Ukrcali smo se na lokalni trajekt u maloj luci Kardamena na otoku Kosu i nakon jednosatne plovidbe pristali smo na egzotičnom otoku Nisyros.
Moram priznati da se nisam nešto posebno informirao o ovom otoku prije putovanja, no kasnije ni trenutak nisam požalio što sam otišao na ovaj jednodnevni izlet. Zanimljivo je da kao izletnik na Nisyros možete ići samo jedan dan. Otok zovu i otokom “mira”. I zaista je tako. Automobila ovdje nema, naprosto ne vjerujete da je to moguće, no Nisyros ima helidrom.
EGZOTIČNE ULIČICE I BALKONI
Pristali smo u luci Mandraki čiji nas je gradić osvojio svojom arhitekturom, bijelim kućicama i uskim uličicama. Mandraki je najveći grad na otoku, no pored Mandrakija pronađeni su dijelovi zidina iz 5. stoljeća prije Krista koji su okruživali otočku akropolu.
Prolazimo pokraj starije otočanke koja sjedi na stolci ispred ulaza u svoju kuću i motri prolaznike i turiste. Kasnije smo doznali da otok ima i policijsku postaju, no nisyroški policajci također samo promatraju turiste, jer nema potrebe za intervencijama.
Namjerno ću izbaciti bezbožne legende o stvaranju otoka povezane s grčkom mitologijom. Takve priče ima svaki grčki otok. Mirisi otoka već se osjećaju posvuda. Svi koji su posjetili Nisyros kažu da otok ima dušu, svoje specifične mirise, posebice poslije prve kiše.
Poznat je po tome što u konobi Paradissos snimljen film Mediterraneo. Na vrhu Mandraka izgrađena je crkva. Pogled na Egejsko more je fantastičan. Inače, otok je poznato hodočasničko središte. Otok ima puno crkava i četiri manastira u kojima danas nema monaha, već se u njima odvijaju samo rijetke vjerske proslave.
Najveći i najznačajniji manastir je Panagia Spiliani (Blažena Djevica Marija od pećine) pored gradića Mandraki. Podignut je tik do srednjovjekovne utvrde koju su izgradili vitezovi Rodosa 1312. Vitezovi su obilježili svoju prisutnost izgradnjom pet tvrđava.
Do vrha crkvice prolazimo po uskim uličicama. Na svakom koraku cvijeće, a posebno su egzotični balkoni puni zelenila. Ne znaš je li privlačniji miris ili izgled cvijeća. Egzotika je to koju svakako treba vidjeti. Na jednom balkonu vlasnik suši luk i češnjak. Posvuda dominira kombinacija bijele boje kuća i plave boje prozora, vrata i žaluzina.
Na prozorima su izloženi izvorni proizvodi otoka, koje turisti vrlo rado kupuju. Otočko vino nedaleko je poznato po svojoj kvaliteti, tu su različiti domaći likeri, konzervirano povrće itd. Tipični proizvod Nisyrosa je sumada, bezalkoholno piće s okusom badema.
ODLAZAK U VULKANSKI KRATER
Da biste obišli cijeli otok dovoljan vam je jedan dan, jer otok je okruglog oblika i veličine je osam kilometara. No ako ste u prilici ostati nekoliko dana, upoznat ćete zaista neobična i atraktivna mjesta, običaje, ljude.
Otok ima neobična sela koja daju poseban autentičan šarm. Nisyros ima prekrasna vjenčanja, a mladoženja i mladenka moraju na svadbu pozvati sve stanovnike otoka. U selu Nikeia imaju čudan običaj, svatovi u prvoj bračnoj noći kradu pijetlove.
Ukrcavamo se na autobus koji nas vozi po otoku između plantaža maslina i agruma. Cilj nam je obići vrh kratera Polivotesa. Otok je zapravo izdignuta vulkanska masa nad morem, gora s najvišim vrhom Profitis Elias od 698 metara, na njoj se u središtu nalazi nekoliko vulkanskih kratera. Otočki vulkan je aktivan (ali bez erupcija), s brojnim fumarolama iz kojih kulja para. Posljednja velika erupcija vulkana zbila se 1888.
Za posjet vulkanu smo se opskrbili s nekoliko boca vode. Kažu da se temperature kreću od 45 do 50 stupnjeva Celzija. Ulazimo u grotlo ugaslog vulkana, a na rubnim stijenama posvuda su naslage sumpora. Vruće je. Na trenutak nepodnošljivo, no uporni smo. Izdržali smo gotovo 45 minuta. Iz pojedinih fumarole izbija para.
Starija turistkinja je, vjerojatno u želji da u jednoj od fumarola ostavi otisak svoje tenisice, krenula da “ugazi” u otvor, no spriječili smo je u zadnji čas. Mogla je vrlo loše proći. Turisti su neoprezni kao i svugdje…
Nakon šetnje po grotlu vulkana odlazimo zadovoljni što bili svjedoci ovog čuda prirode. Što reći još o Nisyrosu? Jedinstvena energija Nisyrosa koja kao da izvire iz geotermalnih otvora i svjetovnih krajolika inspirirala je mnoge stvaratelje, a u ljetnim mjesecima Nisyros postaje “otok umjetnosti” u susreta umjetnika. Toliko je brojnih atrakcija na ovom malom prostoru.
KAKO SE PRIPREMA KLEFTIKO?
No, treba spomenuti još jednu. Otok ima gastronomski specijalitet kleftiko. Prave ga od ovaca i koza koje piju pola slane vode, a pola kišnice.
Najbolji tradicionalni recept za kleftiko iz grčke janjetine (grčka janjetina umotana u pergamentni papir)! Sočno i nježno janjeće kleftiko s topljenjem u ustima s pahuljastim krumpirom i ukusnim umakom od bijelog vina, prožeto aromama češnjaka, slatkog luka, pečene paprike i sočne rajčice… Jednostavno neodoljivo!
Što znači janjetina Kleftiko? Janjeći kleftiko rustikalni je, tradicionalni grčki recept napravljen od sporo kuhane janjetine, prvo marinirane u češnjaku, maslinovom ulju i soku od limuna. Ovaj tradicijski recept izvorno se kuhao u pećnici na zemlji, jednostavnoj jami u zemlji, koja se koristila za hvatanje topline i dima. Janjetina ‘kleftiko’ doslovno znači janjetina je ‘ukradena’.
Kaže se da ovo ime potječe od Klephta koji su krali janjetinu ili koze i kuhali meso u skrivenim podzemnim pećnicama kako bi zapečatili okuse i mirise i izbjegli ulov! Danas se janjetina Kleftiko peče zapečaćena, zamotana u pergament papir (u pakete ili vrećice) kako bi svi sokovi i okusi ostali unutra.
Ručak je bio u domaćem restoranu u Mandraku. Odlična grčka kuhinja zbog koje uvijek treba doći natrag. Dan je prošao vrlo brzo, pun dojmova i zadovoljstva. Uostalom to je egejska Grčka!
Putopis Stjepana Odobašića: Nessie – čudovište koje je uzburkalo svijet