno ih je prije svega upoznati s oblicima nasilja i mogućim posljedicama, kako za žrtve tako i za počinitelje nasilnog ponašanja. Sama prevencija pokušaja neke vrste nasilja dovest će do poboljšane kvalitete života među mladima, njihovim obiteljima, a na kraju i u samoj lokalnoj zajednici i šire. Ovim projektom želimo educirati mlade osobe, ali i pružiti osjećaj uključenosti, omogućiti im da postanu aktivniji građani kako bi mogli iznositi svoje stavove, mišljenja i prijedloge, te da postanu svjesni svoje uloge u društvu. S obzirom na veliku prevalenciju fizičkog i verbalnog nasilja u ukupnom broju zabilježenih vršnjačkih nasilja, a upravo smo navedena detektirali kao najčešće oblike nasilja počinjene u sportu, ovaj projekt svojim je aktivnostima doprinio smanjenju stope vršnjačkog nasilja među mladima koji se bave sportom, odnosno nogometom – ističe Zoran Ban, tajnik Škole nogometa Grada Koprivnice i osoba zadužena za provedbu projekta ‘Sportom protiv nasilja’.
Iz ŠNGK su objasnili kako je projekt imao značajan utjecaj na polaznike nogometne škole:
1. Smanjenje nasilja: Projekt je mladima pružio strukturirane aktivnosti u obliku škole nogometa. Sudjelovanje u sportskim aktivnostima poput nogometa može pomoći u kanaliziranju negativne energije i agresije na pozitivan način, smanjujući incidenciju nasilja među mladima.
2. Razvoj vještina i karaktera: Sudjelovanje u školi nogometa potiče razvoj različitih vještina, uključujući sportsku, timsku, komunikacijsku i emocionalnu inteligenciju. Kroz redovite treninge i natjecanja, mladi razvijaju karakterne osobine kao što su samopouzdanje, disciplina, upornost i fer igra.
3. Povećana socijalna integracija: Projekt je pružio priliku mladima da se integriraju u zajednicu kroz sportske aktivnosti. Nogomet često okuplja ljude iz različitih društvenih i kulturnih pozadina, što može promicati razumijevanje i toleranciju među mladima.
4. Zdrav način života: Aktivno sudjelovanje u nogometu potiče zdrav način života. Mladi razvijaju naviku redovitog tjelesnog vježbanja, što će im pomoći u očuvanju fizičkog i mentalnog zdravlja.
5. Prevencija ovisnosti: Aktivno uključivanje u školu nogometa pruža mladima alternativu lošim navikama i potencijalno štetnim ponašanjima, uključujući uporabu droga i alkohola.
6. Društveni razvoj: Kroz timsku dinamiku nogometnog sporta, mladi uče kako surađivati, rješavati konflikte i postavljati ciljeve. Ove socijalne vještine koristit će im u mnogim aspektima njihovih života, uključujući školu, obitelj i buduće karijere.
7. Jačanje zajednice: Projekt doprinosi izgradnji pozitivne i povezane zajednice. Aktivnosti škole nogometa često privlače obitelji i prijatelje mladih igrača, što može poboljšati zajednički duh i podršku te doprinijeti stvaranju sigurnijeg okoliša za mlade, potičući njihovu dobrobit i kvalitetu života. Ujedno se željelo doprinijeti inkluzivnoj zajednici uključenjem u projekt svih mladih, bez obzira na spol, socijalni status, etničku pripadnost ili druge karakteristike.
U projektu ‘Sportom protiv nasilja’ provedene su i dodatne aktivnosti usmjerene na prevenciju nasilja nad i među mladima. Osim treninga nogometa i timskog rada, tijekom travnja i svibnja održan je ciklus radionica u prostoru obrta Happy Step, vlasnice Melite Jug, i na nogometnom igralištu u Miklinovcu.
”Sve češće su mladi prepušteni sami sebi te negativnim utjecajima društva koje nas okružuje, pa je važno organizirati odgovarajuće aktivnosti i edukacije. Sport u svom načelu ima prave vrijednosti u kojima se promovira fair-play, zdrav razvitak tijela i duha i sve što to prati, a u prave vrijednosti svakako ne spadaju nasilje, huliganizam i agresivnost”, objasnili su iz ŠNGK.
*Ovaj članak donosimo u sklopu projekta ‘Klikaj za bolju budućnost djece i mladih’ koji je financiran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija